REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Leasing: umowy na samochody osobowe

 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
Pluciński Radosław
Prawne aspekty umów leasingowych na samochody osobowe  Fot. Fotolia
Prawne aspekty umów leasingowych na samochody osobowe Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jest dziś we flotach firmowych bardzo często spotykaną formą utrzymywania parku maszynowego. Sama cena nie jest jednak najważniejsza, istotna jest też sama umowa, która rodzi między stronami wzajemne zobowiązania na określony okres czasu.

W praktyce wyróżnia się kilka postaci leasingu. Podstawową formą jest leasing finansowy, w którym finansujący oddaje korzystającemu rzecz nabytą wcześniej od osoby trzeciej, do używania na czas zazwyczaj odpowiadający okresowi, w jakim zachowuje ona swoją pełną przydatność gospodarczą, a korzystający zobowiązuje się do uiszczania opłat leasingowych. Ich suma za cały okres trwania umowy powinna odpowiadać cenie nabycia tej rzeczy wraz z innymi związanymi z tym kosztami, powiększonej o zysk finansującego.

REKLAMA

Ogólne warunki

Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w przypadku leasingu operacyjnego. Cechuje go bowiem to, że rzecz będąca przedmiotem leasingu oddawana jest korzystającemu na krótki okres, niepokrywający się z czasem jej gospodarczej przydatności. Opłaty uiszczane przez korzystającego mają zaś postać świadczeń okresowych.

Zobacz też: W jaki sposób udokumentować utratę permanentną?

Zgodnie z art. 7092 Kodeksu cywilnego umowa leasingu powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Ogólną zasadą stosowaną przez finansujących jest przekazywanie wraz z umową leasingu formularza ogólnych warunków leasingu, jako integralna część porozumienia, wiążąca dla obu stron. Postanowienia zawarte w OWL często są bardzo rozległe i szczegółowo regulują poszczególne kwestie. Pomimo to, a może właśnie z tego powodu, korzystający przed zawarciem umowy często nie zapoznają się z regulacjami, co w przypadku ewentualnych sporów z finansującym może skutkować dla nich wieloma niekorzystnymi konsekwencjami.

Szczegółowa analiza umowy

REKLAMA

Analiza powinna dotyczyć w pierwszej kolejności oczywiście przepisów o opłatach przysługujących finansującemu. Regulacje te w dużej mierze zależą wprawdzie od indywidualnych ustaleń dokonanych przez strony, lecz warto zwrócić uwagę na terminy uiszczania kolejnych opłat leasingowych, ich wysokość i sposób wyliczenia, jak również skutki zapłaty po terminie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku leasingu samochodów osobowych, zwłaszcza, gdy korzystającym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, istotne mogą okazać się regulacje odnoszące się do kwestii oddawania przedmiotu leasingu do użytkowania osobom trzecim. Z punktu widzenia korzystającego, istotne może się bowiem okazać szczegółowe określenie, czy poza samym przedsiębiorcą samochodem mogą jeździć jego pracownicy, osoby z nim współpracujące czy też członkowie rodziny.

Wypowiedzenie

Warto również zwrócić uwagę na zapisy określające warunki, w których finansujący uprawniony będzie do wypowiedzenia umowy przed upływem terminu jej obowiązywania. Często bowiem zastrzega się, że dojdzie do tego np. gdy zostanie wszczęte przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, dojdzie do wystąpienia zaległości podatkowych albo z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, a nawet w przypadku istotnego pogorszenia stanu majątkowego podmiotu korzystającego, mogącego w ocenie finansującego skutkować zagrożeniem zaprzestania wykonywania zobowiązań wynikających z umowy leasingu. Tego typu zapisy przyznają finansującemu duży zakres dowolności w zakresie oceny sytuacji finansowej, co w pewnych przypadkach może stwarzać poważne ryzyko dla korzystającego. 

Zobacz też: Samochód prywatny do celów służbowych: jak rozliczyć koszty?

Co więcej, w ramach uprawnień przysługujących finansującemu, w umowie może się znaleźć zapis, zgodnie z którym korzystający będzie zobowiązany pod rygorem jej wypowiedzenia, do przekazywania finansującemu swoich sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, czy też zaświadczeń wskazujących na brak zaległości w regulowaniu zobowiązań publicznoprawnych.

Odkup samochodu

Warto również zwrócić uwagę na uregulowania odnoszące się do kwestii odkupu samochodu po zakończeniu okresu obowiązywania leasingu. Zazwyczaj strony zastrzegają w umowie, że po jej upływie korzystający będzie miał prawo nabycia pojazdu będącego przedmiotem leasingu po cenie określonej w umowie lub w stosownym harmonogramie spłat.  Jednocześnie możliwe jest zastrzeżenie stosunkowo krótkiego okresu, w którym możliwe jest wykonanie tego prawa. Warto więc to sprawdzić dokładnie, ponieważ w przypadku, gdyby korzystający uchybił temu terminowi, późniejsze nabycie przedmiotu leasingu może okazać się niemożliwe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA