| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

Leasing to chętnie wykorzystywana przez firmy metoda sfinansowania zakupu auta. Czy podatnik może jednak odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie?

Pełne odliczenie VAT od leasingu auta wynajmowanego innej firmie

Prowadzimy działalność w zakresie wynajmu samochodów. Od stycznia 2015 r. leasingujemy samo­chód osobowy, który cały czas wynajmujemy innej firmie. Samochód ten nie jest przez nas w ogóle używany. Nabyliśmy go w celu wynajmu tej firmie. Czy możemy od wydatków dotyczących tego samo­chodu odliczać 100% VAT? Czy należy złożyć informację VAT-26?

Jeżeli samochód znajduje się na stałe u najemcy, mogą Państwo dokonywać pełnych odliczeń VAT od wy­datków dotyczących tego samochodu, w tym od faktur leasingowych. Nie muszą Państwo w tym celu prowa­dzić ewidencji przebiegu tego samochodu oraz składać zgłoszenia VAT-26.

Zobacz też: Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?

Warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze - jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika (art. 86a ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT). Trzeba zaznaczyć, że organy podatkowe podkreślają, że zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji nie obejmuje sytuacji, gdy pojazdy są wykorzystywane - choćby przejściowo - do innych celów (np. jazda próbna, użytek służbowy podatnika itp.). W interpretacji indywidualnej z 18 lipca 2014 r., sygn. ITPP2/443-548/14/AK, Dyrektor Izby Skar­bowej w Bydgoszczy stwierdził, że:

Z treści wniosku wynika, że Spółka prowadzi wynajem samochodów kempingowych i busów do przewozu osób. Samochody kempingowe rejestrowane są jako pojazdy specjalne kempingowe, a busy jako samochody osobowe. Poza wynajmami pojazdy sporadycznie przemieszczają się w celu wyjazdu do serwisu, wyjazdu na prezentacje do klienta, w celach reklamowych (np. prezentacja auta przed stadionem koszykarskim), itp. Auto nigdy nie jest wykorzystywane do celów prywatnych pracowników Spółki. (...)

Tym samym stwierdzić należy, że w przedstawionych okolicznościach sprawy, aby Spółce przysługiwa­ło prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie pojazdów, o których mowa we wniosku, paliwa do ich napędu oraz usług i materiałów związanych z eks­ploatacją pojazdów (o ile nie wystąpią negatywne przesłanki, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług), stosownie do art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w związku z ust. 4 pkt 1, ust. 5 pkt 1 lit. c) i ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług - wbrew stanowisku zawartemu we wniosku - zobowiązana jest do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów. W przypadku niespełnienia tych warunków, przysługuje jej prawo do odliczenia 50% kwoty podatku.

Ponieważ prowadzą Państwo działalność w zakresie najmu samochodów, a samochód, o którym mowa w pytaniu został nabyty wyłącznie w celu oddania go w najem innemu podmiotowi, to nie muszą Państwo pro­wadzić ewidencji przebiegu tego pojazdu oraz składać VAT-26. W tej sytuacji jedynym warunkiem dokonywania pełnych odliczeń jest, aby sposób wykorzystywania wynajętego samochodu wykluczał jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

PODSTAWA PRAWNA:

art. 86a ust. 1, ust. 3 pkt 1 lit. a), ust. 4 pkt 1, ust. 5 pkt 1 i art. 86a ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Artur Rosiński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »