| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Jak ująć sprzedaż w procedurze VAT marża na kasie rejestrującej?

Sprzedaję towary używane (części samochodowe), stosując procedurę VAT marża. Jestem zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Jak prawidłowo ujmować na kasie fiskalnej transakcje sprzedaży podlegającej procedurze marży?

Na każdej kasie w stawkach oznaczonych literowo występują stałe pozycje. Literze „A" jest przypo­rządkowana stawka podstawowa podatku, natomiast literom od „B" do „G" odpowiadają pozostałe obniżone stawki podatku wprowadzane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku. Dlatego sprzedaży opodatkowanej w systemie VAT marża można przyporządkować kolejną wolną lite­rę, przypisując jej stawkę 0%, przy czym nie jest to stawka podatku od towarów i usług, lecz tzw. zero techniczne.

Zobacz też: Czy zakup używanej kasy rejestrującej uprawnia do odliczenia ulgi?

Kasy rejestrujące nie mają możliwości odrębnego zidentyfikowania sprzedaży towarów opodatkowa­nych tylko od marży, czyli takich, dla których nie wyodrębnia się kwoty podatku od towarów i usług.

Ponieważ nie da się wyodrębnić na kasie fiskalnej sprzedaży towarów, które podlegają opodatkowaniu tylko od marży, należy więc wykorzystać takie możliwości zaprogramowania kasy, jakie są dostępne. Na każdej kasie w stawkach oznaczonych literowo występują stałe pozycje. Literze „A" jest przyporządkowa­na stawka podstawowa podatku, natomiast literom od „B" do „G" odpowiadają pozostałe obniżone staw­ki podatku wprowadzane na poszczególne towary i usługi oraz zwolnienie od podatku. Dlatego sprzeda­ży opodatkowanej w systemie VAT marża można przyporządkować kolejną wolną literę, przypisując jej stawkę 0%, przy czym nie jest to stawka podatku od towarów i usług, lecz tzw. zero techniczne. Taki sposób programowania kasy i ewidencjonowania sprzedaży w systemie VAT marża uznają za prawidłowy również organy podatkowe, z Ministerstwem Finansów na czele.

Zobacz też: Jakie sankcje grożą z tytułu niezgłoszenia zmiany miejsca używania kasy rejestrującej?

Podstawa prawna: § 7 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Finansów z 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące - Dz.U. z 2013 r. poz. 1076

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »