Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 2

Monika Pązik
rozwiń więcej
odpowiedzialność za wniesione wkłady, wady aportów, objęcie akcji/ Fot. fotolia
Sposoby dokonywania wkładów niepieniężnych są różne w zależności od rodzaju spółki kapitałowej. Jaki jest zakres odpowiedzialności za wniesione aporty?

Wkłady niepieniężne wnoszone są  na podstawie sposobów określonych w umowie spółki. Ponadto dana umowa powinna wskazywać miejsce wniesienia, czyli adres spółki, siedzibę wspólnika lub adres zakładu głównego. Aporty powinny być wnoszone bezpośrednio po zawarciu takiej umowy.

Aporty wnoszone do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej

Umowa spółki z o.o. na gruncie stosunków między wspólnikami ma charakter zobowiązujący, co oznacza, że każdy ze wspólników może swobodnie rozporządzać wkładem wniesionym przez innych udziałowców. Jeżeli przedmiot aportu należy do praw rzeczowych to należy określić sposób i miejsce wniesienia wkładu. W odniesieniu do spółki akcyjnej w zamian za wkłady niepieniężne obejmowane są akcje, tzw. akcje aportowe.

Akcje aportowe są akcjami, które wymagają pokrycia niepieniężnego przed zarejestrowaniem spółki. Wkładem mogą być np. patenty, rzeczy ruchome czy nieruchomości.

Skutki wniesienia akcji aportowych

Akcje aportowe są akcjami imiennymi, które są zatrzymywane w spółce i nie mogą zostać zbyte. Służą zabezpieczeniu roszczeń o odszkodowanie za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania do wniesienia wkładu niepieniężnego. W przypadku wątpliwości związanych z płynnością finansową danej spółki można powołać biegłego rewidenta, który zbada sprawozdania finansowe i przedstawi wyniki dotyczące kapitału spółki.

Odpowiedzialność za wniesione wkłady

Wniesienie wkładów niepieniężnych wiąże się z możliwością wystąpienia ryzyka zawyżenia wartości tych aportów, czyli w momencie, gdy za określoną wartość wkładów przyznaje się więcej udziałów. Odpowiedzialność za wniesione wkłady ponosi wspólnik i członek zarządu solidarnie wobec spółki a nie wobec wspólników lub wierzycieli. Zatem nie jest to odpowiedzialność odszkodowawcza za szkodę, tylko za daną wartość aportu. Odpowiedzialność za wniesione wkłady reguluje przepis art. 175 kodeksu spółek handlowych, który jest bezwzględnie obowiązujący. Oznacza to, że wspólników i członków zarządu nie można zwolnić z obowiązku wyrównania wartości wkładu do spółki.

Odpowiedzialność za wady wniesionych aportów

Wadliwość wkładów niepieniężnych występuje w sytuacji, gdy wspólnik wniósł do spółki wadliwy aport posiadający wady fizyczne lub prawne co w rezultacie powoduje zmniejszenie jego wartości. Art. 14 § 2 kodeksu spółek handlowych reguluje obowiązek wyrównania różnicy między wartością wkładu określoną w umowie a wartością zbywczą, powodując powstanie tzw. odpowiedzialności wyrównawczej.

Zobacz: Wnoszenie wkładu z wadami do spółki - zakres temporalny

Wartość zbywcza aportu to inaczej wartość rynkowa wkładu, którą ustala się w dniu objęcia akcji bądź udziałów.

Czy zawsze można wnieść wkład niepieniężny?

W przypadku, gdy proces tworzenia spółki opiera się na wykorzystaniu wzorca umownego na pokrycie kapitału zakładowego niemożliwe jest wniesienie wkładu niepieniężnego. Dopuszczalny jest jedynie wkład pieniężny, wniesiony w ciągu siedmiu dni od dnia zarejestrowania spółki. Podobnie w przypadku obejmowania akcji przez subemitenta, które mogą zostać objęte jedynie za wkłady pieniężne. Zatem nie zawsze możliwe jest wniesienie wkładu niepieniężnego.

Zobacz: Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych - CZĘŚĆ 1

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...