| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie?

Czy należy doliczać ryczałt, gdy pracownik używa samochodu służbowego do celów prywatnych odpłatnie?

Umożliwiamy pracownikowi odpłatne korzystanie z samochodu służbowego (o pojemności silnika 1398 cm3) do celów prywatnych. W związku z tym, co miesiąc, potrącamy mu z wynagrodzenia 300 zł. Czy w tej sytuacji powinniśmy doliczać pracownikowi przychód w wysokości 250 zł?

W przedstawionej sytuacji nie powinni Państwo doliczać pracownikowi żadnego przychodu z tytułu udo­stępniania mu samochodu służbowego do celów prywatnych.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują nie tylko przepisy określające zryczałtowaną wysokość przychodu pra­cowników z tytułu nieodpłatnego wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych, ale rów­nież przepisy określające wysokość takich przychodów w razie częściowo odpłatnego wykorzystywania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. W takich przypadkach przychodem pracownika jest różnica między kwotą odpowiednio 250 zł lub 400 zł a odpłatnością ponoszoną przez pracownika (art. 12 ust. 2c updof).

Zobacz też: W jakiej wysokości ustalić przychód pracownika, jeżeli korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca?

Należy przy tym podkreślić, że doliczanie przychodu z tytułu nieodpłatnego używania samochodu służbo­wego do celów prywatnych, w przypadku gdy pracownik ponosi częściową odpłatność, dotyczy tylko sytuacji,

gdy odpłatność ta jest niższa od 250 zł albo 400 zł - w zależności od pojemności silnika używanego samocho­du. W sytuacji gdy odpłatność, którą ponosi pracownik z tytułu korzystania z samochodu do celów prywat­nych, jest wyższa od zryczałtowanego przychodu, przychód u pracownika nie powstaje.

Zobacz też: Jak od 1 stycznia 2015 r. ustalać przychód z tytułu używania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych?

Taki właśnie przypadek ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym. Kwota, jaką obciążają Państwo pracownika z tytułu używania samochodu służbowego dla celów prywatnych, jest wyższa od 250 zł (tj. kwoty zryczałtowanego przychodu przewidzianej dla samochodów służbowych o pojemności silnika do 1600 cm3). A zatem w przedstawionej sytuacji u pracownika nie powstaje przychód z tytułu umożliwienia mu wykorzysty­wania samochodu służbowego do celów prywatnych.

Z tytułu udostępnienia samochodu służbowego o pojemności silnika 1398 cm3 do celów prywatnych praco­dawca potrąca z pensji pracownika miesięcznie kwotę 300 zł. W takim przypadku u pracownika nie powstaje żaden przychód z tytułu umożliwienia mu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych. Kwota odpłatności jest bowiem wyższa od kwoty zryczałtowanego przychodu, który dla samochodów o po­jemności silnika 1398 cm3 wynosi 250 zł.

PODSTAWA PRAWNA: art. 12 ust. 2c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »