Prawidłowa nazwa spółki cywilnej

Monika Pązik
rozwiń więcej
Prawidłowa nazwa spółki cywilnej. / fot. Fotolia
Spółka cywilna stanowi umowę zawartą między wspólnikami i nie posiada osobowości prawnej. Przepisy prawa nie regulują kwestii związanej z nazwą spółki. Zgodnie jednak z orzecznictwem – nazwa spółki nie musi zawierać imion i nazwisk jej wspólników, a sami wspólnicy mogą wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie opinii na temat nazwy ich spółki.

Spółka cywilna stanowi jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności. Na mocy umowy spółki wspólnicy dążą do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Zatem spółka stanowi nic innego, jak właśnie umowę o charakterze zobowiązaniowym. W przeciwieństwie do pozostałych spółek, spółki cywilnej nie rejestruje się w żadnym z rejestrów przedsiębiorców. Wspólnicy zgłaszają jednak fakt powstania spółki w urzędzie skarbowym, ZUS i GUS. Dodatkowo spółka cywilna może być samodzielnym podatnikiem VAT. Wówczas dla tych celów konieczne jest określenie nazwy spółki.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Nazwa spółki

W kwestii nazwy spółki cywilnej warto odnieść się do przepisów kodeksu cywilnego, gdyż brak jest innych bezpośrednich regulacji. Zgodnie z art. 432 k.c. każdy przedsiębiorca działa pod firmą, a zatem będzie to dotyczyło zarówno osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a którym ustawa przyznaje zdolność prawną. Co do zasady nazwa firmy powinna mieć formę słowną i powinna znacząco odróżniać się od nazw innych podmiotów. W innym przypadku dojdzie do naruszenia przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Firmy tzw. osobowe charakteryzują się tym, że w nazwie firmy podawane są imiona i nazwiska właścicieli. Można by zatem przypuszczać, że w odniesieniu do spółki cywilnej taki zabieg również będzie skuteczny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Należy pamiętać, że spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Status przedsiębiorcy przysługuje jedynie jej wspólnikom. Oznacza to, że spółka może posługiwać się nazwą a nie nazwiskami wspólników.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na podstawie umowy spółki cywilnej określając nazwę tej spółki przez wskazanie imion i nazwisk wspólników (ewentualnie dodatkowo innych określeń wskazujących na przedmiot działalności), to w istocie upoważniają się wzajemnie do używania swojej firmy (imienia i nazwiska). Wówczas przedsiębiorcy posługują się takim oznaczeniem używają kilku firm na oznaczenie działalności gospodarczej. (wyr. SA w Katowicach, V ACa 255/12).

Prawidłowa nazwa a rozliczenie z fiskusem

Prawidłowo wybrana nazwa dla spółki ma istotne znaczenie w szczególności w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Jeżeli spółka wystawia faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży, powinna zawierać imiona i nazwiska, nazwę bądź skróconą nazwę firmy i adresy. Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur – faktura dokumentująca powinna zawierać  imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy. W związku z faktem, iż wspólnicy spółki cywilnej to osoby fizyczne, istniała konieczność, aby nazwa spółki zawierała imiona i nazwiska wspólników. Nie było jednakże możliwości zmiany imion i nazwisk w nazwie spółki.

Odmienne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny i w wyroku z dnia 14 września 2010 r. (I FSK 1443/09) orzekł, że obligatoryjne reguły firmowe przedsiębiorców, nie obejmują spółki cywilnej. Dodatkowo nie istnieje wymóg podawania w nazwie spółki imion i nazwisk wszystkich wspólników. Skoro nie istnieją bezpośrednie regulacje w tym zakresie, nie istnieje domniemanie, że na gruncie prawa podatkowego powinna ona zawierać określone elementy. Członkowie spółki powinni jednak w nazwie spółki zamieszczać dopisek „spółka cywilna” lub ewentualnie przyjęte skróty. Jeżeli zatem wspólnicy spółki nie chcą umieszczać w nazwie swoich imion i nazwisk, mogą wystąpić do urzędu skarbowego o opinię, czy dana nazwa może zostać przyjęta przez urzędy.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...