| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jaką kwotę zaliczyć do kosztów w przypadku sprzedaży samochodu osobowego o wartości przekraczającej 20 000 euro?

Jaką kwotę zaliczyć do kosztów w przypadku sprzedaży samochodu osobowego o wartości przekraczającej 20 000 euro?

Kupiłem w 2011 r. samochód osobowy do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód został w marcu 2011 r. zaliczony do środków trwałych i amortyzowany. Jego wartość początkowa jako środka trwałego wyniosła 142 000 zł, jednak do kosztów uzyskania przychodów zaliczałem tylko część odpisów amortyzacyjnych przypadających na kwotę 79 000 zł (ze względu na ograniczenie do równowartości 20 000 euro; zastosowanie miał kurs 3,95 zł). Do momentu sprzedaży samochodu dokonałem odpisów amortyzacyjnych na kwotę 56 800 zł, z czego do kosztów uzyskania przychodów zaliczyłem 31 600 zł. Jaką kwotę mogę uznać za koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży tego samochodu?

Do kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży wymienionego w pytaniu samochodu może Pan zaliczyć kwotę 85 200 zł, czyli cenę nabycia tego samochodu (tj. 142 000 zł) pomniejszoną o 56 800 zł, tj. sumę dokona­nych odpisów amortyzacyjnych.

Wydatki na nabycie środków trwałych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te, pomniej­szone o sumę odpisów amortyzacyjnych, są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia środ­ków trwałych (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) updof).

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Przywołany przepis mówi o „sumie odpisów amortyzacyjnych", nie zaś o „sumie odpisów amortyzacyj­nych zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów". Dlatego kosztem uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży środków trwałych są wydatki na ich nabycie pomniejszone nie tylko o odpisy amortyzacyjne zali­czone do kosztów uzyskania przychodów, ale również o odpisy amortyzacyjne, które nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to w szczególności odpisów amortyzacyjnych, które częściowo nie stano­wiły kosztów uzyskania przychodów ze względu na brzmienie art. 23 ust. 1 pkt 4 updof. Przepis ten wyłącza z kosztów uzyskania przychodów odpisy z tytułu zużycia samochodu osobowego w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro. Taki sposób ustalania kosztu uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży środków trwałych potwierdzają organy podatkowe w udzielanych wyjaśnie­niach (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 października 2009 r., sygn. IBPBI/1/415-576/09/AP).

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

W związku z tym, w przypadku sprzedaży samochodu, o którym mowa w pytaniu, powinien Pan wykazać:

  • jako przychód cenę uzyskaną z jego sprzedaży,
  • jako koszt uzyskania przychodu kwotę 85 200 zł (czyli cenę nabycia samochodu 142 000 zł, pomniejszoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, czyli o kwotę 56 800 zł).

PODSTAWA PRAWNA: art. 23 ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »