REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szwajcaria - informacje i adresy

Interhome, www.interhome.pl

REKLAMA

REKLAMA

Tu znajdziecie najważniejsze adresy i informacje potrzebne podczas podróży do Szwajcarii.

Termin pobytu i pogoda

REKLAMA

Meteorolodzy uważają, że Szwajcaria jest pod względem klimatycznym małym odzwierciedleniem Europy. Sięgają tu zarówno polarne powietrze z północy, wiatry znad Atlantyku, lodowaty klimat kontynentalny jak i południowe ciepłe prądy znad Morza Śródziemnego. Góry powodują szybkie zmiany pogody na niewielkich obszarach. Szczególnie na północnym skraju Alp często występują opady. Osłonięte górskie doliny unikają nieraz wiatrów i deszczu, podczas gdy niepogoda szaleje jeszcze na szczytach.

REKLAMA

Czymś szczególnym i charakterystycznym jest wiatr halny zwany tu Föhn. Powstaje on, gdy obszar niskiego ciśnienia nad Francją doprowadza do Alp masy ciepłego powietrza z południa. Ponad górami powstaje wówczas ściana chmur, rozpływających się następnie w drodze nad doliny. Szczególnie w północnych dolinach alpejskich dochodzi wtedy do nagłych wzrostów temperatury aż do dziesięciu stopni, co może być szczególnie obciążające dla osób ze schorzeniami serca i krążenia. Natomiast powietrze w wysokogórskich dolinach, w szczególności w Engadin, ma właściwości lecznicze.

Samochód

Autostrady stanowiące połączenia pomiędzy Europą środkową i południową są często zakorkowane. W Szwajcarii na terenach zabudowanych dopuszczalna prędkość wynosi 50, na drogach krajowych 80 a na autostradach 120 km/h (w lipcu i sierpniu w wielu kantonach z uwagi na ochronę środowiska prędkość jest ograniczana nawet do 100, względnie 80 km/h).

REKLAMA

Naruszenie tych przepisów podlega surowym karom. Każdy, kto przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 20 km/h, musi się liczyć z odebraniem prawa jazdy. Dotyczy to również prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu (dopuszczalna granica alkoholu we krwi wynosi: 0,5 promila).

Na autostradach oznakowanych zielonymi tablicami obowiązuje posiadanie winietki, umieszczonej za przednią szybą; można ją nabyć za 40 Franków na przejściach granicznych, w urzędach pocztowych i na stacjach benzynowych oraz w Szwajcarskim Automobil-Club (ACS), w Szwajcarskim Touring-Club (TCS) i w Szwajcarskim Klubie Motoryzacyjnym (Verkehrsclub –VCS). W biurach tego klubu dostępne są również tarcze do parkowania, bez których nie sposób parkować w centrum większości miast (tzw. błękitne strefy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W razie wypadku należy wezwać policję (Tel. 117). Telefon alarmowy wzywający pomoc, gdy w wypadku są poszkodowani lub ranni: 144; pomoc drogowa: 140.


Promy samochodowe kursują po jeziorze Bodeńskim, jeziorze Zuryskim, jeziorze Czterech Kantonów i Lago Maggiore. Przełęcze otwarte dla ruchu kołowego przez cały rok to: Bernina, Brünig, Forclaz, Jaun i Pillon. Wszystkie inne przełęcze są zwykle przejezdne od maja do października. Na przełęczy pierwszeństwo przejazdu ma pojazd jadący w górę. Tunele alpejskie, w których kursują pociągi przewożące samochody osobowe, znajdują się w Albula, Furka, Lötschberg, Simplon a także pomiędzy Klosters i Unterengadin.

O sytuacji pogodowej i stanie dróg, w szczególności w górach, informują automatyczne komunikaty dostępne pod numerami telefonu 162 lub 163. Numery te można wybierać również z zagranicy (numer kierunkowy: 0041/1). W żadnym wypadku nie należy zimą wybierać się do Szwajcarii bez kompletu łańcuchów na koła.

Kolej

Szwajcarskie Koleje Federalne (SBB) dysponują atrakcyjnymi ofertami: posiadając kartę Swiss Pass można w ciągu 4, 8, 15, 21 lub 30 dni (cena wynosi odpowiednio od 240 do 525 franków), korzystać z przejazdów w obrębie prawie całej sieci kolejowej Szwajcarii a także z tramwajów i autobusów w 36 miastach oraz uzyskać zniżki na przejazdy wieloma kolejkami linowymi i trasami panoramicznymi. Te same zasady dotyczą Swiss Card (1 miesiąc za 170 franków), przy czym karta ta upoważnia do kupowania wszelkich biletów za połowę ceny.

Wykupując Swiss Flexi Pass (1 miesiąc, cena od 230 do 420 franków) możecie korzystać ze świadczeń objętych Swiss Pass w ciągu 3, 4, 5, 6 lub 8 dowolnie wybranych dni. Dzieci i młodzież (do 6 do16 lat) podróżujące w towarzystwie przynajmniej jednego z rodziców, jeżdżą gratis. Wszyscy podróżujący młodzi ludzie do 16 roku życia płacą połowę ceny biletu. Pociągi kursują często, są wygodne i zwykle punktualne.

Poczta

Godziny otwarcia: najczęściej od poniedziałku do piątku od 7.30 do 12.00 i od 14.00 do 18.00, w soboty od 8.00 do 11.00. Porto na przesyłki zagraniczne (przesyłki typu A (A-Post) z gwarancją dostarczenia w ciągu jednego dnia oraz typu B (B-Post) – w ciągu 2-3 dni): do 20 g typ A 1,30; typ B 1,20; do 50 g typ A 2,20; typ B 1,80; do 100 g typ A 3,30; typ B 2,50 franków.

Telefon

Dzwoniąc do Szwajcarii wybieramy numer kierunkowy 0041, następnie numer kierunkowy miejscowości bez zera i numer abonenta. Chcąc dzwonić z budki należy zaopatrzyć się w kartę Taxcard, którą można nabyć na poczcie lub w kioskach.

Jeżeli chcecie zabrać do Szwajcarii swój telefon komórkowy, dowiedzcie się u swego operatora, jak wyglądają ceny za połączenia. W Szwajcarii działa trzech operatorów: Swisscom, Orange oraz Sunrise. Swisscom dysponuje najlepiej pokrywającą teren kraju siecią. Brak odbioru występuje jedynie w odległych regionach górskich.

Cło

Do Szwajcarii wolno wwieźć bez cła: 2 l alkoholu poniżej wzgl. 1 l powyżej 15 % oraz 200 papierosów. Do UE można wwozić bez cła: 1 l alkoholu powyżej 22 %, 200 papierosów lub 100 cygaretek wzgl. 50 cygar lub 250 g tytoniu, 50 g perfum lub 250 g wody toaletowej oraz inne artykuły o łącznej wartości 175 Euro.


Wynajmij dom na wakacje w Szwajcarii www.interhome.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA