reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem na weekend: Gmina Gdów - poradnik

Samochodem na weekend: Gmina Gdów - poradnik

Trasa wycieczki poprowadzi nas przez gdowski Szlak Owocowy, który ciągnie się od Gdowa po Hucisko. Podróżując samochodem po szlaku będziemy mogli zakupić świeże owoce z okolicznych sadów. Dodatkowych wrażeń dostarczy nam także monument będący pamiątką po jednym z bardziej cenionych reżyserów teatralnych ubiegłego wieku.

Od Krakowa gmina Gdów oddalona jest o 28 km. Dojazd prowadzi trasą 966 przez Wieliczkę.

Z Cieszyna trasą nr 52 przez Kęty, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Dobczyce. Odległość 140 km pokonamy w 2 godz. 11 min.

Gmina Gdów urasta do rangi regionu turystycznego Województwa Małopolskiego. Mimo, iż stawanie w szranki z Krakowem może wydawać się nierówną walką, to jednak Gdów ma swojego asa w rękawie. A to za sprawą położenia na terenie Szlaku Owocowego, który porównywany jest do Styryjskiej Drogi Jabłkowej. Pomysł zaczerpnięty został od austriackich sadowników, którzy zainicjowali tę tradycję 20 lat temu. 

Zobacz również: Samochodem na weekend: Gmina Szydłowiec - poradnik

Gmina znana jest z dobrze rozwiniętego sadownictwa. W tym miejscu hoduje się jabłka, gruszki, śliwki i truskawki. W Gdowie można kupić nie tylko świeże owoce, dżemy, ale także sadzonki drzew i kwiatów. Jeżeli zdobędziemy się na opuszczenie kulturalnej stolicy Polski i odwiedzenie gminy Gdów, nie tylko zwiedzimy piękne tereny sadownicze, lecz również spotkamy się z życzliwością mieszkańców.

Wycieczka do Gdowa może mieć charakter nie tylko krajoznawczy – amatorzy zdrowej żywności będą mogli potraktować wycieczkę jako kulinarną przygodę. Na miejscu można kupić naturalne soki z owoców oraz spróbować lokalnej śliwowicy.

Do Szlaku Owocowego zalicza się kilkanaście gospodarstw, które promują lokalne przysmaki. Warto wiedzieć, że gospodarstwa posiadają stosowne certyfikaty zezwalające na sprzedaż naturalnych przetworów. Jeżeli będziemy znajdować się w Gminie Gdów to bez problemu trafimy do jednego z nich. Wszystkie bowiem gospodarstwa oznakowane są specjalnymi tablicami z logo. Symbolizują je dwa czerwone jabłka.

W samym Gdowie polecamy eksplorację Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej, której najstarsze fragmenty datowane są na XIV wiek.

Zobacz również: Samochodem na weekend: Ziemia łęczycka

Kierując się 6,2 km trasą 967 w kierunku Suchej Beskidzkiej zbliżymy się do wsi Hucisko. Przejeżdżać będziemy przez Pierzchów – wieś , w której urodził się generał Jan Henryk Dąbrowski. Gmina organizuje liczne festyny, koncerty oraz jarmarki, na których można zakupić regionalne produkty tj. dżemy, owoce czy bimber. W Hucisku znajdziemy również niecodzienny pomnik w kształcie krzesła o wysokości 10 metrów. Monument powstał na cześć Tadeusza Kantora – jednego z bardziej cenionych reżyserów oraz scenografów XX wieku. Pomnik umiejscowiony jest na terenie jego dawnej posiadłości.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama