| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy pracownicy osiągają przychód z tytułu dojazdów służbowym samochodem z pracy do domu i z domu do pracy?

Czy pracownicy osiągają przychód z tytułu dojazdów służbowym samochodem z pracy do domu i z domu do pracy?

Nasza spółka przekazuje samochody służbowe do użytkowania pracownikom, którzy wykonują obowiązki służbowe poza miejscem określonym w umowie jako miejsce pracy lub poza miejscami prowadzenia działalności przez spółkę. Używanie samochodów ma pomóc pracownikom realizować cele służbowe w sposób efektywny. Czy po stronie tych pracowników powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?

Nasza spółka przekazuje samochody służbowe do użytkowania pracownikom, którzy wykonują obo­wiązki służbowe poza miejscem określonym w umowie jako miejsce pracy lub poza miejscami prowa­dzenia działalności przez spółkę. Używanie samochodów ma pomóc pracownikom realizować cele służbowe w sposób efektywny. Często pracownicy (przedstawiciele handlowi, osoby pełniące funkcje kierownicze lub samodzielni specjaliści) udają się bezpośrednio z miejsca zamieszkania, gdzie za naszą zgodą garażują lub parkują samochody, do miejsca wykonywania swoich obowiązków. Czy po stronie tych pracowników powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?

Zobacz też: Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie?

Nie, w sytuacji przedstawionej w pytaniu, po stronie Państwa pracowników nie powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Przejazdy pracowników samochodem służbowym z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy i w kierunku odwrotnym - o ile nie służą one osobistym celom pracowników lecz odbywają się w ramach reali­zacji zadań służbowych - nie stanowią nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu przepisu art. 12 ust. 1 updof. Zatem wartości tego świadczenia nie można zaliczyć do przychodu pracowników ze stosunku pracy. Oznacza to, że na Państwa spółce nie ciążą żadne obowiązki jako płatnika podatku dochodowego. Stanowisko to po­twierdzają również organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 22 grudnia 2014 r., sygn. IBPBII/1/415-774/14/BD, czytamy, że:

"Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż w wyżej powołanym zdarzeniu przyszłym przejaz­dy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania zadań służbowych i z powrotem, przydzielonymi samochodami służbowymi - co, jak wynika z wniosku, zostało podyktowane charakterem pracy - nie będą stanowiły dla pracowników przychodu ze stosunku pracy, o ile przejazdy te będą odbywać się wyłącznie w celach służbowych. Przejazdy służbowym samochodem stanowią realizację celu służbowego, jakim jest: dbałość o powierzone mienie firmy, wyrażająca się w ustanowionych przez Spółkę zasadach parkowania samo­chodu służbowego w miejscu gwarantującym jego bezpieczeństwo; a także - z uwagi na charakter zadań służbowych - stała gotowość (mobilność) do wykonania obowiązków służbowych. (...) Zatem z tego tytułu na Spółce nie ciążą żadne obowiązki płatnika podatku dochodowego."

Zobacz też: Kiedy trzeba złożyć informację o pojazdach wykorzystywanych tylko na potrzeby firmy? PRZYKŁADY

PODSTAWA PRAWNA: art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Michałek

Ekspert w zakresie finansów osobistych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »