| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Jakie obowiązki przy leasingu samochodu?

Jakie obowiązki przy leasingu samochodu?

Wzięcie samochodu w leasing to dobry pomysł, dla tych, których nie stać na kupno auta. Należy jednak pamiętać o ograniczeniach, które wiążą się z leasingiem.

Wzięcie samochodu w leasing na pewno nie wymaga jednorazowego wyłożenia gotówki, co byłoby konieczne przy kupnie. Leasing wiąże się jednak także z mniejszymi uprawnieniami, niż w sytuacji gdybyśmy stali się właścicielem samochodu.

Sposób korzystania

Różnicę taką obrazują różnice dotyczące sposobu korzystania z samochodu. W przypadku właściciela samochodu może on korzystać z samochodu w zasadzie wedle swojego upodobania. Może wykorzystywać go do przewozu ciężkich sprzętów, może testować zawieszenie na polnych drogach.

Z drugiej strony w przypadku leasingobiorcy sposób korzystania może być oznaczony w umowie leasingu. Wynika to z elementarnej różnicy między samochodem w leasingu, a własnym pojazdem. W tym pierwszym przypadku, mimo iż możemy go używać, nie stajemy się jego właścicielami. Własność pojazdu leasingowanego nadal pozostaje przy leasingodawcy.

Wiąże się z tym ograniczenie korzystającego co do sposobu korzystania z rzeczy. Zgodnie bowiem z art. 7099 Kodeksu cywilnego Korzystający (leasingobiorca)powinien używać rzeczy i pobierać jej pożytki w sposób określony w umowie leasingu.  Jeżeli umowa nie zawiera żadnych postanowień, sposób używania powinien odpowiadać właściwością i przeznaczeniu rzeczy. Przykładowo nie będzie dozwolone używanie samochodu osobowego, jako samochodu transportowego.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Osoby trzecie

Innym istotnym ograniczeniem możliwości samochodu w leasingu jest  zakaz przekazywania przedmiotu leasingu do używania osobom trzecim.  Zgodę na takie używanie musi wyrazić firma leasingowa.

Poza leasingobiorcą przedmiot leasingu nie może być używany przez inne osoby, niezależnie od tego, czy dotyczy to członków najbliższej rodziny, czy też znajomych.

Jeżeli leasingobiorca używa samochodu niezgodnie z umową, przekazując do używania osobom trzecim, firma leasingowa ma prawo do natychmiastowego rozwiązania umowy, chyba że w samej jej treści został przewidziany w takim wypadku termin wypowiedzenia.

Zobacz: Leasing samochodu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kratki.pl Marek Bal

Ekspert w dziedzinie wkładów kominkowych powietrznych, z płaszczem wodnym, pieców wolnostojących, biokominków, kratek kominkowych, obudów oraz elementów potrzebnych do montażu kominków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »