| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Powierzenie pracownikowi samochodu w leasingu

Powierzenie pracownikowi samochodu w leasingu

Leasing samochodu wiąże się z określonymi ograniczeniami, których musi przestrzegać leasingobiorca. Dotyczy to również możliwości oddania samochodu innej osobie do używania.

Leasing samochodu

Leasing samochodu jest wygodną alternatywą dla kredytu. Wiąże się to z mniejszymi formalnościami, jak również z dodatkowymi profitami. Leasing może być bowiem połączony np. z dogodną ofertą ubezpieczenia OC.

Istnieją jednak zasadnicze różnice między samochodem kupionym na kredyt a samochodem leasingowanym. W tym pierwszym wypadku co do zasady samochód kupiony na kredyt staje się własnością kredytobiorcy. Ten, jako kredytobiorca, ma możliwość swobodnego używania własnej rzeczy.

W przypadku leasingu należy liczyć się z kolei z ograniczeniami, jakie niesie za sobą treść umowy z firmą leasingową. Leasingobiorca korzystając z samochodu powinien czynić to w zgodzie z zapisami umowy, jaka łączy go z firmą leasingową. Umowa leasingowa może zawierać konkretne zapisy regulujące co wolno, a co nie leasingodawcy. Zanim zatem zdecydujemy się na leasing samochodu, powinniśmy najpierw dokładnie dowiedzieć się czego oczekuje od nas leasingodawca. Zwłaszcza, że nieprzestrzeganie zapisów umowy może powodować wypowiedzeniem umowy przez firmę leasingową.

Przede wszystkim bez godny firmy leasingowej leasingobiorca nie może oddać rzeczy do używania osobie trzeciej. Taki zakaz wynika z treści art. 70912 par. 1 Kodeksu cywilnego. Naruszenie przez leasingobiorcę takiego zakazu może spowodować wypowiedzenie umowy przez firmę leasingową ze skutkiem natychmiastowym. Takie uprawnienie wynika z art. 70912 par. 2 Kodeksu cywilnego.

Zobacz: Jakie obowiązki przy leasingu samochodu?

Czy wolno oddać pracownikowi?

W związku z powyższym zakazem niekiedy powstaje pytanie, czy pracodawca może powierzyć samochód z leasingu swojemu pracownikowi? Wątpliwości rodzące się na tle art. 70912 Kodeksu cywilnego, często jeszcze powiększają „oszczędne” zapisy umowy z leasingodawcą, która milczy na ten temat.

Przyjmuje się jednak, iż powierzenie samochodu pracownikowi, w odniesieniu do kwalifikacji prawnej takiej sytuacji, przyjmuje postać zastępczego dzierżenia (art. 338 Kodeksu cywilnego). W takiej sytuacji przyjmuje się, iż przekazanie samochodu pracownikowi nie wymaga zgody firmy leasingowej.

Zobacz serwis: Praca

Niezależnie od tego warto jednak zadbać o zgodę leasingodawcy. Może być ona wyrażona zarówno w samej treści umowy leasingu, jak również po jej zawarciu.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK