| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Filipiny

 

Archipelag ciągnący się przez 3000 km, składający się z 7107 wysp posiada klimat gorący i wilgotny, niezmienny przez cały rok. Pora deszczowa jest zauważalna tylko na północy.

Najlepszym okresem na podróż na wyspy jest czas od grudnia do lutego, jest to pora stosunkowo sucha, a temperatura przyjemna, nie tak wysoka jak w pozostałej części roku. Jedynie wschodnie wybrzeża Luzon i Samar oraz północną część Mindanao nawiedzają w tym czasie obfite ulewy, a to za sprawą monsunu.

Od marca do maja jest wyższa temperatura, mimo tego, że jest jeszcze w miarę sucho, robi się coraz mniej przyjemnie. Najgorszym okresem na podróż jest okres od czerwca do października (pora deszczowa oraz liczne tajfuny).

Od obywateli polskich odwiedzających Filipiny nie wymaga się wizy na pobyt do 21 dni – należy tylko okazać bilet powrotny lub bilet do innego kraju oraz wszystkie dokumenty związane z podróżą, a także środki finansowe wystarczające na czas pobytu (wysokość kwoty na dzień pobytu nie jest określona). Pobyt można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym do 59 dni. Planując dłuższy pobyt, należy wystąpić o wizę, która wystawiana jest przez filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne – najbliższa placówka znajduje się w Budapeszcie, tel. (00361) 200 55 23, faks (00361) 200 55 28. Wizę można przedłużyć w Biurze Imigracyjnym. Z uwagi na brak filipińskiej placówki dyplomatycznej w Polsce wizę można także uzyskać podczas tranzytowego pobytu w Bangkoku (patrz: Tajlandia). Przy wjeździe na Filipiny paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 PHP.

Nie ma ograniczeń dotyczących przywozu i wymiany pieniędzy. Przy wywozie 10 tys. PHP należy mieć zgodę banku centralnego. Walutę obcą można wywieźć w ilości nie większej, niż zostało to zgłoszone w deklaracji celnej. Nie ma żadnych szczególnych, odbiegających od powszechnie obowiązujących standardów, restrykcji celnych. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT.

Przestępstwa narkotykowe, zwłaszcza próby przemytu narkotyków na Filipiny, zagrożone są karą więzienia, a nawet śmierci. Poza tym nie obowiązują tu szczególne normy prawne i zwyczajowe, które odbiegałyby od ogólnie przyjętych, a których nieprzestrzeganie mogłoby powodować sytuacje konfliktowe.

Na Filipinach praktycznie nie funkcjonuje system ewidencji ludności, gdyż nie ma obowiązku meldunkowego. Jednakże przedłużenie pobytu ponad okres określony w wizie jest karane grzywną.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK