| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > W jakim terminie należy złożyć VAT-26 w przypadku wpłaty zaliczki na samochód?

W jakim terminie należy złożyć VAT-26 w przypadku wpłaty zaliczki na samochód?

Wpłaciłem zaliczkę na samochód w lutym 2015 r., ale samochód ostatecznie kupiłem (został mi wy­dany) w marcu 2015 r. W jakim terminie powinienem złożyć VAT-26? Czy 7 dni od wpłaty zaliczki, czy 7 dni od dnia otrzymania samochodu? Co w przypadku, gdy złożę VAT-26 po terminie?

Termin złożenia VAT-26 przy wpłacie zaliczki na samochód

Informację VAT-26 powinien Pan złożyć w ciągu 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego z pojazdem samochodowym. Pierwszy wydatek związany z samochodem, o którym mowa w pytaniu, poniósł Pan w lutym, wpłacając zaliczkę. VAT-26 powinien Pan zatem złożyć w ciągu 7 dni od dnia wpłaty zaliczki.

Jeżeli złoży Pan VAT-26 po terminie utraci Pan prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego z faktury za­kupu tego samochodu. Wynika to z art. 86a ust. 13 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku niezłożenia informacji VAT-26 w terminie uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalno­ści gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia (art. 86a ust. 13 ustawy o VAT).

Zobacz też: W jakim terminie należy złożyć informację VAT-26?

2 lutego 2015 r. podatnik wpłacił zaliczkę na samochód, którzy zamierza wykorzystywać wyłącznie do dzia­łalności. VAT-26 powinien złożyć w terminie do 9 lutego włącznie. Jeżeli złoży VAT-26 po terminie, z faktury dokumentującej zaliczkę będzie mógł odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. VAT naliczony w pełnej wysokości będzie mógł odliczać dopiero od dnia złożenia informacji VAT-26 (pod warunkiem, że zostaną zachowane pozostałe warunki formalne pełnego odliczenia VAT naliczonego). Dopiero po złożeniu informacji VAT-26 po­datnik będzie miał prawo dokonać korekty odliczenia VAT zwiększającej odliczenie, ale będzie to możliwe tylko w odniesieniu do wydatku na nabycie samochodu. Od pozostałych wydatków poniesionych przed dniem złożenia nieterminowej informacji VAT-26 podatnik odliczy 50% VAT naliczonego.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi":

W przypadku niezłożenia informacji w terminie, dla celów stosowania odliczenia uznaje się, że pojazd ^^ F samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej dopiero od dnia jej zło­żenia. W konsekwencji do czasu złożenia tej informacji podatnikowi przysługiwać będzie prawo tylko do ograniczonego (50%) odliczenia podatku VAT. Pełne odliczenie znajdzie zastosowanie dopiero do wydatków poniesionych od dnia jej złożenia. Jeśli zatem podatnik odliczył w całości podatek naliczony od wszystkich wydatków związanych z pojazdem, w odniesieniu do którego nie złożono w terminie informacji, będzie on zo­bowiązany do dokonania korekty wszystkich dokonanych odliczeń.

Ograniczenie w odliczaniu w przypadku nieterminowego złożenia informacji zostało jednak złago­dzone, jednakże tylko w odniesieniu do wydatków związanych z nabyciem (importem, wytworze­niem) pojazdu. Podatnik ma bowiem możliwość dokonania korekty nieodliczonego z tego tytułu podatku, przy czym wysokość korekty uzależniona będzie jednak od momentu, w którym zostanie złożona informacja.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a oraz art. 90b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »