| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Każdy kto posiada prawo jazdy i korzysta z samochodu musi znać znaki drogowe. Co w sytuacji kiedy nasza podróż nie odbywa się wyłącznie po terytorium Polski a również do innych krajów? Szczególnie gdzie ruch odbywa się po lewej stronie tak jak w Wielkiej Brytanii.

Ograniczenia wagowe

Wielka Brytania, a szczególnie Londyn, nakłada liczne ograniczenia na kierowców w postaci stref ograniczonego parkowania czy zakazu ruchu dla samochodów powyżej 18 ton. Z drugiej strony wychodzi naprzeciw osobom niepełnosprawnym i ułatwia im poruszanie się pojazdami nawet w strefach niedostępnych dla zwykłych użytkowników aut.

Kraj przyjazny dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni posiadający naklejkę z międzynarodowym symbolem wraz z ważnym dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność, mogą korzystać z specjalnych miejsc na parkingach. Ponadto mogą parkować w strefach ograniczonego parkowania bezpłatnie i bez limitu czasu. W niektórych regionach kraju mogą bezpłatnie parkować na parkingach usytuowanych przy drogach publicznych. Warunkiem zwolnienia z opłat jest zarejestrowanie się w Transport for London i uiszczenie opłaty rejestracyjnej w wysokości 10 funtów. Aby otrzymać pozwolenie korzystania z parkingów dla niepełnosprawnych, należy zgłosić się do odpowiednich władz.

Zobacz również: Jak uniknąć senności i zmęczenia?

Jeśli zgłoszenie zostanie rozpatrzone pozytywnie to władze wówczas wysyłają zainteresowanej osobie potwierdzenie. Z bezpłatnego parkowania dla niepełnosprawnych można korzystać od momentu otrzymania pozwolenia.

Należy pamiętać, że z opłaty nie są zwolnieni turyści przebywający na terenie UK czasowo i osoby, które owej plakietki nie posiadają. Zwolnienie z opłat należy odnawiać co roku.

Samochody ciężarowe

Zakaz ruchu w określonych godzinach posiadają również samochody ciężarowe. Od poniedziałku do piątku, od godziny 24.00 do godziny 7.00 i od godziny 21.00 do godziny 24.00 oraz w soboty od 24.00 do 7.00 i od 13.00 do 24.00 obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów powyżej 18 ton.

Strefa małej Emisji

Pojazdy powyżej 12 ton z silnikiem diesla muszą zarejestrować się w londyńskim wydziale Transportu i wypełnić odpowiedni formularz. Do strefy zaliczają się głównie ciężarówki, samochody campingowe i inne pojazdy transportowe. Jeśli ich poziom emisji spalin „Euro III” będzie wyższy od ustalonej normy to będą musieli zapłacić dodatkową opłatę. Ta idea ma za zadanie przyczynić się do wstrzymania emisji spalin na terenie UK.

Mandaty

Ceny mandatów – szczególnie dla Polaków podróżujących po Zjednoczonym Królestwie są wysokie, z racji dużej wartości brytyjskiego funta. Za przekroczenie prędkości policja będzie żądać od nas kary w wysokości od 150 do 250 funtów. Jeżeli wykroczenie będzie miało miejsce na autostradzie to opłata wzrośnie kilkakrotnie – będzie wynosić 100 GBP oraz dostaniemy dodatkowo 3 punkty karne. Za nieprawidłowe parkowanie można zostać ukaranym mandatem od 20 do 80 funtów.
Za przejazd na czerwonym świetle grozi grzywna do 100 funtów.

Zobacz również: Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu?

Wielka Brytania nie pozostaje w tyle za innymi krajami Europy w kwestii używania telefonów komórkowych podczas jazdy. Jeżeli kierowca będzie go używał bez zestawu głośnomówiącego to zostanie ukarany grzywną 30 GBP i 3 punktami karnymi.

W Wielkiej Brytanii poza policją prawo do unieruchomienia pojazdu tudzież do jego odblokowania maja inspektorzy tzw. traffic warden.

Przykładowe kary za niektóre wykroczenia

Prowadzenie pojazdu bez ubezpieczenia:

Grzywna max: £5000

Punkty karne: 6-8

Przekroczenie dozwolonej prędkości:

Grzywna max: £1000

Punkty karne: 3-6

Nieprawidłowy przejazd przez sygnalizację świetlną:

Grzywna max: £ 1000

Punkty karne: 3

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa:

Grzywna max: £500

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK