| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Szwajcaria - informacje i adresy

Szwajcaria - informacje i adresy

Tu znajdziecie najważniejsze adresy i informacje potrzebne podczas podróży do Szwajcarii.

Termin pobytu i pogoda

Meteorolodzy uważają, że Szwajcaria jest pod względem klimatycznym małym odzwierciedleniem Europy. Sięgają tu zarówno polarne powietrze z północy, wiatry znad Atlantyku, lodowaty klimat kontynentalny jak i południowe ciepłe prądy znad Morza Śródziemnego. Góry powodują szybkie zmiany pogody na niewielkich obszarach. Szczególnie na północnym skraju Alp często występują opady. Osłonięte górskie doliny unikają nieraz wiatrów i deszczu, podczas gdy niepogoda szaleje jeszcze na szczytach.

Czymś szczególnym i charakterystycznym jest wiatr halny zwany tu Föhn. Powstaje on, gdy obszar niskiego ciśnienia nad Francją doprowadza do Alp masy ciepłego powietrza z południa. Ponad górami powstaje wówczas ściana chmur, rozpływających się następnie w drodze nad doliny. Szczególnie w północnych dolinach alpejskich dochodzi wtedy do nagłych wzrostów temperatury aż do dziesięciu stopni, co może być szczególnie obciążające dla osób ze schorzeniami serca i krążenia. Natomiast powietrze w wysokogórskich dolinach, w szczególności w Engadin, ma właściwości lecznicze.

Samochód

Autostrady stanowiące połączenia pomiędzy Europą środkową i południową są często zakorkowane. W Szwajcarii na terenach zabudowanych dopuszczalna prędkość wynosi 50, na drogach krajowych 80 a na autostradach 120 km/h (w lipcu i sierpniu w wielu kantonach z uwagi na ochronę środowiska prędkość jest ograniczana nawet do 100, względnie 80 km/h).

Naruszenie tych przepisów podlega surowym karom. Każdy, kto przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 20 km/h, musi się liczyć z odebraniem prawa jazdy. Dotyczy to również prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu (dopuszczalna granica alkoholu we krwi wynosi: 0,5 promila).

Na autostradach oznakowanych zielonymi tablicami obowiązuje posiadanie winietki, umieszczonej za przednią szybą; można ją nabyć za 40 Franków na przejściach granicznych, w urzędach pocztowych i na stacjach benzynowych oraz w Szwajcarskim Automobil-Club (ACS), w Szwajcarskim Touring-Club (TCS) i w Szwajcarskim Klubie Motoryzacyjnym (Verkehrsclub –VCS). W biurach tego klubu dostępne są również tarcze do parkowania, bez których nie sposób parkować w centrum większości miast (tzw. błękitne strefy).

W razie wypadku należy wezwać policję (Tel. 117). Telefon alarmowy wzywający pomoc, gdy w wypadku są poszkodowani lub ranni: 144; pomoc drogowa: 140.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »