Wydanie dalszego i ponownego tytułu wykonawczego

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
rozwiń więcej
Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych (oprócz pierwszego) następuje w razie prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób, przeciwko kilku osobom i w przypadku prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika.
Wprowadzenie do obrotu prawnego kilku identycznych pod względem podmiotowym (ten sam dłużnik) i przedmiotowym (ta sama kwota) tytułów wykonawczych czy też kilku egzemplarzy danego tytułu wykonawczego grozi ponownym egzekwowaniem świadczenia, które uprzednio było już wyegzekwowane. Dlatego też istnieje zasada, iż dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi tylko jednego tytułu wykonawczego.

Jednakże bezwzględne stosowanie tej zasady mogłoby niekiedy powodować pozbawienie wierzyciela możliwości prowadzenia egzekucji w przypadku utraty tegoż tytułu (np. utraty na skutek zagubienia czy przypadkowego zniszczenia).

Dlatego tez ustawodawca wprowadził wyjątki od wyżej wymienionej zasady wydania jednego tytułu wykonawczego. Wyjątki te w celu zapobieżenia nadużyciom zostały poddane ścisłej reglamentacji ustawowej. Przepisy kpc przewidują dwa wyjątki od powyższej zasady:

  • Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych;
  • Wydanie wierzycielowi tytułu wykonawczego w miejsce utraconego.

Zobacz: Sprawdź jakie są koszty czynności w postępowaniu egzekucyjnym

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych

Wydanie wierzycielowi dalszych tytułów wykonawczych (oprócz pierwszego) następuje w razie prowadzenia egzekucji na rzecz kilku osób, przeciwko kilku osobom i w przypadku prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika.
Potrzeba prowadzenia egzekucji na rzecz lub przeciwko kilku osobom zachodzi w przypadku, gdy po stronie wierzyciela lub dłużnika występuje kilka podmiotów, z których każdy:

  • w przypadku wierzycieli może samodzielnie wystąpić o realizację obowiązku (najczęściej zapłaty określonej sumy) określonego w tytule;
  • w przypadku dłużników każdy jest zobowiązany do wykonania tegoż obowiązku określonego w tytule.
  • Potrzeba prowadzenia egzekucji z kilku składników majątku dłużnika zachodzi wtedy, gdy do wszczęcia z nich egzekucji uprawnionych jest kilka organów egzekucyjnych.

Dłużnik jest właścicielem dwóch lokali mieszkalnych: w Szczecinie i w Warszawie. Wierzyciel złożył wniosek do komornika w Warszawie o wszczęcie egzekucji z nieruchomości – lokalu mieszkalnego dłużnika. Chcąc skierować egzekucję do lokalu mieszkalnego dłużnika znajdującego się w Szczecinie wierzyciel powinien wystąpić do sądu o wydanie kolejnego tytułu wykonawczego, w którym sąd powinien oznaczyć, że jest on wydany w celu skierowania egzekucji do lokalu dłużnika znajdującego się w Szczecinie.

Wydanie dalszych tytułów wykonawczych z zasady następuje na wniosek wierzyciela (z urzędu w przypadku, gdy nadanie klauzuli wykonalności następuje z urzędu) złożony do sądu, który wydał pierwszy tytuł.

Sąd w drodze postanowienia podejmuje decyzję, co do wydania dalszych tytułów. W dalszych tytułach wydanych wierzycielowi należy oznaczyć cel, dla którego zostały wydane oraz kolejna liczbę porządkową. Wzmianka o celu, dla którego wydano tytuł jest wiążąca dla wierzyciela i organu egzekucyjnego (np. w przypadku wydania kolejnego tytułu służącemu prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika nie jest możliwe prowadzenie na jego podstawie egzekucji z wynagrodzenia czy wierzytelności tego dłużnika).

Przelew wierzytelności, a przejęcie długu

Wydanie wierzycielowi tytułu wykonawczego w miejsce utraconego

O utracie tytułu wykonawczego mówimy wtedy, gdy wbrew woli wierzyciela lub niezależnie od niej został on zgubiony, zniszczony lub uszkodzony w stopniu uniemożliwiającym jego odczytanie albo znalazł się we władaniu osoby trzeciej.

Ponowne wydanie tytułu wykonawczego z zasady następuje na wniosek wierzyciela (z urzędu w przypadku, gdy wydanie pierwszego tytułu następuje z urzędu) złożony do sądu, który wydal poprzedni tytuł. Sąd zajmuje się tylko badaniem faktu utraty tytułu, a nie okoliczności mających wpływ na istnienie obowiązku określonego w tytule wykonawczym lub mających wpływ na jego wymagalność oraz mających wpływ na nadanie klauzuli wykonalności. Ponowny tytuł powinien odpowiadać ściśle treści tytułu utraconego.

Zobacz: Czym są i jak kształtują się koszty egzekucji?

O ponownym wydaniu tytułu lub odmowie jego wydania sąd rozstrzyga postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.

Dopuszczalne jest wydanie wierzycielowi ponownego tytułu wykonawczego, jeżeli przez pomyłkę go zniszczył (np. przypadkowo spalił w piecu razem z innymi niepotrzebnymi dokumentami) lub przypadkowo go utracił (np. został mu skradziony wraz z innymi dokumentami w tramwaju). Niedopuszczalne jest natomiast wydanie wierzycielowi ponownego tytułu wykonawczego, jeżeli specjalnie zniszczył go albo wydał dobrowolnie dłużnikowi, gdyż uznał, że nic od niego nie wyegzekwuje.

Od zasady nie badania istnienia obowiązku określonego w tytule sąd odstępuje w wypadku, gdy na utraconym tytule wykonawczym zaznaczone były dotychczasowe wpłaty dokonane przez dłużnika. W takim wypadku sąd wydając ponowny tytuł bada także stan aktualnego zadłużenia dłużnika.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...