Umorzenie postępowania egzekucyjnego

Jacek Janusz
Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego
rozwiń więcej
Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela. / inforCMS
W toku postępowania egzekucyjnego mogą zaistnieć sytuacje, które uniemożliwiają dalsze jego prowadzenie. Przeszkody uniemożliwiające prawidłowe prowadzenie egzekucji mogą być trwałe lub uniemożliwiające jej prowadzenie przez bliżej nieokreślony czas.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego w praktyce

Jeżeli przeszkoda ma charakter trwały (nie jest możliwe jej usuniecie) albo nie zostanie usunięta w określonym terminie, postępowanie egzekucyjne ulega umorzeniu. Jeżeli zaś przeszkoda ma charakter przemijający albo możliwe jest jej usuniecie, wówczas postępowanie egzekucyjne ulega zawieszeniu.

Przepisy o umorzeniu postępowania egzekucyjnego maja zastosowanie we wszystkich rodzajach i sposobach egzekucji. Przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego komornik z zasady ma obowiązek wysłuchać dłużnika i wierzyciela. Nie dotyczy to sytuacji, gdy umorzenie następuje na skutek wydania orzeczenia sądowego uzasadniającego umorzenie albo ma to nastąpić z woli wierzyciela lub z mocy prawa.

Zobacz: Zajęcie wynagrodzenia przez komornika - co robić?

Polecamy: Nowe technologie w pracy księgowych

Częściowe umorzenie

Umorzenie oznacza zakończenie postępowania egzekucyjnego bez zaspokojenia w całości lub części wierzyciela. Umorzenie powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych (m.in. zajęć składników majątku dłużnika), ale nie pozbawia wierzyciela możności podjęcia ponownej egzekucji z tych składników majątku dłużnika, z których prowadzono egzekucję w ramach umorzonego postępowania. Umorzenie może dotyczyć całości lub części postępowania (np. dotyczyć tylko jednego sposobu egzekucji).

Umorzenie postępowania egzekucyjnego może nastąpić:

  • z mocy prawa;
  • z mocy postanowienia organu egzekucyjnego (wydanego z urzędu lub na wniosek).

Zobacz: Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Umorzenie z mocy prawa

Umorzenie z mocy prawa następuje m.in., gdy:

  • Postępowanie jest zawieszone a wierzyciel w ciągu roku od jego zawieszenia nie złożył wniosku o jego podjęcie lub nie dokonał czynności potrzebnej do jego podjęcia;
  • Uprawomocniło się postanowienie o ogłoszeniu upadłości z likwidacją majątku dłużnika.

Z mocy postanowienia organu egzekucyjnego

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego z urzędu lub na wniosek.

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego z urzędu następuje m.in., gdy:

  • Okaże się, że egzekucja nie należy do organów sądowych (np. w przypadku, jeżeli okaże się, że egzekucja nie może być prowadzona);
  • Wierzyciel lub dłużnik nie mają zdolności sądowej (tj. gdy nie mogą występować w egzekucji w charakterze strony);
  • Egzekucja ze względu na przedmiot lub osobę jest niedopuszczalna (np. gdy egzekucję skierowano do przedmiotu wyłączonego z mocy prawa od egzekucji lub, gdy jest ona prowadzona wobec dyplomaty obcego państwa);
  • Oczywiste jest, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych, tj. w przypadku bezskutecznej egzekucji (o bezskuteczności mówimy, gdy dłużnik nie ma żadnego majątku, do którego można skierować egzekucję lub majątek ten przedstawia znikomą wartość).

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Umorzenie z mocy postanowienia organu egzekucyjnego wydanego na wniosek następuje m.in., gdy:

  • Żąda tego wierzyciel;
  • Tytuł wykonawczy został pozbawiony wykonalności (prawomocnym orzeczeniem sądowym);
  • Egzekucję skierowano przeciwko osobie, która nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji;
  • Jeżeli prowadzenie egzekucji pozostaje w sprzeczności z treścią tytułu wykonawczego (np. egzekucję skierowano do majątku osobistego małżonka dłużnika, który to małżonek odpowiada tylko z majątku wspólnego)

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Komornik w dniu 22.09.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi. W toku postępowania w dniu 25.09.2008r. komornik dokonał zajęcia wynagrodzenia i samochodu osobowego dłużnika. W wyniku zajęcia wynagrodzenia okazało się, że dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie wolnej od potrąceń (pobiera najniższe ustawowe wynagrodzenie), natomiast dwie licytacje samochodu osobowego okazały się bezskuteczne (z powodu braku potencjalnych nabywców). W związku z tym komornik w dniu 20.11.2008r. wysłuchał wierzyciela przed umorzeniem postępowania z powodu bezskuteczności. Z uwag na faktu, iż wierzyciel nie złożył żadnych nowych wniosków (zwłaszcza wskazujących majątek dłużnika, z którego można byłoby prowadzić egzekucję) w dniu 09.12.2008r. komornik umorzył postępowanie egzekucyjne. Konsekwencje takiej sytuacji są następujące. Pojazd nie jest zajęty i dłużnik może nim swobodnie dysponować (np. może go sprzedać). Wynagrodzenie dłużnika nie jest zajęte i może on nim swobodnie dysponować. Komornik powinien poinformować zakład pracy dłużnika o umorzeniu postępowania i wycofać wezwanie do dokonywania potrąceń. W przypadku, gdy wierzyciel w przyszłości uzyska informację, iż dłużnik pobiera wynagrodzenie w kwocie wyższej od najniższego miesięcznego wynagrodzenia może złożyć ponownie wniosek o wszczęcie egzekucji i prowadzenie egzekucji z wynagrodzenia dłużnika. Ponadto wierzyciel w każdej chwili (także bezpośrednio po umorzeniu egzekucji) może ponownie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji i prowadzenie jej z wymienionego pojazdu.

Komornik w dniu 22.09.2008r. na wniosek wierzyciela wszczął egzekucję przeciwko dłużnikowi Janowi Z.. W toku egzekucji okazało się, że pod adresem wskazanym przez wierzyciela zamieszkuje osoba o danych osobowych: Jan Z., ale posiada inny numer PESEL niż dłużnik wskazany w tytule wykonawczym. Jan Z. niebędący dłużnikiem w niniejszej sprawie sprzeciwił się prowadzeniu egzekucji. W związku z tym komornik obowiązany był umorzyć postępowanie egzekucyjne wobec Jana Z., który posiada inny numer PESEL niż właściwy dłużnik.

1. Sąd może umorzyć postępowanie egzekucyjne (z wyżej wymienionych przyczyn) w następstwie rozpoznania skargi na czynności komornika.
2. W przypadku egzekucji świadczeń powtarzających się (np. alimentów) dłużnik może żądać umorzenia egzekucji, co do tych świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli spełni następujące warunki: a) uiści wszystkie zaległe świadczenia, b) złoży do sądowego depozytu kwotę odpowiadającą sumie świadczeń powtarzających się za okres sześciu miesięcy, c) umocuje komornika do podjęcia kwoty złożonej w depozycie.
3. Przy egzekucji należności alimentacyjnych niedopuszczalne jest umorzenie postępowania z mocy prawa (m.in. na skutek bezczynności wierzyciela) i z powodu bezskuteczności egzekucji.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA  

Moja firma
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

pokaż więcej
Proszę czekać...