Jak założyć spółkę z o.o. - strona praktyczna

ARGO Biuro rachunkowe
Biuro rachunkowe
rozwiń więcej
Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Zakładanie spółki z ograniczona odpowiedzialnością inaczej prezentuje się od strony teoretycznej, a inaczej od praktycznej. Ile czasu trwa proces powołania przedsiębiorstwa w takiej formie? Jakie koszty trzeba ponieść?

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zajmuje zazwyczaj od 6 do 10 tygodni. Do powstania w Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niezbędne są:

  • zawarcie umowy spółki w formie aktu notarialnego (w momencie zawarcia umowy powstaje spółka z o.o. w organizacji) przy uczestnictwie tłumacza przysięgłego, jeżeli wspólnicy nie są obywatelami Polski,
  • powołanie zarządu (pierwszy zarząd może być w treści umowy spółki),
  • wpis do rejestru.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Zobacz: Zmiana umowy spółki z o.o.

W celu zarejestrowania spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym należy złożyć w terminie 6 miesięcy od podpisania umowy spółki do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki następujące dokumenty:

  • wnioski rejestrowe według urzędowych wzorów,
  • dowód wniesienia opłaty sądowej w wysokości 1 500,00 zł,
  • umowę spółki,
  • listę wspólników, w której należy podać imię i nazwisko albo firmę i siedzibę każdego wspólnika, adres, liczbę i wartość nominalną jego udziałów, a w przypadku, gdy do rejestru zgłoszono spółkę jednoosobową także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem spółki,
  • oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione,
  • poświadczone urzędowo wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki (członków zarządu i prokurentów),
  • dowód powołania poszczególnych członków organów spółki, jeżeli o powołaniu nie stanowi umowa spółki.

W krajowym rejestrze Sądowym składa się również razem z wnioskiem o rejestrację spółki:

  • wniosek o rejestrację w urzędzie statystycznym w celu otrzymania numeru REGON
  • wniosek o rejestrację w urzędzie skarbowym dla uzyskania numeru identyfikacji podatkowej NIP (do wniosku należy załączyć dokumenty poświadczające tytuł prawny do lokalu, w którym spółka będzie miała siedzibę, może być to umowa najmu lokalu lub umowa na biuro wirtualne)

Jeżeli spółka zamierza już od początku swojej działalności rozliczać VAT, to jej zarząd musi złożyć oddzielny wniosek w tej sprawie w urzędzie skarbowym.

Zobacz: Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Jeżeli spółka zamierza zatrudniać pracowników, to przed zatrudnieniem pierwszego pracownika należy zgłosić spółkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Spółka musi otworzyć rachunek bankowy. W celu otwarcia rachunku bankowego spółka musi przedstawić w banku odpis z KRS, potwierdzenia nadania numeru NIP i REGON

Zestawienie przykładowych kosztów związanych z rejestracją

spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
o kapitale zakładowym 50 000,00 zł

opłata sądowa

1 000,00 zł

opłata za ogłoszenie w MSiG

500,00 zł

taksa notarialna

910,00 zł

VAT od taksy notarialnej

200,20 zł

podatek od czynności cywilnoprawnej

237,00 zł

poświadczony notarialnie wzór podpisu osoby upoważnionej do reprezentacji spółki

20,00 zł

rejestracja w rejestrze podatników VAT

170,00 zł

odpis zwykły z Krajowego Rejestru Sądowego

30,00 zł

RAZEM

3 067,20 zł

Do wyżej wymienionych kosztów należy doliczyć wynagrodzenie za ewentualną pomoc przy sporządzeniu umowy spółki i rejestracji.

Polecamy: Jak prowadzić działalność gospodarczą - spółka z o.o.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...