UOKiK: programy pomocowe dla firm powinny być przedłużone

UOKiK notyfikował przedłużenie programów pomocowych
UOKiK 13 listopada br. przesłał do Komisji Europejskiej notyfikację grupową. Umożliwi to Komisji Europejskiej przyjęcie jednej decyzji dotyczącej wszystkich zgłoszonych programów pomocowych dla przedsiębiorców.

Notyfikacja grupowa

UOKiK koordynował na poziomie krajowym proces uzgadniania programów pomocowych, zatwierdzonych na podstawie Tymczasowych ram, których okres stosowania powinien być przedłużony, a 13 listopada br. przesłał do Komisji Europejskiej notyfikację grupową. Umożliwi to Komisji Europejskiej przyjęcie jednej decyzji dotyczącej wszystkich zgłoszonych programów pomocowych. Urząd oczekuje, że KE wyda niebawem decyzję w tej sprawie.

- W tym trudnym dla pracowników i przedsiębiorców czasie niezwykle ważne jest podtrzymanie rządowego wsparcia, udzielanego w ramach pomocy publicznej. W piątek, 13 listopada przekazaliśmy do KE notyfikację przedłużającą programy pomocowe, aby programy oferowane przez rząd mogły w dalszym ciągu podtrzymywać płynność w przedsiębiorstwach, umożliwiając utrzymanie miejsc pracy. Pracujemy z ministerstwami i instytucjami publicznymi nad kolejnymi programami rządowymi w ramach instrumentów pomocy publicznej - wskazuje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy 

Programy zgłoszone do notyfikacji

Do przedłużenia okresu stosowania zgłoszono prawie wszystkie obowiązujące obecnie programy pomocowe mające na celu wsparcie gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19. Będą mogły być stosowane do 30 czerwca 2021 r. (część z nich została już wcześniej przedłużona w ramach toczących się postępowań notyfikacyjnych).

Notyfikacja dotyczy następujących programów:

  • SA.56876(2020/N) - Polski program gwarancji publicznych na wsparcie gospodarki w związku z pandemią koronawirusa
  • SA.56922(2020/N) - Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - dopłaty do wynagrodzeń, ulgi podatkowe i w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne oraz inne środki

  Jedynie w zakresie instrumentów udzielanych na podstawie:

- art. 15m ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: ustawa covid)

- art. 15p ustawy covid

- art. 15q ustawy covid

- art. 15zzb ustawy covid

- art. 15zzc ustawy covid

- art. 15zzd ustawy covid

- art. 15zze ustawy covid

- art. 26, art. 68ge ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji)

- art. 26a, art. 68ge ustawy o rehabilitacji

- art. 26d, art. 68ge ustawy o rehabilitacji

- art. 32, art. 68ge ustawy o rehabilitacji

- art. 41, art. 68ge ustawy o rehabilitacji

  • SA.56979(2020/N) - Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - dopłaty do oprocentowania
  • SA.56996(2020/N) - Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - tarcza finansowa dla mikro małych i średnich przedsiębiorstw
  • SA.57015(2020/N) - Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - pomoc państwa w formie dotacji lub pomocy zwrotnej w ramach programów operacyjnych
  • SA.57054(2020/N) - Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - tarcza finansowa dla dużych przedsiębiorstw - umorzenie pożyczek
  • SA.57055(2020/N) - Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - tarcza finansowa dla dużych przedsiębiorstw - inwestycje kapitałowe
  • SA.57191(2020/N) Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - pomoc w uproszczonej formie wsparcia zwrotnego ze środków instrumentów inżynierii finansowej podlegających ponownemu wykorzystaniu w celu wspierania polskiej gospodarki
  • SA.57306(2020/N) - Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - tarcza finansowa dla dużych przedsiębiorstw - pożyczka płynnościowa
  • SA.57452 (2020/N) - Polskie środki antykryzysowe - COVID-19 - program gwarancji faktoringu
  • SA.57519(2020/N) - Pomoc na działalność badawczo-rozwojową związaną z wystąpieniem pandemii COVID-19, pomoc inwestycyjna na infrastrukturę służącą do testowania i przygotowania do masowej produkcji produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19 oraz pomoc inwestycyjna na produkcję produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19, w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020
  • SA.57726(2020/N) - Pomoc w formie pomniejszenia wysokości opłaty z tytułu użytkowania wieczystego za 2020 r. i ulg w należnościach z tytułu najmu, dzierżawy i użytkowania dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami epidemii COVID-19.

Do kiedy pomoc dla firm?

Potrzeba wydłużenia zatwierdzonych na podstawie Tymczasowych ram programów pomocowych została zgłoszona przez następujące instytucje: Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polski Fundusz Rozwoju oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Notyfikacja wynika z przyjęcia przez Komisję komunikatu, w którym do 30 czerwca 2021 r wydłużona została możliwość stosowania środków pomocowych określonych w Tymczasowych ramach. Chodzi o „Czwartą zmianę Tymczasowych ram środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście epidemii Covid-19”. Pierwotnie wsparcie miałoby wygasnąć z końcem bieżącego roku.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...