Prokurent w spółkach kapitałowych

Monika Pązik
rozwiń więcej
uprawnienia prokurenta, prokura łączna, działanie w imieniu spółki/ Fot. Fotolia
Prokurent to pełnomocnik spółki, który dokonuje w jej imieniu czynności związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. Kto może zostać prokurentem i jakie przysługują mu uprawnienia?

Prokurent jest szczególnego rodzaju pełnomocnikiem przedsiębiorcy, który działa w jego imieniu a dokonywane przez niego czynności prawne wywierają bezpośredni skutek dla reprezentowanego. Prokurent jest przedstawicielem spółki wobec osób trzecich, nie może zatem podejmować żadnych decyzji w jej stosunkach wewnętrznych. Ustanowienie tego rodzaju pełnomocnika wiąże się z koniecznością wpisania go do rejestru przedsiębiorców.

Ustanowienie prokurenta

Prokurentem może zostać jedynie osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, a legitymację czynną do jej udzielenia posiadają jedynie przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 1091 kodeksu cywilnego tego rodzaju pełnomocnictwo udzielane jest przez przedsiębiorcę do dokonywania czynności sądowych jak również pozasądowych. Należy podkreślić, że prokurent składa oświadczenia woli w imieniu spółki, jednakże nie jest on przedstawicielem ustawowym bądź jej organem. Nie jest zatem zobowiązany do podejmowania jakichkolwiek decyzji w stosunkach wewnętrznych przedsiębiorstwa. Samo ustanowienie prokury pod rygorem nieważność dokonywane jest w formie pisemnej, jednak nie musi być udzielana w formie aktu notarialnego.

Zobacz: Odpowiedzialność prokurenta

W spółce z o.o. i w spółce akcyjnej prokurentem mogą być wspólnicy tych spółek, jeżeli nie są równocześnie członkami zarządu lub rady nadzorczej.

Rodzaje prokury w spółkach kapitałowych

Prokura łączna charakteryzuje się tym, że do złożenia oświadczenia woli w imieniu spółki konieczne jest współdziałania przynajmniej dwóch prokurentów. W przepisach kodeksu spółek handlowych dotyczących spółek kapitałowych wskazane jest, że reprezentowanie spółki należy do dwóch członków zarządu bądź członka zarządu wraz z prokurentem. Ten ostatni sposób reprezentacji określany jest mianem reprezentacji łącznej mieszanej. W przypadku spółek kapitałowych prokurent działa również na zasadach zwykłej prokury łącznej (prokurent łącznie z prokurentem). Możliwe jest również udzielenie tzw. prokury oddziałowej, która ograniczona jest do spraw związanych z danym oddziałem przedsiębiorstwa wpisanego do rejestru przedsiębiorców.

Uprawnienia prokurenta

Prokurent może dokonywać wszelkich czynności sądowych na rzecz spółki. Oznacza to, że może reprezentować ją przed sądami, organami państwowymi oraz samorządowymi. Zakres działalności prokurenta obejmuje szeroko rozumianą reprezentację. Może on również uzyskać od reprezentowanego przedsiębiorcy tzw. pełnomocnictwo szczególne, które obejmuje np. obciążenie nieruchomości, które w tym przypadku wymaga formy aktu notarialnego. W odniesieniu do czynności pozasądowych prokurent może dokonywać wszelkich czynności materialnoprawnych związanych z działalnością przedsiębiorstwa (np. umowy sprzedaży). Zgodnie z art. 1091 § 2 kodeksu cywilnego nie można ograniczyć prokury ze skutkiem wobec osób trzecich. Zatem wszelkie ograniczenia wobec osób trzecich są bezskuteczne, natomiast są skuteczne w stosunkach wewnętrznych. Taka regulacja chroni osoby trzecie dokonujące czynności prawnych z prokurentem.

Zmowa prokurenta z osobą trzecią stanowi wyjątek od przyznania ochrony osób trzecich. Jest to sytuacja, w której osoba trzecia celowo dokonuje czynności z prokurentem, który przekracza zakres swoich uprawnień działając na szkodę przedsiębiorstwa.

Odwołanie prokurenta

Dokonywane jest w formie dowolnej poprzez jednostronną czynność prawną. Nie istnieją wymogi dotyczące sposobu odwołania, gdyż jest to zależne od sytuacji. Jednakże koniecznością jest powiadomienie prokurenta oraz zgłoszenie tego faktu do sądu rejestrowego.

Zobacz: Zbycie nieruchomości przez prokurenta

Moja firma
Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

pokaż więcej
Proszę czekać...