| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Kiedy odwiedzamy Szwajcarię możemy wybrać się samochodem do księstwa Liechtenstein, który dzieli od niektórych miast szwajcarskich zaledwie kilkadziesiąt minut drogi. Warto poznać przed tym panujące tam zwyczaje i przepisy drogowe, aby uniknąć trudności w podróżowaniu.

Aby poruszać się po drogach w Liechtensteinie nie trzeba mieć międzynarodowego prawa jazdy. Jeśli ktoś planuje pozostać tam dłużej, niż rok to należy wówczas wyrobić sobie szwajcarskiej prawo jazdy. Jeśli chodzi o znaki drogowe to są one analogiczne do znaków w innych krajach. Większość dróg jest krętych i wąskich, więc poruszając się nimi należy zachować szczególna ostrożność. Kraj pokryty jest dużą siatka tuneli, umiejscowionych pod przełęczami. Można przez nie przejeżdżać za uiszczeniem opłaty. Inną możliwością jest skorzystanie z platformy kolejowej. Zimą bezwzględnie wymaga się jazdy na oponach zimowych.

Jak dojechać do Liechtensteinu

Kierowcy mają ze Szwajcarii kilka możliwości dojazdu do Liechtensteinu. Jedną z nich jest przejazd autostradą A13 z St. Gallen. Czas podróży wynosi zaledwie 45 minut. Drugą z możliwości jest przejazd autostradą A3 do Sargans, a następnie udanie się na miejsce autostradą A13. Z Innsbrucku możemy przedostać się na miejsce autostradą A12, S16 a potem na A14. Dojazd zajmuje ok. dwie i pół godziny.

Zobacz również: Co to jest zasada LKM i jak ją stosować?

Podstawowe przepisy

Na autostradach możemy jechać z dozwoloną prędkością 120 km/ h, na drogach szybkiego ruchu natomiast ograniczenie jest do 100 km/h, na drogach krajowych maksymalna prędkość to 80 km/h, zaś w terenie zabudowanym ograniczenie to wynosi natomiast 50 km/h. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promili. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy jest zabronione. Wyjątek stanowi zestaw głośnomówiący. Autostrady w tym kraju są oznakowane zielonymi znakami.

Korzystanie z autostrad w Liechtensteinie jest  bezpłatne. Jednak musimy uważać, żeby nie przekroczyć granicy szwajcarskiej, w której musimy uiszczać opłaty za przejazd w postaci winietek. Wyprzedzanie z prawej strony jest surowo zabronione. Pierwszeństwo mają pojazdy nadjeżdżające z prawej strony. Wyjątkiem jest znak drogowy, który mówi inaczej. Obowiązkowe jest jeżdżenie w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Ten nakaz dotyczy wszystkich pasażerów. Dzieci poniżej 7 roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Natomiast te w wieku od 7-12 lat muszą być przypięte pasami bezpieczeństwa.

Zobacz również: Zanim wyruszysz w długą trasę - poradnik

Liechtenstein tak, jak Szwajcaria zakazuje używania antyradarów. Karą za nieprzestrzeganie tego przepisu jest konfiskata sprzętu i grzywna w wysokości 1000 CHF. Ceny paliwa są zbliżone do tych w Szwajcarii, ale za to niższe niż w Niemczech.

Przeszkodę stanowić może fakt, że gaz LPG nie jest w tym kraju rozpowszechniony, więc użytkownicy samochodów na gaz mogą mieć problemy z zatankowaniem. Wybierając się do Liechtensteinu zalecamy zatankowanie samochodu benzyną w celu uniknięciu problemów ze znalezieniem stacji LPG.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mira Michalska

Doradca

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK