Nakaz zapłaty adresowany na osobę zmarłą

Federacja Konsumentów
Federacja Konsumentów
rozwiń więcej
nakaz zapłaty, przedsiębiorstwo
Nakaz zapłaty jest wystawiany w postępowaniu upominawczym, a jego podstawą są wyłącznie twierdzenia powoda i dołączone dokumenty. Może się zdarzyć, że otrzymamy z sądu nakaz zapłaty adresowany na osobę, która już nie żyje. Co można zrobić z nakazem zapłaty, który wystawiony jest na osobę zmarłą?

Pan Zbigniew bardzo zdziwił się, kiedy zobaczył, że listonosz przyniósł mu list adresowany na jego nieżyjącego już brata. Jako że była to korespondencja z sądu, postanowił list odebrać i otworzyć. W środku znalazł nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym wystawiony na brata. Dostawca energii żądał w nim zapłaty zaległych rachunków. Kwota opiewała na kilka tysięcy złotych. Pan Zbigniew wiedząc, że może odziedziczyć dług po bracie jako potencjalny spadkobierca (postępowanie spadkowe nie zostało jeszcze zakończone), postanowił działać. Zwrócił się do Federacji Konsumentów z pytaniem, co ma zrobić. Był oburzony całą sytuacją, ponieważ informował przedsiębiorstwo energetyczne o śmierci brata na długo przed złożeniem przez firmę pozwu przeciwko niemu.

Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Co powinna zrobić osoba, która znajdzie się w takiej sytuacji ?

Pan Zbigniew ma całkowitą rację, że dług można w Polsce odziedziczyć oraz że sprawy nie powinno się zignorować.

Przedsiębiorstwo zachowało się w tym wypadku całkowicie nieetycznie pozywając osobę, o której wiedziało, że nie żyje.

Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Nakaz zapłaty, wydany w postępowaniu upominawczym, jest rodzajem orzeczenia, w którym sąd nakazuje pozwanemu zapłatę określonej kwoty wyłącznie na podstawie twierdzeń powoda i ewentualnie dołączonych do nich dokumentów. Sposobem na obronę pozwanego jest złożenie pisemnego sprzeciwu w terminie 14 dni od momentu wydania nakazu zapłaty. Jeżeli się tego nie uczyni, nakaz staje się prawomocny i można przekazać sprawę do egzekucji komorniczej. Gdyby Pan Zbigniew zignorował pismo, pewnie tak by się stało i do akcji wkroczyłby komornik. To mogłoby znacznie utrudnić sprawę.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Za radą Federacji Konsumentów Pan Zbigniew skierował do sądu pismo, w którym jako potencjalny spadkobierca poinformował, że pozwany zmarł, dołączając odpis skrócony aktu zgonu. Sąd, otrzymawszy pismo, odrzucił pozew.

Komentarz:

Osoba fizyczna, która nie żyje w momencie wytaczania powództwa, nie ma zdolności sądowej i brak ten nie może być uzupełniony w żaden sposób. Nieusuwalny brak zdolności sądowej pozwanego prowadzi do odrzucenia pozwu, co oznacza, że traktuje się go, jakby nigdy nie został wniesiony.

Podstawa prawna. art. 199 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego.

Jak się bronić przed nakazem zapłaty e-sądu?

Chciałoby się napisać: nie wolno pozywać zmarłych.

Źródło: Federacja Konsumentów

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...