| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy należy skorygować koszty, jeżeli samochód zaliczony do środków trwałych okazał się kradziony?

Czy należy skorygować koszty, jeżeli samochód zaliczony do środków trwałych okazał się kradziony?

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabyłem w dobrej wierze w sierpniu 2014 r. samochód osobowy w autokomisie. Samochód został ujęty w ewidencji środków trwałych i amortyzowany metodą liniową. 2 marca 2015 r. samochód został mi odebrany przez policję. Okazało się, że pochodzi z kradzieży (kradzież miała miejsce na początku 2014 r.). Prowadzone jest postępowanie karne, m.in. względem osoby prowadzącej autokomis, od której nabyłem ten samochód. Czy zaliczone do tego momentu do kosztów odpisy amortyzacyjne oraz wydatki eksploatacyjne muszę teraz wyksięgować z kosztów?

Kradziony samochód, a korekcja odpisów amortyzacyjnych

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych nakazują podatnikom korygowanie kosz­tów o odpisy amortyzacyjne oraz wydatki związane z eksploatacją samochodów zaliczonych do środków trwa­łych, które po jakimś czasie okazały się kradzione. Taki obowiązek nie ciążyłby na Panu, gdyby od momentu kradzieży upłynęły 3 lata.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na kursy nauki jazdy dla pracowników?

Prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest uzależnione od tego, czy samochód w chwili ich do­konywania stanowi własność lub współwłasność podatnika. Aby ustalić, czy był Pan właścicielem samochodu, o którym mowa w pytaniu, należy odwołać się do przepisów prawa cywilnego. Z art. 169 Kodeksu cywilnego wynika, że:

  1. Jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, ^^ nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze.
  2. Jednakże gdy rzecz zgubiona, skradziona lub w inny sposób utracona przez właściciela zostaje zbyta przed upływem lat trzech od chwili jej zgubienia, skradzenia lub utraty, nabywca może uzyskać własność dopiero z upływem powyższego trzyletniego terminu. Ograniczenie to nie dotyczy pieniędzy i dokumentów na okaziciela ani rzeczy nabytych na urzędowej licytacji publicznej lub w toku postępowania egzekucyjnego.

Zobacz też: Czy można zaliczyć do kosztów wydatek na zakup opon zimowych do firmowego samochodu?

Warunkiem uznania nabytego samochodu osobowego za czyjąś własność jest fakt upływu 3 lat od jego kradzieży

Z przywołanych przepisów wynika zatem, że warunkiem uznania nabytego samochodu osobowego za Pana własność jest fakt upływu 3 lat od jego kradzieży. W opisanym przypadku nie miało to miejsca. Samochód został skradziony na początku 2014 r., nabyty w sierpniu 2014 r. a odebrany w marcu 2015 r. Skoro nie był Pan właścicie­lem (ani współwłaścicielem) samochodu, o którym mowa w pytaniu, to nie mógł on stanowić Pana środka trwa­łego. W związku z tym nie był Pan uprawniony do dokonywania od niego odpisów amortyzacyjnych oraz zalicza­nia ich do kosztów uzyskania przychodów. Nie mógł Pan również zaliczać do kosztów wydatków poniesionych w związku z jego eksploatacją. W związku z tym, jest Pan zobowiązany do dokonania korekty kosztów wstecz, tj. skorygowania okresu, w którym odpisy amortyzacyjne oraz wydatki eksploatacyjne związane z tym samocho­dem zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Na takim stanowisku stoją również od pewnego czasu organy podatkowe (patrz interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 lipca 2013 r., sygn. ILPB1/415-487/13-2/TW). Również Krajowa Informacja Podatkowa informuje o konieczności dokonania korekty kosztów w przypadku, który Pan opisał.

PODSTAWA PRAWNA: art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251,

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »