Udzielenie prokury w spółce jawnej

Redakcja serwisu Biznes
rozwiń więcej
Udzielenie prokury w spółce jawnej / ShutterStock
Prokura jest specjalnym rodzajem pełnomocnictwa udzielanym przez wspólników spółki jawnej, które upoważnia do dokonywania czynności prawnych związanych z działalnością spółki oraz czynności sądowych. Prokura zastępuje również pełnomocnictwo procesowe i powinna zostać udzielona na piśmie pod rygorem nieważności.

Spółka jawna, należąca do spółek osobowych prawa handlowego prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a do ważnego rozpoczęcia swojej działalności wymagany jest wpis do odpowiedniego rejestru. Prokura jest natomiast pełnomocnictwem szczególnego rodzaju udzielanym przez przedsiębiorców objętych obowiązkiem wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokura zawiera umocowanie do dokonywania wszelkich czynności sądowych oraz pozasądowych w imieniu mocodawcy, czyli przedsiębiorcy i powinna zostać udzielona na piśmie pod rygorem nieważności. Prokury nie można przenieść na inną osobę, można jednak ustanowić pełnomocnika do wykonania poszczególnych czynności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prokury nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich.

Udzielenie prokury

Prawo reprezentacji spółki jawnej przysługuje każdemu z jej wspólników. Oznacza to, że każdy z nich może dokonać jednostronnej czynności prawnej ustanawiającej prokurę. W stosunkach zewnętrznych nie można ograniczyć możliwości udzielenia prokury przez któregokolwiek z wspólników. Zgodnie jednak z art. 41 kodeksu spółek handlowych, w stosunkach wewnętrznych spółki, udzielenie prokury wymaga jednak zgody wszystkich wspólników mających prawo reprezentacji spółki. Zgodnie z art. 1092 § 1 kodeksu cywilnego, prokury należy udzielić w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Prokurent ma jednak możliwość odmowy przyjęcia prokury przez złożenie oświadczenia spółce i w sądzie rejestrowym.

Zobacz również: Czym różni się pełnomocnictwo od prokury?

Kto może być prokurentem?

Prokurentem może zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Możliwe jest udzielenie prokury zarówno osobie prawnie związanej z działalnością samej spółki, jak również osobie trzeciej. Podstawą prawną stosunków wewnętrznych między prokurentem a samą spółką będzie umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, umowa agencyjna czy też umowa o świadczenie usług.

Zakres prokury

Zakres udzielonej prokury jest bardzo szeroki. Przede wszystkim obejmuje on wszelkie czynności sądowe dokonywane przed sądami powszechnymi i administracyjnymi wraz z dokonywaniem w tym zakresie wszelkich czynności procesowych, jak sporządzanie pism procesowych, uznawanie roszczeń, wnoszenie opłat etc. W przedmiocie działalności prokurenta nie jest jednak możliwe podpisywanie deklaracji podatkowych spółki. W zakres prokury wchodzi również dokonywanie czynności pozasądowych będących następstwem działalności spółki. Chodzi przede wszystkim o sporządzanie wszelkich umów, wykonywanie weksli i czeków czy też dokonywanie czynności związanych z ochroną własności przemysłowej. Dokonanie przez prokurenta czynności wykraczających poza zakres jego umocowania może stanowić podstawę do rozwiązania wewnętrznych stosunków między nim a samą spółką.

Zobacz też: Czym jest prokura oddziałowa?

Moja firma
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]
23 kwi 2024

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać
23 kwi 2024

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm
23 kwi 2024

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję
22 kwi 2024

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

pokaż więcej
Proszę czekać...