| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Czy jednostka samorządu terytorialnego może odliczać VAT od wydatków związanych z samochodami służbowymi

Czy jednostka samorządu terytorialnego może odliczać VAT od wydatków związanych z samochodami służbowymi

Czy jednostki samorządu terytorialnego mogą odliczać podatek VAT od samochodów służbowych po 1 kwietnia 2014 roku?

Jednostka samorządu terytorialnego a odliczanie VAT od samochodu służbowego

Proszę o odpowiedź, czy jako jednostka samorządu terytorialnego możemy odliczać VAT od posiada­nego samochodu osobowego służącego do wyjazdów służbowych? Zadałam to pytanie w urzędzie skarbowym informując, że nie prowadzimy żadnej działalności gospodarczej, bo nie możemy, i otrzy­małam odpowiedź, że tak, jeżeli samochód ten jest wpisany do rejestru jako środek trwały. Natomiast moja pracownica, która też pytała o to w US, otrzymała informację, że nie możemy odliczać VAT, bo nie prowadzimy działalności gospodarczej. Proszę o odpowiedź w tym temacie.

Skoro - jak Pani twierdzi - nie wykonujecie Państwo działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT - nie przysługuje Wam możliwość odliczania VAT naliczonego od dokonywanych wydatków. O tym

czy istnieje możliwość odliczenia VAT naliczonego decyduje związek ponoszonego wydatku z prowa­dzoną przez podatnika działalnością opodatkowaną VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Sam fakt wpisania samochodu do ewidencji środków trwałych nie decyduje o związku tego samochodu z wykonywaną dzia­łalnością opodatkowaną VAT.

Należy jednak zauważyć, że jednostka samorządu terytorialnego może wykonywać działalność opo­datkowaną VAT i w tym zakresie może jej przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego. W wyroku z 27 lutego 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 4312/06) WSA w Warszawie, orzekł że kryterium decydującym o uznaniu organu (urzędu) władzy publicznej za podatnika VAT jest zachowywanie się nie jak organ wła­dzy, lecz jak podmiot gospodarczy (przedsiębiorca) w stosunku do określonych transakcji lub czynności. Szczególnie jest to uzasadnione w tych przypadkach, gdzie identyczne lub bardzo zbliżone czynności bądź transakcje mogą być dokonywane przez podmioty prywatne (np. przedsiębiorców). Gdyby taka sytuacja miała miejsce, tj. gdyby Państwa jednostka działała w obrocie tak jak przedsiębiorca i w tej działalności wykorzystywała posiadany samochód, to wówczas przysługiwałoby Państwu prawo do odli­czenia VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem na takich samych zasadach, jakie obowiązują przedsiębiorców.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Źródło:

500 pytań o VAT

Zdjęcia

Samochód jednostki samorządu terytorialnego a odliczanie podatku VAT
Samochód jednostki samorządu terytorialnego a odliczanie podatku VAT

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »