REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na narty do Polski

Kalinowski Marcin
Samochodem na narty do Polski
Samochodem na narty do Polski

REKLAMA

REKLAMA

Oferta dla narciarzy na terenie Polski nie jest tak atrakcyjna jak u naszych sąsiadów, wyjazd samochodem na narty w polskie góry jest jednak o wiele mniej skomplikowany.

Primo: zimówki

W Polsce nie ma specyficznym przepisów obowiązujących tylko w zimie. Nie regulujemy, jak nasi sąsiedzi, obowiązku doboru ogumienia do warunków ruchu drogowego. Ponieważ jednak większość ośrodków narciarskich znajduje się na górzystym południu kraju, założenie opon zimowych to absolutna konieczność. Na innym typie opon (nawet całosezonowym!) po prostu nie damy rady na ośnieżonych (a czasem i oblodzonych) górskich serpentynach. Przezorni niech pamiętają, że używanie opon z kolcami jest w Polsce zabronione na drogach publicznych.

REKLAMA

Secundo: łańcuchy

REKLAMA

W bagażniku należy też mieć komplet łańcuchów na koła. Używamy ich, jeśli opona zimowa nie daje wystarczającej trakcji: np. podczas podjazdu pod górę całkowicie ośnieżoną drogą. Należy pamiętać, że nie wystarczą tu sprzedawane w hipermarketach łańcuchy za 30 złotych - dobry łańcuch przeciwpoślizgowy nie będzie tani, gdyż zrobiony jest ze specjalnych materiałów, które muszą przenosić bardzo duże obciążenia. Minimalna cena za łańcuch jaką należy przyjąć, to 100 złotych. Oczywiście im większe koło, tym droższe łańcuchy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Łańcuch powinien spełniać normy TUV, być wykonany ze stopu stali (niklowo-chromowo-manganowego), a średnica oczek powinna wynosić w przybliżeniu 3,2 milimetra. Najlepiej sprawdzającym się wzorem oczka są romby ukośne, a najmniej skuteczny jest tzw. "wzór drabinkowy". Po założeniu łańcucha należy przejechać kilkanaście-kilkadziesiąt metrów i jeszcze raz je naciągnąć, na pewno bowiem trochę się poluzują po ułożeniu na kołach.

Zobacz też: Samochodem na narty: Niemcy

Kiedy ich używać? Zgodnie z kodeksem ruchu drogowego, można używać łańcuchów tylko na drodze pokrytej śniegiem. Czasem pojawia się też znak C-18, który używania łańcuchów nakazuje. Łańcuchy zakładamy zawsze na koła napędowe. Uwaga: jeśli na drogę która nie jest ośnieżona wjedziemy z założonymi łańcuchami, policjant ma obowiązek nałożyć na nas mandat karny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tertio: światła i hamulce

W Polsce jest obowiązek używania świateł mijania lub drogowych przez cały rok. Nieważne od naszej osobistej opinii na ten temat, takie jest prawo. Światła włączamy i tyle. Wybierając się w góry, skontroluj też stan hamulców. Klocki, tarcze, okładziny cierne - wszystko powinno być w jak najlepszym stanie.

Technika jazdy

Oto kilka wskazówek dotyczących jazdy po śliskiej nawierzchni.
- jedź z małą prędkością
- zachowaj większy niż zwykle odstęp od poprzedzającego samochodu
- podczas ruszania dla ułatwienia sobie zadania możesz ruszać z drugiego biegu.
- delikatnie operuj pedałem gazu i hamulca
- jeśli włączy się ABS, wciśnij pedał hamulca do oporu aby zmaksymalizować siłę hamowania

Przewożenie nart

Bagażnik na narty nie powinien wystawać poza obrys samochodu, powinien być dostosowany do konkretnej marki i modeli oraz do przewozu nart. Należy też pamiętać, aby ciężar bagażnika i przewożonego sprzętu nie przekraczał maksymalnego dopuszczalnego obciążenia dachu samochodu. W Polsce policjanci nie są jeszcze tak wyczuleni na bezpieceństwo jak w krajach zachodnich, jednak inwestycja w lepszy sprzęt to też inwestycja w bezpieczeństwo nasze i sprzętu.

Zobacz też: Samochodem na narty: Czechy

Możliwe jest też przewożenie nart w samochodzie. Sprzęt nie może jednak przeszkadzać kierowcy ani pasażerom ani sprawiać zagrożenia w razie wypadku. Niektóre auta posiadają specjalne rękawy do przewożenia sprzętu narciarskiego, radzimy z nich skorzystać.

Gdzie pojechać?

  • Szklarska Poręba/Ski Arena Szrenica
  • Białka Tatrzańska
  • Czarna Góra
  • Krynica/Jaworzyna Krynicka
  • Zakopane/Kasprowy Wierch
  • Korbielów/Pilsko
  • Wisła/Rowienki
  • Kolej Gondolowa Świeradów-Zdrój
  • Stacja Narciarska Jurgów
  • Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla

Ceny wahają się od około 50 do nawet 100 złotych za karnet dzienny dla osoby dorosłej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA