| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Jak skutecznie zawrzeć umowę sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem?

Jak skutecznie zawrzeć umowę sprzedaży samochodu z pełnomocnikiem?

Umowa sprzedaży samochodu nie musi być zawarta w jednoczesnej obecności sprzedającego i kupującego. Strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Aby taka umowa była skuteczna i ważna muszą być spełnione pewne warunki.

Umowa może być skutecznie zawarta za pośrednictwem pełnomocnika, jeżeli zostaną spełnione przesłanki skuteczności. Przede wszystkim pełnomocnik musi wykazać się należytym umocowaniem. Zawierana umowa musi również znajdować się w granicach umocowania. Zgodnie z art. 103 Kodeksu cywilnego jeżeli zawierający umowę jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy od potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta. W takiej sytuacji pełnomocnik może się narazić na roszczenia odszkodowawcze od osoby, z którą wadliwą umowę zawierał.

Pobierz wzór: Pełnomocnictwo do zakupu samochodu

Zdolność do czynności

Oprócz powyższych dla skuteczności tak zawartej umowy konieczne jest również posiadanie przez pełnomocnika zdolności do reprezentowania. Zgodnie z art. 100 Kodeksu cywilnego pełnomocnik powinien mieć co najmniej ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

Działanie w imieniu

Oprócz tego konieczne jest również, by z okoliczności lub treści czynności wynikało, iż pełnomocnik działa w imieniu swojego mocodawcy. Działanie w imieniu mocodawcy może mieć charakter wyraźny (np. określenie w treści umowy) lub w sposób dorozumiały.

Umowa zawarta dnia ................................... w ..........................................

pomiędzy

Janem Kowalskim, zam. .......................... u. ................................ ../..., 00 – 000 .........................., legitymującego się dowodem osobistym .............................,

reprezentowanym przez

Mariana Kowalskiego zam. .......................... u. ................................ ../..., 00 - 000 .........................., legitymującego się dowodem osobistym .............................

Zobacz również: Na co zwrócić uwagę w umowie sprzedaży samochodu?

Brak zakazu

Ponadto przez przedstawiciela nie można dokonywać czynności prawnych, co do których wymogu samodzielności strony nie określił ustawodawca lub też wymóg ten nie wynika z właściwości czynności.

Zobacz również: Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa sprzedaży samochodu nie musi być zawarta w jednoczesnej obecności sprzedającego i kupującego. Strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Fot. Fotolia
Umowa sprzedaży samochodu nie musi być zawarta w jednoczesnej obecności sprzedającego i kupującego. Strony mogą być reprezentowane przez pełnomocników. Fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Jadwiga Czarnowska

Absolwentka Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Wrocławski). Jest mgr ekonomii – uzyskała dyplom na Wydziale Gospodarki Narodowej w Katedrze Handlu Zagranicznego AE. Jest absolwentką również Alliance Française. Otrzymała w Paryżu francuski dyplom DS.-d’Etudes Françaises Modernes. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe jako kierownik działów finansowo-księgowych przedsiębiorstw i resortu budżetowego oraz jako wykładowca kursów i szkoleń z zakresu rachunkowości przedsiębiorstw, rachunkowości budżetowej i finansów publicznych. Prowadzi również szkolenia z zakresu praktycznego wykorzystania programów księgowych do zadań księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK