REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kanapki i herbata zabijają kierowców!

 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
Kanapki i herbata zabijają kierowców! Fot. Fotolia
Kanapki i herbata zabijają kierowców! Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Statystyczne dane są alarmujące! Spożywanie posiłków przez kierowcę w trakcie jazdy zwiększa ryzyko wypadku nawet o 80 procent. Eksperci Floty Auto Biznes i Szkoły Jazdy Renault przypominają o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpiecznej jazdy.

Tłusta kierownica

Kierowcy spożywający jakikolwiek posiłek podczas prowadzenia auta zwiększają ryzyko wypadku o 80 procent, odpowiadają także za 65 procent niebezpiecznych sytuacji na drodze*. Eksperci podkreślają, że kluczową rolę w większości kolizji i wypadków odgrywa brak koncentracji kierowcy.

REKLAMA

-Podczas jazdy uwaga powinna być skupiona na prowadzeniu auta i analizowaniu otoczenia - tylko w ten sposób jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie reagować na niebezpieczeństwa. Przełączanie radia, szukanie czegoś w schowku czy właśnie jedzenie lub picie prowadzą do utraty koncentracji – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, że jedzenie za kierownicą jest nagminne. Aż 86 procent Amerykanów przyznaje się do tego, że przynajmniej raz jedli bądź pili podczas prowadzenia pojazdu, a 57 procent deklaruje, że robi to regularnie**.

Zobacz też: Nieprawidłowości związane z systemem poboru e-myta. Cz II.

Najbardziej niebezpieczne może być spożywanie gorących napojów, ponieważ mogą one wylać się z kubka brudząc i parząc kierowcę, co całkowicie odwróci uwagę od prowadzenia pojazdu. Zresztą każde jedzenie, które może brudzić ubranie lub ręce sprzyja dekoncentracji.  - Większość kierowców odruchowo zaczyna ścierać brud, a to oznacza nie tylko oderwanie rąk od kierownicy, ale także przynajmniej chwilowe odwrócenie wzroku od drogi. Dodatkowe niebezpieczeństwo powodują pokarmy, które mogą pobrudzić ręce tłuszczem, uniemożliwiając prawidłowe operowanie kierownicą – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypadki blisko domu

REKLAMA

Niewiele osób sobie zdaje sprawę, że 1/3 zdarzeń drogowych ma miejsce w odległości około 1,5 km od miejsca zamieszkania***, a w sumie aż ponad połowa w odległości 8 km****. Do ponad połowy wypadków z udziałem dzieci dochodzi w odległości nieprzekraczającej 10 minut drogi od domu*****.

Wszystko przez rutynowe podejście kierowców do prowadzenia pojazdu. Brak odpowiedniego przygotowania do jazdy, a w tym: zapięcia pasów, poprawnego ustawienia lusterek czy kontroli sprawności świateł pojazdu, to jeden z przejawów rutyny za kierownicą – mówi Z. Weseli z S. J. Renault.

Zobacz też: Jakie są sposoby aby kontrolować wydatki na paliwo do aut firmowych?

Pokonywanie wciąż tych samych tras sprzyja jeździe bez bieżącej kontroli sytuacji na drodze, dając kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa. Prowadzi to do zmniejszonej koncentracji i sprawia, że prowadzący auta stają się mniej przygotowani na nagłe, nieprzewidziane zagrożenia. - W czasie jazdy wymagającej dużego skupienia, kierowcy bardziej uważają na to, aby niepotrzebnie się nie rozpraszać – mówią trenerzy S. J. Renault.

Tymczasem do niebezpiecznej sytuacji może dojść w każdym miejscu. - Śmiertelny wypadek może zdarzyć się nawet na drodze osiedlowej czy parkingu. Tu narażone są przede wszystkim małe dzieci, które mogą zostać niezauważone podczas manewru cofania – tłumaczą trenerzy S. J. Renault. Dane pokazują, że 80 procent wypadków samochodowych z udziałem dzieci ma miejsce w odległości nie dalej niż w odległości do 20 minut******.

Uwaga na śmieci

REKLAMA

Butelki, puszki, kawałki opon, rozlany olej czy nawet meble to przedmioty, które mogą znaleźć się na drodze i spowodować utratę kontroli nad pojazdem lub z dużą prędkością wydostać się spod opon i uderzyć w przednią szybę innego pojazdu.

Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi także nieprawidłowe zabezpieczenie przewożonego ładunku. - Na drodze znajdzie się np. beczka, ziemia, pakunek czy nawet meble. Wypadający z samochodu przedmiot stwarza groźbę uderzenia w pojazd jadący za nim lub zranienie przechodnia. Jeśli jadący z tyłu kierowca zauważy wypadający przedmiot, może odruchowo wykonać nagły manewr w celu uniknięcia zderzenia, a wtedy nietrudno o utratę kontroli nad pojazdem lub zderzenie z autem jadącym sąsiednim pasem – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Zobacz też: Podsumowanie rynku leasingu w 2012 roku

Pozostawione na drodze elementy mogą natomiast zostać niezauważone przez innych uczestników ruchu drogowego, którzy przypadkowo najeżdżając uszkodzą swój pojazd lub wykonają manewr zagrażający bezpieczeństwu. Jeśli kierowca jest zmuszony wykonać manewr omijania połączony z awaryjnym hamowaniem, kluczowa jest poprawna technika. W samochodach wyposażonych w system ABS, prowadzący auto powinien w takiej sytuacji hamować z całej siły aż do zatrzymania pojazdu lub do momentu aż zniknie zagrożenie. Natomiast ewentualny manewr omijania należy wykonać równocześnie, nie zaprzestając awaryjnego hamowania – wyjaśniają trenerzy S. J. Renault.

Nieuwaga kierowców

Główną przyczyną pojawiania się na drodze niepożądanych przedmiotów jest nieuwaga lub niewłaściwe zachowanie uczestników ruchu. Kierowcy nie powinni dopuszczać do tego, aby z samochodu odpadały jakiekolwiek elementy, np. owiewki czy źle zamontowane nakładki na rurę wydechową – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault

Jeśli uczestniczymy w drobnej stłuczce, do której nie jest wzywana pomoc drogowa, zawsze powinniśmy upewnić się przed odjazdem z miejsca wypadku, czy na drodze nie pozostały jakieś elementy pojazdu. Wg art. 91 Kodeksu wykroczeń zanieczyszczanie drogi publicznej w sposób mogący prowadzić do niebezpieczeństwa lub utrudnienia ruchu drogowego, podlega grzywnie do 1500 zł lub karze nagany.

Opracował: Tomasz Czarnecki

* źródło: National Highway Traffic Safety Administration

** źródło: Harris Interactive/HealthDay

*** Źródło: churchill.com

**** Źródło: The National Highway Traffic Safety Administration

***** Źródło: Partners for Child Passenger Safety

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA