| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?

Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?

Raty leasingowe za samochód objęte mogą być systemem odliczania podatku VAT. W jakich przypadkach jest to możliwe?

Podatnik, który ze względu na wyłączne wykorzystywanie auta do celów firmowych chce odliczać cały VAT od opłat leasingowych, musi w tym celu zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz złożyć w urzę­dzie skarbowym informację VAT-26. Mimo że właścicielem samochodu jest leasingodawca, to zawiadomienie do urzędu składa podatnik użytkujący samochód, czyli leasingobiorca. W tym przypadku w poz. f informacji zamiast daty nabycia pojazdu wpisujemy datę przyjęcia samochodu do używania. Zazwyczaj będzie to data odbioru samochodu od leasingodawcy.

Przykład

Spółka świadczy usługi projektowe. Jej pracownicy, podczas pracy polegającej m.in. na wizytowaniu placów budowy, załatwianiu formalności urzędowych itp., wykorzystują samochody osobowe użytkowane na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Każdy z pracowników, któremu powierzono firmowe auto, jest obowiązany pro­wadzić ewidencję przebiegu pojazdu dla celów VAT. Dodatkowo w każdym aucie jest zainstalowany system GPS, który zapewnia kontrolę sposobu wykorzystania samochodu. Po pracy samochody pozostają na służbowym par­kingu, bez możliwości ich pobrania poza godzinami pracy. W odniesieniu do użytkowanych samochodów spółka złożyła w urzędzie skarbowym informację VAT-26. Ze względu na to, że samochody osobowe są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, firma od wydatków związanych z tymi samochodami odlicza cały VAT.

Obowiązki te nie dotyczą leasingowanych samochodów wymienionych w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT. W przepisie tym są wymienione pojazdy, w przypadku których odliczamy pełny VAT, bez obowiązku prowa­dzenia ewidencji przebiegu pojazdu i składania VAT-26. Wykaz tych samochodów poszerzają dwa rozporzą­dzenia wykonawcze Ministra Finansów.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »