| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Co Polacy myślą o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS

Co Polacy myślą o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS

Badania opinii społecznej dotyczące obowiązku jazdy na światłach przez cały rok zostały zrealizowane przez Pracownię Badań Społecznych GfK Polonia w ramach badań cykliczne przeprowadzanych co 2 tygodnie na reprezentatywnej grupie Polaków od 15 roku życia.

Dla uzyskania reprezentatywnej grupy kierowców (ok. 50% dorosłych Polaków prowadzi jakiś pojazd) badania zrealizowano w dwóch turach:

  • I tura w dniach 2-6 października 2008 roku,
  • II tura 16-20 października 2008 roku.

W badaniu zadano 5 pytań. Oprócz pytania o stosunek do istniejących i proponowanych przepisów, respondentów spytano również o ich zdanie na temat wpływu jazdy z włączonymi światłami w dzień na zagrożenia na drodze oraz warunki poruszania się po drogach. Zbadano również opinię respondentów na temat ewentualnego wzrostu kosztów eksploatacji pojazdu, spowodowanych jazdą z włączonymi światłami w dzień. Wyniki badania wykazały, że większość Polaków (58%) popiera wprowadzenie obowiązku jazdy z włączonymi światłami w dzień przez cały rok.

Zobacz też: Czy dzięki obowiązkowi jazdy na światłach przez cały rok Polskie drogi są bezpieczniejsze? Pełna analiza eksperta ITS

Rozwiązanie to przez większość uczestników ruchu (63%) jest postrzegane jako skuteczny środek poprawy bezpieczeństwa, który bardziej pomaga uczestnikom rozpoznać zagrożenie niż przeszkadza w obserwacji. Przy czym jest to opinia zarówno kierowców jak i pieszych. Zdaniem respondentów główną wadą tego rozwiązania są podwyższone koszty spowodowane zwiększoną częstotliwością wymiany żarówek i dodatkowym zużyciem paliwa.

Zobacz też: Obowiązek jazdy na światłach przez cały rok: doświadczenia zagraniczne. Analiza eksperta ITS

Bardzo znamienny jest fakt, że przeciwnicy jazdy z włączonymi światłami w dzień protestują przede wszystkim ze względu na zwiększone koszty eksploatacji, a w mniejszym stopniu ze względu na niską skuteczność i uciążliwość. Podobne wyniki uzyskano w dwóch innych, niezależnych badaniach opinii społecznej (OBOP, GfK Polonia).

Warto zauważyć, że poparcie społeczne dla obowiązku jazdy z włączonymi światłami jest zbieżne z opiniami ekspertów, natomiast w niektórych kwestiach szczegółowych opinie badanych są dalekie od obiektywnych danych (np. skala dodatkowego zużycia paliwa czy żarówek).

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Autor:

Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Co Polacy myślą o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS Fot. Fotolia
Co Polacy myślą o obowiązku jazdy na światłach przez cały rok? Analiza eksperta ITS Fot. Fotolia

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Komorniczak

Doradca podatkowy, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK