REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raty leasingowe - konsekwencje, gdy nie zapłacisz

 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
kluczyki zakup wynajem sprzedaż
kluczyki zakup wynajem sprzedaż
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warto z wyprzedzeniem sprawdzić, co stanie się, gdy pogorszenie płynności będzie skutkowało zaległościami w spłacie zobowiązań, w tym rat leasingowych.

W czasie dekoniunktury gospodarczej większość firm przyjmuje strategię ograniczania kosztów, pomijając często kwestię wzrostu sprzedaży własnych produktów czy usług. Zdarza się także, że przedsiębiorcy nie podejmują działań, które wpływałyby na innowacyjność przedsiębiorstwa, a tym samym na pozyskanie większej liczby klientów. Obniżają ceny, co zwiększa obroty, ale najczęściej nie wpływa na zysk. Stąd bardzo ważne jest, aby firma, która chce ustrzec się kłopotów finansowych, przyjęła taką politykę, która nie doprowadzi do zaniedbywania jednego z mechanizmów kosztem innego. W innym przypadku, może mieć problemy, np. ze spłatą swoich zobowiązań względem firmy leasingowej.

REKLAMA

Czytamy, analizujemy, negocjujemy umowę leasingową

Warto już na samym początku współpracy z firmą leasingową starać się ograniczyć ryzyko ewentualnych problemów w przyszłości. Jednym ze sposobów jest określenie jeszcze na etapie podpisywania umowy, warunków regulowania zobowiązań tak, by były one elastyczne i nie utrudniały prowadzenia biznesu w czasie przejściowych kłopotów. W takim przypadku, ważną rolę z punktu widzenia wielu klientów, odgrywa harmonogram spłaty rat leasingowych. Powinien on umożliwiać usługobiorcy dostosowanie częstotliwości i wysokości spłat do cykliczności uzyskiwanych przychodów. Na przykład firmy budowlane najniższe przychody osiągają zimą, stąd dobrym rozwiązaniem jest, aby w tym okresie, wysokość raty była niższa, niż w pozostałej części roku.
Innym krokiem, który warto przedsięwziąć przed podpisaniem umowy, jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingowej. Można w nich przeczytać między innymi o sposobach rozliczenia umowy w przypadku jej przedterminowego zakończenia.

Zobacz też: Jak analizować umowę leasingu?

Opóźniona spłata rat leasingowych

W przypadku leasingu najczęściej usługobiorca mający chwilowe kłopoty i zwlekający ze spłatą rat, dostaje informację, przekazywaną drogą telefoniczną bądź pocztową, o konieczności zapłaty zaległych faktur. Standardowym terminem konieczności uregulowania zobowiązań jest siedem dni roboczych od dnia otrzymania zawiadomienia. Niestety, po tym czasie najczęściej leasingodawca wypowiada umowę, a klient zostaje zobowiązany do zwrotu przedmiotu leasingu oraz spłaty wszystkich pozostałych rat leasingowych. Co więcej, zaprzestanie spłacania czynszów w ramach jednego kontraktu z leasingodawcą, może być podstawą do wypowiedzenia leasingobiorcy wszystkich umów zawartych z tą samą instytucją finansową.
Warto podkreślić, że warunki spłaty zaległych rat leasingowych mogą być negocjowane – wszystko zależy od elastyczności leasingodawcy. W tym przypadku mogę się wypowiadać tylko o spółkach leasingowych BZ WBK. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, również w przypadku, gdy zmaga się on z chwilowymi problemami. Jeśli przedsiębiorca przestał spłacać leasing, dokładnie analizujemy jego sytuację finansową i przyczyny, z jakich wynikają zaległości, przeprowadzamy z nim wywiad i na tej podstawie podejmujemy decyzję dotyczącą dalszej współpracy. Oprócz analizy aktualnej sytuacji klienta na naszą decyzję mają również wpływ takie czynniki jak: dotychczasowy przebieg współpracy z nami oraz płynność finansowanych środków trwałych.

Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty rozwiązania umowy leasingowej

Nie bez znaczenia pozostają koszty, z jakimi musi się liczyć klient w sytuacji, gdy rozwiązanie umowy leasingu następuje wcześniej niż przewiduje to umowa. Niektórzy leasingodawcy wymagają od usługobiorcy zapłacenia tylko sumy kapitału pozostałego do spłaty wraz z odsetkami, inni zaś obciążają nabywców dodatkowymi, często sporymi, kosztami, a przy tym stosują skomplikowane i nie zawsze uzasadnione zapisy.
Niestety, nie istnieje złoty środek, który pozwoliłby uniknąć sytuacji problemowych w biznesie, warto zachować zdrowy rozsądek i za każdym razem analizować podejmowane decyzje, czy to w sprawie finansowania zewnętrznego czy przyjmowanej polityki działalności firmy. Dzięki temu nawet, jeżeli nie unikniemy chwilowych kłopotów, będziemy w stanie przewidzieć konsekwencje na tyle skutecznie, by wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. W osiągnięciu tego celu pomogą na pewno sprawdzone, doświadczone instytucje zewnętrzne.

Zobacz też: Jak działa faktoring? Kto może skorzystać z takich rozwiązań?

Tekst: Michał Kacprzak, koordynator ds. wsparcia biznesu w spółkach leasingowych BZ WBK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA