| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Słowacja

  • dla pojazdów do 3,5 t (ważna odpowiednio: dzień, tydzień, miesiąc, rok) – brak/150 SKK/300 SKK /1100 SKK,
  • dla pojazdów od 3,5 do 12 t – 260 SKK/1100 SKK/ 2600 SKK/13 500 SKK,
  • dla pojazdów powyżej 12 t – 300 SKK/1200 SKK/3000 SKK/28 000 SKK.

Winiety można kupić na przejściach granicznych, większych stacjach benzynowych i w urzędach pocztowych. Wysokość mandatu za brak winiety to trzykrotność opłaty rocznej dla danego typu pojazdu. Stosowana jest również kara administracyjna – wielokrotność mandatu. Dozwolona maksymalna prędkość w terenie zabudowanym to 60 km/godz., poza terenem zabudowanym 90 km/godz. i na autostradzie 130 km/godz. Od 15 października do 15 marca obowiązkowa jest jazda z włączonymi światłami mijania. Jazda bez włączonych świateł karana jest mandatem do 2000 SKK.

Przekroczenie prędkości o mniej niż 40 km/godz. karane jest mandatem w wysokości do 2000 SKK, a o ponad 40 km/godz. – do 7000 SKK. Wykroczenie przeciwko ogólnie obowiązującym przepisom ruchu drogowego karane jest mandatem w wysokości do 2000 SKK. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy: 0,00 promila. Każdy kierujący, który odmówi poddania się badaniu na zawartość alkoholu we krwi, traktowany jest jak osoba będąca pod wpływem alkoholu. Zawartość alkoholu do 1 promila we krwi kierowcy karana jest mandatem do 10 000 SKK, a ponad 1 promil – do 15 000 SKK. Należy zwrócić uwagę na właściwe parkowanie samochodu.

Zaostrzone zostały kontrole prowadzone zarówno przez policję, jak i straż miejską, co w konsekwencji prowadzi do założenia blokady na koła lub odholowania samochodu zaparkowanego niezgodnie z przepisami na specjalny parking. W Bratysławie np. koszt odholowania i parkowania na parkingu policyjnym dla samochodu osobowego wynosi 3500 SKK (plus mandat do 2000 SKK). Za zaparkowanie przez osobę nie uprawnioną na miejscu wyznaczonym tylko dla inwalidów policja może nałożyć mandat do wysokości 10 000 SKK. Odholowane może zostać również auto zaparkowane w miejscu niedozwolonym, nawet jeśli nie stanowi utrudnienia dla ruchu. Samodzielne zdemontowanie blokady jest zagrożone karą do 1 roku więzienia. Zdemontowanie blokady i jej zabór zagrożony jest karą więzienia do dwóch lat. Od 1.06.2007 r. obowiązkowe będzie przewożenie dzieci do lat 12 w fotelikach samochodowych.

Podróżowanie po kraju

Nie ma ograniczeń. Turyści i taternicy wędrujący w wysokich partiach gór obowiązani są zgłosić trasę, przewidywany czas wyprawy w góry i czas powrotu np. w schronisku lub placówce HZS (Horská záchranná služba). Niezgłoszenie się po powrocie przez dłużej niż 6 godzin uznawane jest za bezpośrednią prośbę o pomoc.

Od 1 lipca w przypadku akcji ratowniczej poszukiwani będą pokrywać jej koszty, chyba że mają specjalne, komercyjne ubezpieczenie. Nieprzestrzeganie poleceń HZS (również Straży Ochrony Przyrody i Straży Leśnej) może zostać ukarane mandatem do 10 000 SKK. Należy bezwzględnie przestrzegać okresów zamknięcia tras i szlaków turystycznych dla turystów – od 1 listopada do 15 czerwca. Poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi można wędrować tylko z licencjonowanym przewodnikiem górskim. Przekraczanie granicy na szlakach turystycznych – poza okresem, gdy jest to oficjalnie dozwolone – jest traktowane jako nielegalne przekroczenie granicy, co grozi zakazem wjazdu na teren Słowacji nawet do 10 lat. Piesze przejścia graniczne na niektórych szlakach turystycznych są zamknięte od 1 listopada do 15 czerwca. Obowiązuje zakaz nocowania „na dziko”, na parkingach i przy drogach.

Podróżujący pociągiem osobowym lub pospiesznym w grupach minimum sześcioosobowych mają możliwość zakupienia biletu grupowego z odpowiednią zniżką (osoby do 15 lat – 60 proc. zniżki, od 15 do 26 lat – 50 proc. i od 26 lat – 20 proc). Bilety grupowe można kupić również na pociągi międzynarodowe. Dzieci (dwoje) do 6. roku życia pod opieką osoby dorosłej mającej odpowiedni bilet podróżują pociągami bezpłatnie, jednak tylko wtedy, gdy zajmują jedno miejsce siedzące. Za każde następne dziecko powinno się wykupić bilet z 50-procentową zniżką. Podróżując koleją, można kupić bilet w pociągu, należy jednak zgłosić brak biletu konduktorowi natychmiast po wejściu do wagonu. Dopłata do biletu zakupionego w pociągu wynosi 70 SKK, kara za jazdę bez ważnego biletu wynosi 700 SKK.

Bezpieczeństwo

Nie ma szczególnego zagrożenia przestępczością.

Obyczaje

Nie istnieją szczególne normy prawne lub zwyczajowe, których nieprzestrzeganie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych.

Przydatne informacje

  • Na terenie Słowacji działa kilkadziesiąt punktów, które umożliwiają błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski (np. Western Union). Usługi tego rodzaju świadczą również banki, punkty wymiany walut, biura turystyczne itp. Część punktów czynna jest w soboty i niedziele, natomiast punkty działające w hotelach czynne są zazwyczaj całodobowo. Wiele kantorów i niektóre banki wymieniają również złotówki. Niektóre kantory pobierają prowizję za wymianę walut – informacja na ten temat najczęściej jest dostępna tylko po słowacku;
  • W przypadku niektórych hoteli, uzdrowisk, usług itp. można spotkać się ze specjalnymi cenami dla cudzoziemców, np. z dwukrotnie wyższą opłatą niż podano w przewodniku czy ulotce. Stosowanie innych cen za usługi dla turystów jest niezgodne z przepisami Słowacji i UE;
  • Należy również zwrócić uwagę na zasady korzystania z komunikacji miejskiej. W Bratysławie bilety zniżkowe przysługują tylko studentom studiującym na bratysławskich wyższych uczelniach. Studenci-cudzoziemcy, którzy nie ukończyli 26. roku życia, mogą otrzymać w biurach bratysławskiego zakładu komunikacji miejskiej (MHD) specjalną legitymację, na podstawie której zyskują prawo do zniżki;
  • Telefony alarmowe: zintegrowany system ratunkowy 112, policja 158, straż miejska (Mestská polícía – cała Słowacja) 159 (bezpłatny), pogotowie ratunkowe 155, straż pożarna 150, informacja o numerach telefonów na terenie całej Słowacji 1181, górskie pogotowie ratunkowe HZS 18300;
  • Bezpłatne (na koszt abonenta) połączenie do Polski: Poland-Direct 0800 00 48 00;
  • Numer kierunkowy na Słowację z Polski: 00421, numer kierunkowy do Bratysławy 2, a ze Słowacji do Bratysławy 02.

Stolica: Bratysława,
Waluta: korona słowacka (SKK);
1 EUR = 34,87 SKK; 1 USD = 26,43 SKK;
1 PLN = 9,18 SKK (15.12.2006 r.),
Język urzędowy: słowacki,
Inne języki: węgierski.

źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK