REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System Inteligentnego Zarządzania Flotą: oszczędność i bezpieczeństwo

 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
System Inteligentnego Zarządzania Flotą: oszczędność i bezpieczeństwo
System Inteligentnego Zarządzania Flotą: oszczędność i bezpieczeństwo
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podczas październikowej konferencji FlotyAutoBiznes premierę miał system IZF (Inteligentne Zarządzanie Flotą). Rozwiązanie to jest efektem kilkuletnich prac i testów systemu firmy Amervox. Jest ono dedykowane głównie importerom pojazdów, firmom leasingowym, ubezpieczycielom, użytkownikom flot i oczywiście kierowcom. Jego motyw przewodni to: oszczędność i bezpieczeństwo.

System składa się z siedmiu modułów funkcjonalnych. Dobierane są one zgodnie z zapotrzebowaniem użytkownika, a cały system w przyszłości zostanie rozbudowany o nowe moduły i funkcje.

REKLAMA

E-call (moduł 1)

Moduł e-call to w dosłownym tłumaczeniu europejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych. Ma on na celu głównie zmniejszenie ich skutków. System umożliwi automatyczne lub ręczne wezwanie pomocy po zderzeniu, dzięki czujnikom zamontowanym w pojeździe. Czujnik zmierzy siłę uderzenia, a następnie wezwie odpowiednie służby ratunkowe wykorzystując komunikację poprzez sieć alarmowych telefonów 112. Dzięki temu uzyskamy szybką pomoc dla poszkodowanych, pełny zapis parametrów zdarzenia oraz niezbędne informacje dla Policji i ubezpieczycieli.

Ochrona (moduł 2)

Główną funkcją jest zabezpieczenie pojazdu przed włamaniem, uszkodzeniem i kradzieżą, a w razie naruszenia zasad przez osoby niepowołane, poinformowanie o tym fakcie właściciela. System może także zweryfikować uprawnienia do korzystania z auta, a nawet zablokować silnik w przypadku braku takich pozwoleń. Wskazany użytkownik w przypadku niepożądanych działań otrzymuje natychmiast tekstową wiadomość SMS, dzięki czemu może szybko zareagować na niechcianą sytuację. „Ochrona” optymalizuje również koszty ubezpieczycielom, którzy w rozrachunku zmniejszają wypłaty z tytułu kradzieży lub zdarzeń drogowych. Użytkownik ma natomiast ułatwione dochodzenie odszkodowawcze w przypadku uszkodzenia pojazdu.

Zobacz też: Car Fleet Management - dlaczego warto skorzystać z usługi CFM?

Kontrola techniki jazdy (moduł 3)

W zależności od rodzaju pojazdu, stopnia zaawansowania komputera pokładowego i zbieranych przez niego danych, możemy w łatwy sposób analizować i na bieżąco optymalizować dostarczane informacje. Są to m.in.: prędkość, obroty silnika, przyspieszanie, hamowanie, itp. Efektem analizy wymienionych parametrów jest np.: zmniejszenie zużycia paliwa, opon, hamulców, zawieszenia czy obniżenie kosztów utrzymania pojazdu. Dla kierującego analiza danych pozwoli w przyszłości na bardziej ekonomiczną jazdę, przez co pojazd będzie mniej „wyeksploatowany”. Z kolei firmy leasingowe będą mogły zaproponować zwiększoną wartość auta po okresie leasingowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządzanie flotą (moduł 4)

Moduł do zarządzania flotą Amertrax składa się z urządzeń telemetrycznych montowanych w aucie oraz interfejsu w postaci intuicyjnej aplikacji webowej do zarządzania danymi. Aplikacja pozwala na zebranie niezbędnych danych, pozwalających na późniejszą ich analizę. Są to np.: aktualna pozycja pojazdu, kierunek jazdy, ilość paliwa w zbiorniku czy obroty silnika. Użytkownik nie musi stale używać programu, niezbędne informacje mogą być przesyłane mailem lub smsem, umożliwiają to automatyczne powiadomienia. Program umożliwia bieżącą optymalizację kosztów generowanych przez flotę, dając jednocześnie większą kontrolę nad pracownikami. Analiza posiadanych danych pozwala zwiększyć wydajność pracy personelu. Ubezpieczyciele docenią również łatwość odzyskania pojazdu skradzionego.

Zobacz też: Co to jest faktoring i kiedy się go stosuje?

Mobileye (moduł 5)

Mobileye to zaawansowany system wspomagania kierowcy. Inteligentna technologia monitorowania działa jak „trzecie oko”, pomagając przy obserwowaniu drogi przed pojazdem. Głównym zadaniem tego rozwiązania jest identyfikacja potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, a w przypadku zagrożenia audio-wizualne ostrzeżenie, które może zapobiec kolizji. System złożony jest z kamery i urządzeń śledzących zachowania na drodze. Umożliwia on m.in.: odczytywanie znaków poziomych i pionowych (zjechanie z pasa ruchu, rozpoznanie znaku ograniczenia prędkości), szacowanie odległości od pojazdu poprzedzającego, inteligentne sterowanie światłami drogowymi czy ostrzeganie przed kolizją z pieszym. Dodatkowa aplikacja na telefon komórkowy pozwala na dostęp do różnego rodzaju statystyk dotyczących liczby generowanych ostrzeżeń.

Parrot (moduł 6)

Bezpieczną komunikację głosową dla kierującego pojazdem zapewniają zestawy głośnomówiące. W IZF taką rolę pełni moduł Parrot. Pozwala on prowadzącemu pojazd rozmawiać przez telefon bez trzymania słuchawki przy uchu. Największą zaletą zestawów jest rozwiązanie „hands-free”, czyli pełne sterowanie głosowe. Dzięki temu kierujący może swoją uwagę w pełni skupić na prowadzeniu auta. Urządzenie jest kompatybilne ze wszystkimi aparatami wyposażonymi w Bluetooth. Możliwość podłączenia dwóch telefonów jednocześnie pozwala korzystać także z innych funkcji np. odtwarzania muzyki.

Zobacz też: Jakie korzyści daje karta paliwowa?

Brigade (moduł 7)

„Bezpieczeństwo nie kosztuje, bezpieczeństwo zawsze się opłaca” – pod takim hasłem brytyjska firma Brigade prezentuje systemy bezpiecznego manewrowania dla pojazdów użytkowych. Moduł Brigade obejmuje: alarmy cofania, kamery kontrolujące obszar dookoła pojazdu (360 stopni), monitory i rejestratory oraz ultradźwiękowe systemy wykrywania przeszkód. Przyszłościowe rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa, dedykowane są do wszelkiego rodzaju pojazdów użytkowych, które podczas manewrowania w utrudnionych warunkach mogą stanowić zagrożenie. Są to m. in.: autobusy, ciężarówki, śmieciarki, samochody dostawcze, dźwigi samojezdne, kombajny, pojazdy specjalne, itp.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA