| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Somalia

 

Zaleca się unikanie podróżowania do Somalii bez względu na cel i charakter podróży. W przypadku wyjazdów służbowych, np. misji gospodarczych, należy uprzednio uzyskać opinię Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Departament Konsularny i Polonii, Departament Afryki i Bliskiego Wschodu). Zastrzeżenie to nie dotyczy wyjazdów do Somalii w ramach organizacji międzynarodowych lub misji humanitarnych, gdyż w tych przypadkach za bezpieczeństwo (wynajęcie specjalnej ochrony) odpowiadają organizatorzy.

Od 1991 r. Somalia jest po¬grążona w chaosie. Utrzymuje się konflikt między Tymczasowymi Instytucjami Federalnymi Somalii (TFI) a islamistami pozo¬stałymi po Unii Sądów Islamskich (UIC), trwa także rywalizacja międzyklanowa. Trudno mówić o sprawnym funkcjonowaniu aparatu państwowego. Wchodzące w skład TFI urząd prezydenta, rząd i parlament nie zdołały – pomijając międzynarodowe uznanie – zdobyć wystarczającego autorytetu, by skutecznie administrować krajem. Ze względów bezpieczeństwa TFI ulokowały się nie w Mogadiszu, lecz w odległym o 250 km na północny zachód od stolicy mieście Baidoa (w stolicy urzęduje tylko prezydent). TFI przeciwko UIC wspierane są przez armię etiopską, a względnego spokoju (głównie w Mogadiszu) pilnuje złożony z żołnierzy Ugandy i Burundi kontyngent wojskowy w ramach afrykańskiej misji AMISOM.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa – jedynie terytorium samozwańczego Somalilandu (północno-zachodnia część Somalii) jest w miarę stabilne. Ponieważ społeczność międzynarodowa oficjalnie nie uznała jego władz, odradza się występowanie o wizy wjazdowe do Somalilandu. Identyczne zastrzeżenia odnoszą się do podobnego, półautonomicznego Puntlandu (północno-wschodnia część Somalii). Cudzoziemcy zamierzający udać się w podróż do Somalii z Kenii obowiązani są do ubiegania się o wizę wjazdową w Ambasadzie Republiki Somalijskiej w Nairobi.

Ubezpieczenie powinno obejmować koszty ewentualnej lotniczej ewakuacji z Somalii. Służba zdrowia praktycznie nie istnieje (z wyjątkiem szpitali w Mogadiszu i Hargeisa). Powszechne są choroby związane z wirusem polio oraz dolegliwości powodowane skażeniem wody.

Bezwzględnie – z uwagi na panujące piractwo – odradza się korzystanie z dróg morskich wzdłuż całego wybrzeża Somalii (należy zachować odległość co najmniej 200 mil morskich od wybrzeża oraz minimum 100 mil morskich w Zatoce Adeńskiej). Bardzo wysokie jest zagrożenie działalnością terrorystyczną, powszechna jest pospolita przestępczość. Ze względów bezpieczeństwa zdecydowanie odradza się korzystanie z lokalnych, prywatnych linii lotniczych (również etiopskich).

Stolica: Mogadiszu
Waluta: szyling somalijski (SOS)
Język urzędowy: somali
Inne języki: angielski, arabski, włoski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK