FutureTech Congress 2017 - It's all about the future!

Elżbieta Chojnowska
rozwiń więcej
FutureTech Congress 2017 - It's all about the future!/ fot. www.ftcongress.com
W dniach 23-24 maja 2017 r. odbył się FuterTech Congress, na którym zaprezentowano wizję zastosowania nowych technologii w biznesie, a w szczególności w branżach FinTech, InsurTech oraz Big Data.

FinTech jest instytucją, która w ramach swojej działalności wdraża innowacyjne technologie dotyczące finansów m.in. aplikacje mobilne, w celu kompleksowej i ulepszonej obsługi klienta w zakresie zarządzania jego środkami finansowymi za pośrednictwem internetu.

W ramach branży FinTech wyróżniamy InsurTech, która zajmuje się mobilną i nowoczesną obsługą klientów w zakresie ubezpieczeń. 

Zobacz: Technologia

Big Data jest określeniem odnoszącym się do wielkich baz danych. Analiza takich zbiorów jest trudna, ponieważ zawierają dużo informacji „śmieci”, ale warto to robić, gdyż przegląd i selekcja Big Data daje możliwość poznawania nowych obszarów wiedzy.

Na kongresie wystąpili eksperci z zagranicy, m.in.:

  • Chris Skinner – pisarz i finansista, przewodniczący Financial Services Club,
  • Stephen Brobst – ekspert Big Data, specjalista z zakresu technologii w Teradata Corporation,
  • Spiros Margaris – fundator, ventrure capitalist w Margaris Advisory,
  • Ghela Boskovich – fundatorka FemTechGlobal, szef StartupBootCamp.

Przedstawili oni swoją wizje przyszłości oraz wskazali jak w ich opinii innowacje technologiczne wpłyną na rozwój biznesu.

Zobacz: Finanse

FinTech i InsurTech

Obecnie żyjemy w czasach, w których konsument jest królem. W szeroko pojętej branży usługowej, nowe technologie mają na celu ułatwienie i ulepszenie życia konsumenta. Dzięki aplikacjom mobilnym możemy szybko i w prosty sposób zarządzać finansami, analizować dane, dokonywać codziennych czynności tj., zakupy czy rezerwacja hotelu.

W opinii Gheli Boskovich oraz Chrisa Skinnera każdy bank powinien być FinTechem, tzn. świadczyć usługi związane z finansami za pomocą aplikacji mobilnych, przewidywać indywidualne potrzeby klientów oraz sprawiać, iż zarządzenie finansami staje się proste.

Przyszłością rozwoju branży InsurTech jest skupienie się na potrzebach klienta oraz wypracowanie  lepszego kontaktu z nim. Wiodącym trendem w tej dziedzinie będą ubezpieczenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, dlatego też zakłady ubezpieczeń powinny (podobnie jak wszystkie instytucje z branży FinTech) skutecznie walczyć z hakerami.

Spiros Margaris udzielał również dobrych rady przyszłym przedsiębiorcom branży technologicznej. Podkreślił, iż w drodze do sukcesu możemy odnieść wiele porażek i stracić pieniądze. Jednak najważniejsza jest odwaga, dzięki której podejmujemy wizjonerskie kroki oraz uważna obserwacja, która pozwala przewidzieć przyszłe potrzeby konsumentów.

Big Data

Jak podkreślił Spiros Margaris wielkie bazy danych zawierają dużo bezużytecznych informacji, ale ich analiza jest kluczem do wszystkiego.

Prostota była motywem przewodnim wizji, którą przestawiła Ghela Boskovitch. Zdaniem ekspertki przetwarzanie i gromadzenie danych powinno opierać się na zgodzie klienta oraz prostocie w zastosowaniu uzyskanych informacji. Uczestnicy debaty podkreślili również, iż w przyszłości dane osobowe będą bardziej doceniane przez konsumentów oraz ostrożniej udostępniane - również za opłatą.

W ramach panelu Big Data głębiej poruszono temat sztucznej inteligencji (AI). Ekspert w tej dziedzinie - Stephen Brobst, podkreślił, że rozwój AI nie wycofuje ludzi z biznesu, ale daje im nowe możliwości i umiejętności.

Scott Neuman przedstawił przykład zastosowania AI w życiu codziennym – Machine Conversations – Kone Elevators. Firma Kone stworzyła system, dzięki któremu windy mogą porozumiewać się między sobą w ludzkim języku. Takie rozwiązanie sprawia, że korzystanie z produktów AI staje się proste i zrozumiale dla ludzi oraz zdecydowanie ułatwia życie.

Gość honorowy Kongresu, Wicepremier Mateusz Morawiecki, podczas swojego wystąpienia podkreślał, że polskie FinTechy są docenione na międzynarodowych rynkach. - Chcemy być Doliną Krzemową Europy Środkowo-Wschodniej. Coraz więcej twórczych projektów, wspólnych inicjatyw ma miejsce w Polsce i krajach Europy Środkowej – podkreślił Morawiecki.

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...