REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Szlak Zamków Gotyckich: Z Bytowa aż po Ryn cz. I

Kajetan Puszek
Szlak Zamków Gotyckich wynosi aż 642 kilometry. Fot. newspress
Szlak Zamków Gotyckich wynosi aż 642 kilometry. Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Szlak Zamków Gotyckich to łącznie 642 kilometrowa trasa, prowadząca po najbardziej atrakcyjnych zamkach biskupich, kapitulnych i krzyżackich. Wycieczka objazdowa samochodem po szlaku łączy w sobie walory turystyczne, rekreacyjne i krajoznawcze. Pierwszy etap wycieczki wiedzie z Bytowa do Malborka.

Jak dojechać ?

REKLAMA

Z Warszawy DK 61 i 59 przez Legionowo, Pułtusk, Myszyniec, Ostrołękę. Odległość 237 km. Cena paliwa ok. 100 zł. Z Krakowa trasą E77 przez Radom, Warszawę, Ostrołękę, Mrągowo. Czas przejazdu wynosi ok. 8 godzin. Przybliżona cena za paliwo to 225 złotych.

Sugerowana przez nas trasa rozpoczyna się w Bytowie na Kaszubach, wiedzie przez m.in. przez Człuchów, Nowe i Malbork. Dalsza część szlaku przebiega już w województwie warmińsko-mazurskim. Zwiedzany zamki w Nidzicy, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim. Końcowym przystankiem jest Ryn. Trasę można odwrócić i pokonywać ją w odwrotnej kolejności lub przemierzać poszczególne jej odcinki.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Gmina Gdów - poradnik

Przebieg trasy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W Bytowie będziemy mogli zwiedzić Muzeum zachodnio-kaszubskie. Z atrakcji zamkowych godnymi polecenia są także pokazy walk rycerskich, organizowane przez Pomorskie Bractwo Rycerzy Zamku Bytowskiego. Jeżeli będziemy chcieli obcować z naturą, to na ziemi bytowskiej znajdują się liczne rezerwaty przyrody. Wytyczone ścieżki piesze i rowerowe są cenną atrakcją dla pozostających tam dłużej turystów. Nowe posiada na swoim terenie Centrum Kultury „Zamek”, w którym można skorzystać ze stylowej kawiarni. To nieduże miasto położone jest na skarpie wiślanej, w połowie drogi z Bydgoszczy do Gdańska.

W Gniewnie dostrzeżemy najpotężniejszą twierdzę Zakonu Krzyżackiego, jaka usytuowana jest na lewym brzegu Wisły. Wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku, stanowiła początkowo dom komturów krzyżackich, a później przeistoczyła się w siedzibę starostów. Dziś na terenie zamku zobaczymy warsztaty rzemieślnicze, strzelnice i katownie.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Toruń

REKLAMA

Malbork zawdzięcza swoje istnienie Zakonowi Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. To oni wznieśli na brzegach Nogatu między XIII a XV wiekiem warownię składającą się z trzech członów. Wokół zamku stopniowo rozwijał się gród. W XV wieku, w obrębie murów miejskich, znajdowały się aż 174 domy. Współcześnie zabytek przyciąga rocznie tysiące turystów. Od 1997 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Nie będziemy rozpisywać się na temat architektury zamku – bogactwo jej złożoności zobaczyć trzeba na własne oczy.

Kończąc pierwszy etap naszej podróży, warto wiedzieć, że Malbork znajduje się na trasie przelotowej szlaków łączących Gdańsk z Elblągiem, Warszawę z Toruniem, a także Berlin z Królewcem. Dla podróżnych, którzy nie chcą pojechać dalej Szlakiem Zamków Gotyckich do miejscowości Sztum, stwarza to ogromne możliwości. Pierwszy odcinek Szlaku Zamków Gotyckich z Bytowa do Malborka, przez Człuchów, Nowe i Gniew, przejedziemy w niespełna 4 godziny. Szacowany koszt paliwa, który nie obejmuje zwiedzania atrakcji poza wytyczonym szlakiem, wyniesie ok. 120 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA