Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Monika Pązik
rozwiń więcej
Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?
Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka jawna, która najczęściej prowadzona jest jako biznes rodzinny. Co do zasady, prawa i obowiązki wspólnika mogą być przekazane na inną osobę jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Można jednak dokonać darowizny udziałów. Jaka forma prawna jest wymagana? Jak prawidłowo dokonać darowizny?

Spółka jawna jest formą prawną najczęściej spotykaną w obrocie gospodarczym dla prowadzenia działalności. Charakteryzuje się tym, że każdy z jej wspólników odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem bez ograniczenia, solidarnie z pozostałymi wspólnikami. Każdy ze wspólników ma możliwość przeniesienia swojego udziału na podstawie umowy darowizny. Wstępująca osoba w miejsce darczyńcy, wstępuje również we wszystkie prawa i obowiązki, jakie przysługiwały występującemu wspólnikowi. Oznacza to, że obdarowany będzie również odpowiadał za zobowiązania spółki w stosunku do osób trzecich. Zgodnie z art. 10 § 3 kodeksu spółek handlowych wspólnik występujący i wspólnik przystępujący do spółki odpowiadają solidarnie za zobowiązania wspólnika występującego związane z udziałem w działalności spółki. Aby można było w ogóle dokonać zbycia udziałów w formie darowizny, konieczne jest spełnienie łącznie kilku przesłanek:

  • w umowie musi istnieć wyraźny zapis o możliwości zbycia udziałów na rzecz innej osoby,
  • wszyscy wspólnicy muszą wyrazić zgodę na zbycie udziałów,
  • zbycie udziału może nastąpić jedynie w całości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wyłączenie wspólnika od reprezentowania spółki jawnej

Jaka forma umowy darowizny

Udziały w spółce jawnej można zakwalifikować do praw majątkowych, gdyż majątek spółki ma charakter łączny. Zbycie udziału na mocy tej umowy nie wymaga formy aktu notarialnego. Dopuszczalna jest zatem klasyczna forma pisemna do dokonania tej czynności. Przekazanie udziałów innemu wspólnikowi nie będzie jednak wiązało się z przeniesieniem własności na nowego wspólnika, gdyż właścicielem praw majątkowych i wniesionych do spółki rzeczy, należy do majątku samej spółki – nie zaś wspólników. Z regulacji kodeksu spółek handlowych wynika, iż w razie braku uregulowania w ustawie, należy sięgnąć do przepisów kodeksu cywilnego. W odniesieniu do umowy darowizny będą miły zastosowanie właśnie przepisy k.c. Zgodnie z art. 890 k.c. do ważności oświadczenia darczyńcy wymaga się formy aktu notarialnego. Jednakże istnieje możliwość, aby umowa darowizny była ważna również bez zachowania wskazanej formy. Dzieje się tak w przypadku, gdy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Można zatem wnioskować, że darowizna udziałów będzie ważna nawet z zachowaniem zwykłej formy pisemnej, jeżeli określone świadczenie zostanie spełnione.

Zgłoszenie zmian w KRS

Zbycie udziałów oraz fakt wstąpienia nowego wspólnika do spółki jawnej wymaga zgłoszenia w KRS. Zgodnie z art. 26 § 2 k.s.h. wszelkie zmiany danych, w tym: nazwiska i imiona, bądź adresy wspólników powinny być zgłoszone sądowi rejestrowemu. Wspólnicy mają obowiązek zgłoszenia zmian w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy o przeniesienie udziału. W tym celu wspólnicy składają wniosek na formularzu KRS – Z1 (wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców) wraz z załącznikami KRS – ZB (Zmiana - Wspólnicy spółki jawnej, komplementariusze spółki komandytowo – akcyjnej) i KRS – ZK (Zmiana - Organy podmiotu / Wspólnicy uprawnieni do reprezentowania spółki – jeżeli nastąpiły zmiany w reprezentacji).

Pobierz formularz: KRS - Z1

Formularze KRS potrzebne do rejestracji spółki jawnej

Nie jest jednak wymagane złożenie w sądzie rejestrowym wniosków jednolitego tekstu umowy spółki. Należy jedynie załączyć uchwałę wspólników o zmianie umowy spółki oraz jej tekst jednolity.

Przy przenoszeniu udziału spółki w drodze darowizny trzeba mieć na względzie również konsekwencje podatkowe. Jeżeli np. darowizna dokonywana jest między członkami rodziny, wówczas darowizna będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli wartość udziału przekroczy wysokości kwoty wolnej od podatku. W przypadku umowy darowizny między członkami najbliższej rodziny (małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha) – przekazanie udziału będzie w całości zwolnione z podatku.

Skutki niezgłoszenia darowizny w urzędzie skarbowym

Moja firma
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

pokaż więcej
Proszę czekać...