| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy wystarczy prowadzić ewidencję, aby odliczyć 100% VAT naliczonego

Czy wystarczy prowadzić ewidencję, aby odliczyć 100% VAT naliczonego

Dobrym pomysłem na obniżenie kosztów działalności gospodarczej jest umiejętne korzystanie z ulg podatkowych. Czy do pełnego odliczenia podatku od auta firmowego niezbędne jest prowadzenie ewidencji jego przebiegu?

Ewidencja przebiegu: czy jest konieczna do pełnego odliczenia podatku VAT?

Nowa firma posiada kilka samochodów, które zgłosiła informacją VAT-26. Czy prowadzenie ewidencji ich przebiegu jest wystarczające do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących tych samochodów?

Samo prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów nie uprawnia Państwa do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących wskazanych samochodów. Konieczne jest również, aby zapewnili Państwo taki sposób wykorzystywania tych samochodów, który będzie wykluczał ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Prowadzenie ewidencji przebiegu jest jedynie uzupełniającym warunkiem dokonywania pełnych od­liczeń od wydatków dotyczących pojazdów samochodowych. Z punktu widzenia dokonywania takich odliczeń konieczne jest przede wszystkim, aby sposób wykorzystywania pojazdów samochodowych przez Państwa, zwłaszcza określony w ustalonych zasadach ich używania, wykluczał ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ewidencja prowadzona przez Państwa dla tych pojazdów samochodowych ma zaś to tylko potwierdzać.

Oznacza to, że w przedstawionej sytuacji z punktu widzenia dokonywania przez firmę pełnych odliczeń nie wystarcza tylko samo prowadzenie ewidencji przebiegu samochodów. Konieczne jest również, aby firma obiektywnie zapewniła taki sposób wykorzystywania tych samochodów, który będzie wykluczał ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Zobacz też: Czy sprzedając samochód nabyty bez VAT, trzeba naliczyć podatek według stawki 23%?

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Przepisy nie precyzują jednak, w jaki sposób firma powinna to zapewnić. W wyjaśnieniach przeczytać można, że po­datnik:

^^^^ (...) może tego dokonać za pomocą wprowadzonych regulaminów, umów, zarządzeń wraz z pod- MF jęciem dodatkowych działań zabezpieczających ich wykonanie. Działania te muszą być dostoso­wane do specyfiki działalności przedsiębiorstwa i sposobu używania dla jego celów pojazdów. Określone przez podatnika zasady używania pojazdów muszą obiektywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku tych po­jazdów np. przez pracowników (przykładowo celem dojazdu do swojego miejsca zamieszkania).

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK