| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy sprzedając samochód wycofany z leasingu trzeba dokonać korekty VAT naliczonego

Czy sprzedając samochód wycofany z leasingu trzeba dokonać korekty VAT naliczonego

Wykup auta z leasingu i późniejsza jego sprzedaż jest obwarowana restrykcyjnymi przepisami dotyczącymi odliczania podatku VAT. Jak należy wykonać obie transakcję zgodnie z prawem?

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu: odliczenie VAT-u

Wykupiłem samochód z leasingu z zamiarem jego sprzedaży. Czy mogę od wykupu odliczyć 100% VAT naliczonego? Czy w związku ze sprzedażą tego samochodu powinienem dokonać korekty VAT naliczonego odliczonego przy wykupie samochodu z leasingu?

Gdy od razu po leasingu samochód przeznaczamy do sprzedaży i nie zaliczamy do środków trwałych oznacza to, że od początku przeznaczamy go wyłącznie do działalności gospodarczej. Powinno nam wówczas przysługiwać prawo do odliczenia VAT w 100%. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że treść prze­pisów VAT obowiązująca od 1 kwietnia 2014 r. jest bardzo rygorystyczna. Na ich podstawie należy przy­jąć, że aby uzyskać prawo do odliczenia VAT naliczonego w 100%, podatnik powinien złożyć informację VAT-26, prowadzić ewidencję przebiegu tego pojazdu oraz określić zasady jego wykorzystywania, które wykluczą możliwość innego użytku tego samochodu niż do celów odsprzedaży.

Sprzedaż samochodu będzie opodatkowana stawką 23%. Dlatego też - dla celów korekty VAT naliczo­nego - przyjmuje się, że dalsze jego wykorzystanie jest związane z czynnościami opodatkowanymi, czyli że nie doszło do zmiany przeznaczenia samochodu. Nie wystąpi wówczas u Pana obowiązek korekty odliczonego VAT.

Zobacz też: Jak odliczać VAT od leasingowanych samochodów osobowych po wykorzystaniu limitu odliczenia 6000 zł

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 4, art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »