| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od samochodów „z kratką"?

Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od samochodów „z kratką"?

W jaki sposób od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od eksploatacji samochodu z kratką (homologa­cja N1)? Chodzi mi o odliczanie VAT naliczonego od wydatków na paliwo i konserwację samochodu. Samochód jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest używany zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie.

Zmiany w odliczaniu podatku VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. od wydatków związanych z samochodem „z kratką" wykorzystywanym zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie można odliczać 50% VAT naliczonego. Ogra­niczenie odliczenia do 50% VAT naliczonego obejmuje wszelkie wydatki na naprawy i konserwacje tego samochodu oraz towary i usługi związane z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Co do zasady, podatnikowi przysługuje też prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo (gaz, olej napędowy) do takiego pojazdu. Jeżeli chodzi o wydatki na paliwo, obowiązuje tu jednak wyjątek dotyczący wydatków na paliwo do samochodów osobowych oraz innych pojazdów niż osobowe, których ładowność jest mniejsza niż wskazana w ustawie. W przypadku samochodów mających 3 lub więcej miejsc siedzących łącznie z kierowcą, nie odliczymy VAT od paliwa, gdy ła­downość tego samochodu jest mniejsza niż 500 kg. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności.

Zobacz też: Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Z Pana pytania wynika, że samochód „z kratką" zalicza się do pojazdów samochodowych o dopusz­czalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (homologacja N1). W przypadku tego rodzaju pojaz­dów, od 1 kwietnia 2014 r. ustawodawca założył, że są one wykorzystywane zarówno biznesowo, jak i pry­watnie i wprowadził ograniczenie odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami (do 50%). Tylko w przypadku, gdy podatnik faktycznie wykorzystuje pojazd wyłącznie do prowadzonej działalności (i spełni warunki określone w ustawie) może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków z nim związanych. W Pana pytaniu pojazd samochodowy jest wykorzystywany do celów biznesowych i prywatnych. Do wydatków związanych z tym samochodem należy zatem stosować ograniczenie odli­czenia VAT naliczonego i odliczać VAT w 50% (art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Ponadto, gdy pojazd jest używany w sposób „mieszany" i nie ma odpowiedniej ładowności, to do końca czerwca 2015 r. obowią­zuje zakaz odliczania VAT naliczonego od wydatków na paliwo (gaz lub olej napędowy) - art. 12 ustawy nowelizującej z 12 lutego 2014 r.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ Konstrukcja pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczają- cej 3,5 tony sprawia, że są one co do zasady wykorzystywane nie tylko biznesowo lecz również prywatnie.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »