| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej najem samochodu osobowego

Czy można odliczyć VAT z faktury dokumentującej najem samochodu osobowego

Czy w sytuacji kiedy samochód przedsiębiorcy zostanie uszkodzony, a on sam wynajmie inne auto niezbędne do wykonywania pracy, to czy będzie on mógł odliczyć podatek VAT od faktury za wynajem auta?

Z uzasadnienia projektu ustawy nowelizującej wynika, że weryfikacja ww. przesłanek wskazujących na „wykorzystywanie samochodu wyłącznie w działalności" będzie traktowana priorytetowo. Ma też obowiązywać swoiste domniemanie wykorzystywania samochodu (w szczególności osobowego) po czę­ści na cele działalności gospodarczej i po części na użytek prywatny.

Zasadniczo zatem podatnik, wynajmując samochód osobowy i przeznaczając go do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, będzie mógł odliczyć 50% podatku naliczonego. Jeśli natomiast zechce odliczyć pełen VAT widniejący na fakturze dokumentującej najem, będzie zobowiązany do zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego i prowadzenia szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. Jednocze­śnie czynności te będą dokonywane pod rygorem odpowiedzialności karnej w przypadku nierzetelnie deklarowanego (wyłącznie na cele działalności gospodarczej) wykorzystywania pojazdu.

W przypadku, w którym będzie Pan uprawniony do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumen­tujących najem pojazdu na poziomie 50%, nie będzie Pan uprawniony do odliczania VAT (nawet w 50%) od paliwa nabywanego do tego samochodu.

Od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczenia VAT od paliwa do samo­chodów osobowych. Zakaz ten nie dotyczy tylko tych samochodów, które są wykorzystywane wyłącz­nie w działalności gospodarczej podatnika (art. 12 ustawy z 7 lutego 2014 r. zmieniającej ustawę o VAT z dniem 1 kwietnia 2014 r.).

Przy okazji warto przypomnieć, że VAT niepodlegający odliczeniu może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 2 pkt 34, art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 21 marca 2014 r. w sprawie wzoru informacji o pojazdach samochodowych wykorzysty­wanych wyłącznie do działalności gospodarczej - Dz.U. z 2014 r. poz. 371

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK