REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zakładać szyby?

Jakubowski Ryszard
Wymiana szyb samochodowych lub wstawienie w miejsce rozbitych jest czynnością niezbyt skomplikowaną, choć wymaga pewnej wiedzy i staranności. Oto skuteczny przepis. Fot. Fotolia
Wymiana szyb samochodowych lub wstawienie w miejsce rozbitych jest czynnością niezbyt skomplikowaną, choć wymaga pewnej wiedzy i staranności. Oto skuteczny przepis. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana szyb samochodowych lub wstawienie w miejsce rozbitych jest czynnością niezbyt skomplikowaną, choć wymaga pewnej wiedzy i staranności. Oto skuteczny przepis.

Po usunięciu z uszczelki gumowego klina, który ją rozpiera i usztywnia, można od wewnątrz pojazdu ostrożnie ręcznie odkleić wargę uszczelki od metalowego obrzeża okna. Tylko w ostateczności można pomóc sobie niezbyt szeroką szpatułką wykonaną z twardego drewna lub twardego tworzywa sztucznego, np. tekstolitu. Musi mieć ona grubość rzędu 2 mm i bardzo mocno zaokrąglone krawędzie, aby nie uszkodzić uszczelki, o co bardzo łatwo w pojazdach liczących kilkanaście i więcej lat.

REKLAMA

Zobacz także: Jak wykonać światła awaryjne w samochodach, których konstrukcja tego nie przewidywała?

Klin ma postać wałka, który opasuje Warto także sprawdzić czy uszczelka nie przywarła do otworu okiennego także po zewnętrznej stronie i w miarę potrzeby ją delikatnie odkleić.

Następnie, korzystając z pomocy innej osoby stojącej na zewnątrz pojazdu, wypchnąć starą szybę. Można sobie pomóc ostukując jej brzegi gumowym młotkiem. Po wyjęciu szyby zdjąć z niej uszczelkę i bardzo starannie ją oczyścić, a potem umyć w wodzie z dodatkiem detergentu.

Zobacz także: Jak wykonać zastępcze światła cofania ze świateł „stop”?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

O wiele prościej usuwa się resztki szyby rozbitej. Trzeba to robić w ochronnych grubych rękawiczkach i w okularach. Po usunięciu jej resztek po prostu ściąga się uszczelkę z obrzeży otworu okiennego. Trzeba ją potem dokładnie oczyścić nawet z najdrobniejszych okruchów szkła i ewentualnie kleju, użytego do jej uszczelnienia.

Po usunięciu szyby i uszczelki oczyścić starannie krawędzie otworu okiennego. Starą, stwardniałą uszczelkę zastąpić nową. Gdy jest to niemożliwe, można stwardniałą zregenerować nacierając ją obficie gliceryną apteczną (czystą, 80%) i pozostawiając na kilkanaście godzin. Potem trzeba wytrzeć z jej powierzchni resztki gliceryny.

Zobacz także: Jak postąpić w razie awarii pompy paliwowej?

Uszczelkę nakłada się na szybę, pamiętając aby jej łączenie znalazło się na środku dolnej krawędzi okna. Następnie w rowek, w którym ma znaleźć się obrzeże otworu okiennego, wkłada się na całym jego długości okrągły sznurek lub – najlepiej, poliamidowa linkę o średnicy 4-5 mm, tak aby opasać całą szybę i aby jej końce znalazły się przy końcach uszczelki. Do wykonania dalszych czynności będzie konieczna pomoc drugiej osoby. Szybą z uszczelką przykłada się do otworu okiennego możliwie jak najdokładniej. Jedna z osób powinna ją lekko dociskać, aby nie zmieniła pomieszczenia, zaś druga wewnątrz samochodu w tym czasie wyciąga założoną wcześniej linkę tak, aby przy jej pomocy przekładać wargę uszczelki przez obrzeże otworu okiennego. Przy pewnej wprawie robi się to bardzo szybko – czynność ta zajmuje nie więcej, niż 2-3 minuty. Kiedy już warga na całej długości znajdzie się po właściwej stronie ramy okiennej, wkłada się od zewnątrz klin uszczelki i wciska na miejsce. Można go ostrożnie wbić gumowym młotkiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA