| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auta zabytkowe > Restauracja > Jak wymieniać końcówki drążków kierowniczych?

Jak wymieniać końcówki drążków kierowniczych?

W końcówkach drążków kierowniczych, zwanych czasem „jabłkami” z uwagi na ich kształt, po pewnym okresie użytkowania pojawiają się, a potem dość szybko powiększają naturalne luzy, utrudniające utrzymanie prostolinijnego toru jazdy.

Gdy luzy te osiągną dużą wartość, końcówka może się rozdzielić na dwie części i samochód przestanie reagować na ruchy kierownicy. W niektórych typach samochodów naprawa zużytych końcówek polega na wymianie elementów plastikowych, znajdujących się w ich wnętrzu, na nowe. W innych wymianie podlegają całe końcówki. Są także firmy, regenerujące stare końcówki.

Największym problemem, z jakim trzeba się uporać przy wymianie końcówki jest jej odłączenie od zwrotnicy. Ze zwrotnicą łączy ją połączenie stożkowe, czyli bardzo łatwo się zaciskające i bardzo trudne do rozłączenia. Dlatego często mechanicy po usunięciu zawleczki i odkręceniu nakrętki, jaka mocuje końcówkę do wąsa zwrotnicy, uderzają bardzo mocno ciężkim młotkiem w ten wąs aż do skutku, czyli do zluzowania stożka.

Zobacz też: Jak sprawdzić stan drążków kierowniczych przed zakupem auta? Porada eksperta

O wiele wygodniej jest posłużyć się specjalnym ściągaczem, a raczej – wypychaczem, który nakłada się od dołu na wąs zwrotnicy tak, aby jego śruba dociskowa trafiła swoim środkiem dokładnie pod nagwintowane zakończenie stożka. Skręcanie tej śruby, połączone z ostukiwaniem zakończenia wąsa zwrotnicy młotkiem dość szybko wypchnie stożek z jego gniazda i będzie można wymontować końcówkę.

Podczas odkręcania końcówki od drążka kierowniczego należy policzyć i zapisać ilość obrotów do jej odłączenia. Pozwoli to przy wkręcaniu nowej końcówki na wstępne, dostatecznie precyzyjne ustawienie geometrii kół, pozwalające na dojechanie do stacji serwisowej z odpowiednim wyposażeniem do ustawiania geometrii przedniego zawieszenia.

Zobacz też: Co najbardziej szkodzi zawieszeniu? Które elementy są najbardziej delikatne?

Zakładając nową końcówkę należy nie zapominać o zabezpieczeniu zawleczką jej nakrętki po stronie wąsa zwrotnicy po jej bardzo mocnym dokręceniu, oraz o zabezpieczeniu przeciwnakrętek tulei po stronie drążka kierowniczego. Nie wolno także zapominać o lekkim nasmarowaniu smarem półpłynnym wszystkich gwintów przed dokręceniem śrub i nakrętek, co ułatwi w przyszłości ich odkręcenie, jeżeli zajdzie potrzeba kolejnej wymiany końcówek lub regulacji geometrii przedniego zawieszania.

Podczas dokręcania nowej końcówki po stronie wąsa zwrotnicy nie wolno pomagać sobie uderzeniami młotka w osadzaniu jej stożka w gnieździe, ponieważ może to prowadzić do jej uszkodzenia. Do bezpiecznej pracy końcówki w zupełności wystarczy siła, z jaką stożek zostanie wciągnięty na miejsce przy pomocy jego nakrętki.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Podczas odkręcania końcówki od drążka kierowniczego należy policzyć i zapisać ilość obrotów do jej odłączenia zawieszenie
Podczas odkręcania końcówki od drążka kierowniczego należy policzyć i zapisać ilość obrotów do jej odłączenia zawieszenie

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK