Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej

Monika Pązik
rozwiń więcej
Obowiązek sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego ciąży na jednostkach dominujących mających siedzibę rzeczywistą lub siedzibę zarządu na terytorium Polski. Obowiązek ten dotyczy również jednostek podporządkowanych, niezależnie od miejsca ich siedziby.

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe obejmuje grupę kapitałową, a w tym jednostki dominujące i wszystkie jednostki podporządkowane, czyli zależne, współzależne i stowarzyszone. Wszystkie dane finansowe grupy traktowane są jako obejmujące jedną całość mimo, iż informacje w nich zawarte dotyczą oddzielnie każdego z podmiotu wchodzącego w skład grupy kapitałowej nawet w sytuacji, gdy jednostki podporządkowane znajdują się poza terytorium Polski.


Zobacz również:
Sprawozdanie finansowe spółki - wymogi formalne


Elementy sprawozdania


Skonsolidowane sprawozdanie finansowe składa się z:


- skonsolidowanego bilansu,

- skonsolidowanego rachunku zysków i strat,

- skonsolidowanego rachunku przepływów pieniężnych,

- zestawienia zmian w skonsolidowanym kapitale własnym,

- informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.


Ponadto do rocznego sprawozdania finansowego dołącza się sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej na podstawie art. 49 ust. 2 i 3 u.o.r. (ustawa o rachunkowości, Dz.U.2013.330), zgodnie z którym należy wskazać istotne informacje o stanie majątkowym, sytuacji finansowej oraz umieścić ocenę czynników ryzyka i zagrożeń. W szczególność sprawozdanie z działalności powinno zawierać:


1. zdarzeniach istotnie wpływających na działalność jednostki, jakie nastąpiły w roku obrotowym, a także po jego zakończeniu, do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego,


2. przewidywanym rozwoju jednostki,


3. ważniejszych osiągnięciach w dziedzinie badań i rozwoju,


4. aktualnej i przewidywanej sytuacji finansowej,


5. nabyciu udziałów (akcji) własnych, a w szczególności celu ich nabycia, liczbie i wartości nominalnej, ze wskazaniem, jaką część kapitału zakładowego reprezentują, cenie nabycia oraz cenie sprzedaży tych udziałów (akcji) w przypadku ich zbycia,


6. posiadanych przez jednostkę oddziałach (zakładach),


7. instrumentach finansowych w zakresie:


a) ryzyka: zmiany cen, kredytowego, istotnych zakłóceń przepływów środków pieniężnych oraz utraty płynności finansowej, na jakie narażona jest jednostka,

b) przyjętych przez jednostkę celach i metodach zarządzania ryzykiem finansowym, łącznie z metodami zabezpieczenia istotnych rodzajów planowanych transakcji, dla których stosowana jest rachunkowość zabezpieczeń,


8. stosowaniu zasad ładu korporacyjnego w przypadku jednostek, których papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na jednym z rynków regulowanych Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

 


Dodatkowo w przypadku sprawozdania finansowego grup kapitałowych konieczne jest umieszczenie rachunku przepływów pieniężnych i zestawienia zmian w kapitale własnym. Nie jest możliwe uchylenie się od tego obowiązku. W rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym wykazuje się dane porównywalne, jeżeli dana jednostka dominująca była zobowiązana do sporządzenia sprawozdania za rok poprzedni. Sprawozdanie sporządza się na dzień bilansowy w roku obrotowym, jednakże ustawa przyznaje możliwość sporządzenia go w innym dniu bilansowym, jeżeli przepisy odrębne tak stanowią. Należy pamiętać, iż informacje zamieszczone w sprawozdaniu mają odzwierciedlać sytuację majątkową i finansową grupy kapitałowej co oznacza, że zastosowanie będą mieć również przepisy odnoszące się do wyceny aktywów i pasywów jak w przypadku sprawozdania jednostkowego. Dodatkowo stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące sprawozdań finansowych jednostek.


Konsolidacja pełna i proporcjonalna


Konsolidacja pełna oznacza, iż sumowaniu podlegają wszystkie sprawozdania finansowe jednostek należących do grupy kapitałowej. Jednakże ważne jest, aby wszystkie sprawozdania były sporządzane na ten sam dzień i za ten sam okres. W uproszczeniu przeprowadzenie konsolidacji następuje przez:


1. Zebranie wszystkich sprawozdań finansowych spółek konsolidowanych metodą pełną,


2. Zsumowanie poszczególnych pozycji wszystkich ww. sprawozdań finansowych,


3. Dokonanie wyłączeń udziałów jednostek zależnych zgodnie z  art. 60 ust. 2 u.o.r. - wartość udziałów posiadanych przez jednostkę dominującą i inne jednostki,


4. Ustalenie wartości firmy lub ujemnej wartości firmy,


5. Dokonanie wyłączeń, o których mowa w art. 60 ust. 6 u.o.r.,


6. Dokonanie innych korekt konsolidacyjnych, o których mowa w art. 60 ust. 8 i 9 u.o.r.


Metoda konsolidacji proporcjonalnej polega natomiast na sumowaniu poszczególnych pozycji w sprawozdaniach finansowych jednostek dominujących z częścią poszczególnych pozycji jednostek podporządkowanych. Wskazana część ustalana jest proporcjonalnie do posiadanych udziałów grupy kapitałowej.


Zadaj pytanie na forum: Moja Firma - Spółki kapitałowe

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...