| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od samochodów „z kratką"?

Jak od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od samochodów „z kratką"?

W jaki sposób od 1 kwietnia 2014 r. odliczać VAT od eksploatacji samochodu z kratką (homologa­cja N1)? Chodzi mi o odliczanie VAT naliczonego od wydatków na paliwo i konserwację samochodu. Samochód jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest używany zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie.

Zmiany w odliczaniu podatku VAT od samochodów od 1 kwietnia 2014 r.

Od 1 kwietnia 2014 r. od wydatków związanych z samochodem „z kratką" wykorzystywanym zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie można odliczać 50% VAT naliczonego. Ogra­niczenie odliczenia do 50% VAT naliczonego obejmuje wszelkie wydatki na naprawy i konserwacje tego samochodu oraz towary i usługi związane z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Co do zasady, podatnikowi przysługuje też prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo (gaz, olej napędowy) do takiego pojazdu. Jeżeli chodzi o wydatki na paliwo, obowiązuje tu jednak wyjątek dotyczący wydatków na paliwo do samochodów osobowych oraz innych pojazdów niż osobowe, których ładowność jest mniejsza niż wskazana w ustawie. W przypadku samochodów mających 3 lub więcej miejsc siedzących łącznie z kierowcą, nie odliczymy VAT od paliwa, gdy ła­downość tego samochodu jest mniejsza niż 500 kg. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności.

Zobacz też: Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Z Pana pytania wynika, że samochód „z kratką" zalicza się do pojazdów samochodowych o dopusz­czalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (homologacja N1). W przypadku tego rodzaju pojaz­dów, od 1 kwietnia 2014 r. ustawodawca założył, że są one wykorzystywane zarówno biznesowo, jak i pry­watnie i wprowadził ograniczenie odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami (do 50%). Tylko w przypadku, gdy podatnik faktycznie wykorzystuje pojazd wyłącznie do prowadzonej działalności (i spełni warunki określone w ustawie) może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków z nim związanych. W Pana pytaniu pojazd samochodowy jest wykorzystywany do celów biznesowych i prywatnych. Do wydatków związanych z tym samochodem należy zatem stosować ograniczenie odli­czenia VAT naliczonego i odliczać VAT w 50% (art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Ponadto, gdy pojazd jest używany w sposób „mieszany" i nie ma odpowiedniej ładowności, to do końca czerwca 2015 r. obowią­zuje zakaz odliczania VAT naliczonego od wydatków na paliwo (gaz lub olej napędowy) - art. 12 ustawy nowelizującej z 12 lutego 2014 r.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ Konstrukcja pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczają- cej 3,5 tony sprawia, że są one co do zasady wykorzystywane nie tylko biznesowo lecz również prywatnie.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kopciowska

Coach, Trener Biznesu, Rozwoju Osobistego i Motywacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »