| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Bhutan

 

Bhutan jest niewielkim królestwem sąsiadującym z Indiami i Tybetem. Pod względem klimatycznym Bhutan przypomina Nepal, bowiem występują tu trzy strefy klimatyczne.

W południowej części, poniżej 150 m n.p.m., dominuje klimat wilgotny z deszczami monsunowymi w okresie od połowy czerwca do września.

Obszary położone na wysokości 1500 – 3000 m n.p.m. są w strefie umiarkowanej chłodnej, jednak poszczególne doliny, w zależności od rozmieszczenia, posiadają zróżnicowany klimat. Wpływ monsunu jest tu mniej wyraźny.

Wyższe partie gór mają klimat podobny do panującego w Alpach, choć bardziej surowy. Opady występują tam głównie latem, ale nie przekraczają 500 mm na metr kwadratowy w ciągu roku.

Pora, która najbardziej nadaje się na podróż do Bhutanu, to okres suchy od listopada do kwietnia.

Brak stosunków dyplomatycznych nie oznacza dla obywateli RP trudności w otrzymaniu wizy wjazdowej. Turysta udający się do Bhutanu musi uzyskać turystyczną wizę wjazdową; jej koszt wynosi 20 USD. Promesę wizy uzyskuje się wraz z wykupieniem pakietu turystycznego w biurach linii lotniczych Druk-Air (przewoźnik narodowy) lub w agencjach turystycznych uprawnionych do sprzedaży biletów na te linie. Wiza wydawana jest w kilka minut od momentu uzyskania promesy. Okres ważności wizy zależy od rodzaju wykupionego pakietu turystycznego (cena, liczba dni). Do Bhutanu można się dostać drogą powietrzną lub lądową. Druk-Air (www.drukair.com.bt) obsługuje loty do Bhutanu, na międzynarodowe lotnisko w Paro, dwa razy w tygodniu z Delhi, Kalkuty, Katmandu, Dhaki i Bangkoku. Granicę lądową z Indiami można przekraczać przez przejścia znajdujące się na terenie stanów Assam i Bengal Zachodni.

Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne.

Ze względu na wysokie ceny i ubogą infrastrukturę turystyczną liczba turystów odwiedzających Bhutan jest ograniczona. Tylko wybrane hotele mają prawo przyjmować cudzoziemców. Wizyta w niektórych regionach kraju wymaga wcześniejszej zgody miejscowego MSW. Wykupienie pełnego pakietu usług turystycznych (zakwaterowanie, wyżywienie, przejazdy po kraju, udział w imprezach kulturalno-folklorystycznych) z przewodnikiem jest obowiązkowe. Podstawowy koszt pakietu to 220 USD dziennie od osoby (poza sezonem turystycznym 160 USD). Kwota ta generalnie zależy od kategorii usług i może być wyższa, np. za lepszy standard hotelu lub włączenie do oferty trekkingu bądź wędkowania. Funkcjonuje system zniżek, np. przy wyjazdach grupowych. Studenci i dyplomaci mają 25 proc. zniżki. W przypadku wyjazdów indywidualnych koszt pakietu jest wyższy o ok. 40 USD. W czasie dużych festiwali religijnych i kulturalnych, które przyciągają do Bhutanu wielu turystów, może się zdarzyć, iż z powodu braku miejsc w hotelu wykupionej kategorii turysta zostanie zakwaterowany w gorszym, bez zwrotu nadpłaconej kwoty. Podróże autostopem nie są dozwolone.

Nie ma zagrożenia przestępczością pospolitą. Nie występują też inne zagrożenia, o ile zachowanie turysty nie odbiega od ogólnie przyjętych norm.

  • Sezon turystyczny w Bhutanie trwa zwykle od września do początku grudnia i od lutego do maja. Klimat zwrotnikowy wilgotny, monsunowy, tropikalny na południu, chłodne zimy i gorące lata w dolinach, ostre zimy i chłodne lata w Himalajach.
  • Rezerwacji lotów należy dokonywać ze znacznym wyprzedzeniem (2–4 miesiące przed planowanym terminem podróży).
  • RP nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Bhutanem. Najbliższa placówka RP (dyplomatyczna i konsularna) znajduje się w New Delhi (Indie).

Stolica: Thimphu
Waluta: ngultrum (BTN), 1 BTN = 100 czetrum
1 USD = 45 BTN
Język urzędowy: dzongkha
Inne języki: angielski

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK