Jakie opłaty należy uiścić składając wnioski do KRS?

Monika Ćwiek
rozwiń więcej
Jakie są opłaty za wnioski do KRS? / inforCMS
Składając wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego należy pamiętać, iż sami, bez wezwania sądu powinniśmy uiścić odpowiednią opłatę. Jaka jest wysokość opłat? Kogo obowiązują opłaty?

Jaka jest podstawa prawna opłat do KRS?

Wysokość opłat przy składaniu wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego reguluje ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2005.167.1398).

Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Jaka jest wysokość opłat?

Z zastrzeżeniem ustawowego zwolnienia od opłat w postępowaniu rejestrowym, które regulują przepisy właściwe dla danego podmiotu można dla przykładu wyróżnić następujące opłaty w postępowaniu rejestrowym:

  • Opłata stała w kwocie 500 złotych pobierana jest od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej;
  • Opłata stała w kwocie 250 złotych pobierana jest od wniosku o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
  • Opłata stała w kwocie 500 złotych pobierana jest od wniosku o zarejestrowanie w Krajowym Rejestrze Sądowym w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jeżeli wniosek ten dotyczy jednocześnie wpisu do rejestru przedsiębiorców;
  • Opłatę stałą w kwocie 300 złotych pobiera się od wniosku o:
    • wpisanie dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym;
    • wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców lub z rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej połączone z wykreśleniem z Krajowego Rejestru Sądowego.
  • 6) Opłatę stałą w kwocie 250 złotych pobiera się od wniosku o dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców;
  • 7) Opłatę stałą w kwocie 150 złotych pobiera się od wniosku o:
    • dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, niewpisanego do rejestru przedsiębiorców;
    • wykreślenie z rejestru przedsiębiorców - bez wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego (np. fundacja zaprzestająca działalności gosp.)
    • wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zobacz: Co grozi za brak zgłoszenia do KRS nowego adresu?

Kilka wniosków jednocześnie

Należy pamiętać, iż w przypadku jednoczesnego wniesienia przez tego samego wnioskodawcę, na kilku formularzach, kliku wniosków o wpis lub o dokonanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym sąd rejestrowy pobierze tylko jedną opłatę, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli przepis przewiduje dla danego rodzaju spraw opłaty w różnych wysokościach – sąd pobierze opłatę wyższą.

Skarga na orzeczenie referendarza

Jedną opłatę stałą w kwocie 100 złotych sąd pobierze natomiast od skargi na orzeczenie referendarza sądowego, chociażby dotyczyło kilku wpisów w rejestrze przedsiębiorców lub rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Inne wnioski

Opłatę stałą w wysokości 300 złotych sąd pobierze od innych wniosków niż wyżej wymienione, jeżeli należeć będą do właściwości sądu dokonującego wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zmiana adresu spółki w KRS

Składanie dokumentów do akt ze wzmianką w rejestrze

W przypadku składania wniosku o przyjęcie dokumentów do akt, o których sąd czyni wzmiankę w rejestrze oraz dokumentów zawierających dane niepodlegające według przepisów ustawy wpisowi do określonego działu Krajowego Rejestru Sądowego pobiera się opłatę stałą w wysokości 40 zł.

Uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym

Opłatę stałą w wysokości 40 zł pobiera się również od wniosku o uwierzytelnienie odpisu statutu w postępowaniu rejestrowym.

Należy pamiętać, iż do opłat sądowych w sprawach cywilnych należy doliczyć opłaty za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, jeżeli takie ogłoszenie będzie dokonywane.

Zobacz: Opłaty za udzielenie informacji, wydawanie odpisów i zaświadczeń z KRS

Ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Podstawą prawną tych opłat będzie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 kwietnia 1996 r. w sprawie organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania oraz podstawy ustalania ceny numerów Monitora Sądowego i Gospodarczego i wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia (j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 238 z późn. zm.).

Przykładowo zgodnie z § 8. ust 1 tegoż rozporządzenia opłata za ogłoszenie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jest stała i wynosi:
1) za ogłoszenie pierwszego wpisu - 100 złotych,
2) za ogłoszenie kolejnych wpisów - 100 złotych.

Natomiast ogłoszenia wpisów w rejestrze przedsiębiorców dokonywane przez sąd rejestrowy z urzędu są wolne od opłat.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...