| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Relacje z podróży > Peru - kraj "Naj"

Peru - kraj "Naj"

Wyobraź sobie kraj, w którym wszystko jest „NAJ”. Titicaca to najwyżej położone jezioro żeglowne na świecie, Amazonka tworzy największe na świecie dorzecze, Colca i Cotahuasi to najgłębsze na świecie kaniony. Tak właśnie widzi swój kraj każdy Peruwiańczyk, który dumny jest nie tylko ze spuścizny historycznej, ale też z bogactwa środowiska naturalnego.

Kiedy stajesz nad brzegiem oceanu w Peru zwykle towarzyszy Ci gęsta mgła zwana garua. To niesamowity i pełen tajemnic widok. Choć w jej powstawaniu nie ma nic tajemniczego. Wybrzeże Peru to jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie. Zimne, pełne ryb morskie prądy biegnące z południa wzdłuż nagrzanego brzegu powodują suszę. Z powodu działania Prądu peruwiańskiego zwanego tez prądem Humboldta, nad oceanem zbiera się tak niewielka ilość pary wodnej, że wiatry wiejące w stronę gór bardzo rzadko przynoszą deszcz. Przywiewają za to gęsta mgłę, która nigdy nie pozwoli Ci na chwilę samotności na plaży. Bezdeszczowa pogodę zakłócają deszcze powodujące błotne lawiny, które niestety bardzie często dotykają Peru spowodowane przez El Ninio.

W surowym, pustynnym krajobrazie, wśród gęstej mgły i niewielkiej ilości troskliwie pielęgnowanej przez mieszkańców zieleni, leży maleńka wioska rybacka Pimentel. Prawie pusta, spokojna i bardzo senna. Każdego dnia ubodzy rybacy wsiadają do swoich tradycyjnych łodzi z trzciny totora i wyruszają na łowy. Jeszcze przed ich powrotem miejscowe restauracyjki gotowe są do tego aby przyrządzić pyszny miejscowy przysmak z płaszczki.

Około 700 roku naszej ery w wieku około 35-40 lat umiera największy dostojnik z Sipan. Rozpoczynają się uroczystości pogrzebowe. Pan, w pięknym złotym stroju, srebrnych sandałach, składany jest w drewnianym sarkofagu. Na jego piersi wisi wielki naszyjnik, a w uszach znajdują się olbrzymie kolczyki. Wszystko to świadczy o jego najwyższej pozycji w społeczności. W ustach ma złotą monetę, aby zapłacić za przejście do raju. Wraz z nim pochowana zostaje jego żona oraz trzy inne kobiety. Do raju odprowadzać go będą jego strażnicy, którym na wszelki wypadek obcina się stopy, aby nie próbowali uciekać, kiedy już wszyscy znajdą się w innym, lepszym życiu. W grobowcu składane są lamy i naczynia pełne pożywienia.

Czytaj też: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę

Jedno z największych odkryć ostatnich lat i jedna z największych atrakcji okolic Chiclayo to grobowiec władcy z Sipan. W zasadzie odnaleziony został przez rabusiów, ale Tumb Riders którzy rabowali wiele grobowców w Peru choć byli szybcy to ani urodą ani błyskotliwością nie dorównują uroczej Lady Croft. Policji udało się dotrzeć na miejsce znaleziska zanim jeszcze wszystkie szczątki i skarby zostały wywiezione. 

Znaleziska dokonano bardzo późno, bo w roku 1987, a pozłacany grób władcy z Sipan dostarczył wiele danych na temat kultury Mochica. Okazało się, że każda z dolin miała swojego przywódcę. Historia tych miejsc nie została nigdzie opisana, ale wiele tajemniczych i pięknych przedmiotów opowiada o tych pradawnych czasach.
Władca z Sipan nie jest na tych terenach niczym wyjątkowym. Archeologowie spodziewają się, że grobowców może być więcej i wciąż kontynuują poszukiwania, tym bardziej, że w chwili obecnej więcej jest znaków zapytania niż jednoznacznych odpowiedzi na nie. Jeśli groby nie zostały jeszcze rozkradzione prze rabusiów którzy w Peru są plagą, z czasem ich tajemnice ujrzą światło dzienne.

Kiedy czytam o Peru, fascynuje mnie kulturowa różnorodność tego kraju. I to nie tylko ten fakt, że kultury te egzystowały obok siebie ale to, że jedne wyrastały na innych, wcześniejszych a to musiało mieć wpływ na to jakie dziś jest Peru. Z niecierpliwością myślę o kolejnych miejscach które odwiedzać będziemy tym kraju.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK