| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Somalia

 

Zaleca się unikanie podróżowania do Somalii bez względu na cel i charakter podróży. W przypadku wyjazdów służbowych, np. misji gospodarczych, należy uprzednio uzyskać opinię Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Departament Konsularny i Polonii, Departament Afryki i Bliskiego Wschodu). Zastrzeżenie to nie dotyczy wyjazdów do Somalii w ramach organizacji międzynarodowych lub misji humanitarnych, gdyż w tych przypadkach za bezpieczeństwo (wynajęcie specjalnej ochrony) odpowiadają organizatorzy.

Od 1991 r. Somalia jest po¬grążona w chaosie. Utrzymuje się konflikt między Tymczasowymi Instytucjami Federalnymi Somalii (TFI) a islamistami pozo¬stałymi po Unii Sądów Islamskich (UIC), trwa także rywalizacja międzyklanowa. Trudno mówić o sprawnym funkcjonowaniu aparatu państwowego. Wchodzące w skład TFI urząd prezydenta, rząd i parlament nie zdołały – pomijając międzynarodowe uznanie – zdobyć wystarczającego autorytetu, by skutecznie administrować krajem. Ze względów bezpieczeństwa TFI ulokowały się nie w Mogadiszu, lecz w odległym o 250 km na północny zachód od stolicy mieście Baidoa (w stolicy urzęduje tylko prezydent). TFI przeciwko UIC wspierane są przez armię etiopską, a względnego spokoju (głównie w Mogadiszu) pilnuje złożony z żołnierzy Ugandy i Burundi kontyngent wojskowy w ramach afrykańskiej misji AMISOM.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa – jedynie terytorium samozwańczego Somalilandu (północno-zachodnia część Somalii) jest w miarę stabilne. Ponieważ społeczność międzynarodowa oficjalnie nie uznała jego władz, odradza się występowanie o wizy wjazdowe do Somalilandu. Identyczne zastrzeżenia odnoszą się do podobnego, półautonomicznego Puntlandu (północno-wschodnia część Somalii). Cudzoziemcy zamierzający udać się w podróż do Somalii z Kenii obowiązani są do ubiegania się o wizę wjazdową w Ambasadzie Republiki Somalijskiej w Nairobi.

Ubezpieczenie powinno obejmować koszty ewentualnej lotniczej ewakuacji z Somalii. Służba zdrowia praktycznie nie istnieje (z wyjątkiem szpitali w Mogadiszu i Hargeisa). Powszechne są choroby związane z wirusem polio oraz dolegliwości powodowane skażeniem wody.

Bezwzględnie – z uwagi na panujące piractwo – odradza się korzystanie z dróg morskich wzdłuż całego wybrzeża Somalii (należy zachować odległość co najmniej 200 mil morskich od wybrzeża oraz minimum 100 mil morskich w Zatoce Adeńskiej). Bardzo wysokie jest zagrożenie działalnością terrorystyczną, powszechna jest pospolita przestępczość. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowanie odradza się korzystanie z lokalnych, prywatnych linii lotniczych (również etiopskich).

Stolica: Mogadiszu
Waluta: szyling somalijski (SOS)
Język urzędowy: somali
Inne języki: angielski, arabski, włoski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK