Zażalenie na koszty sądowe zawarte w wyroku

ermin na złożenie zażalenia na koszty sądowe biegnie od dnia ogłoszenia wyroku i wynosi 7 dni.
Jeśli nie chcemy kwestionować sentencji wyroku (lub postanowienia), a nie zgadzamy się jedynie z przyznanymi stronie kosztami sądowymi (w tym kosztami zastępstwa prawnego)- nie musimy składać apelacji – wystarczy zażalenie.

Złożoność wyroku

Czystym składnikiem wyroku jest rozstrzygnięcie sporu (np. zasądza na rzecz X kwotę Y od Z) – kwestia kosztów (zarówno wpisu jak i tzw. kosztów zastępstwa prawnego) - jest de facto postanowieniem „włączonym” do wyroku. Kwestionując samą wysokość kosztów nie musimy podważać rozstrzygnięcia sprawy- co oznacza, że nie składamy apelacji od wyroku.

Zażalenie na postanowienie o kosztach sądowych

Termin na złożenie zażalenia na koszty sądowe biegnie od dnia ogłoszenia wyroku (jeśli był ogłoszony na rozprawie – a nie np. jest to wyrok zaoczny, lub nakaz zapłaty) i wynosi 7 dni. Jeśli strona wniosła o doręczenie wyroku – np. z uzasadnieniem, termin biegnie od daty doręczenia. Zażalenie musi odpowiadać warunkom pisma procesowego, a także przedstawiać przedmiot zaskarżenia i zwięzłe uzasadnienie. Zażalenie musi być opłacone- opłata wynosi 1% wartości przedmiotu sporu (wysokości kosztów).

Porównaj: Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Co ważne zażalenie samego postanowienia o kosztach (inkorporowanego w orzeczeniu) nie wstrzymuje uprawomocnienia się samego orzeczenia co do istoty sprawy. Zażalenie wnosi się do sądu II instancji za pośrednictwem sądu, który wydał orzeczenie (wniosek złożony bezpośrednio do sądu II instancji będzie podlegał odrzuceniu).

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Koszty sądowe ponoszone przez pracodawcę

Kiedy można skarżyć postanowienie o kosztach

Przyczyny skarżenia postanowienia o kosztach są zazwyczaj prozaiczne:

  • błędna kwota kosztów zastępstwa procesowego (zastosowanie zbyt niskiej/ wysokiej kwoty)- generalnie orzeczenie niezgodnie z odpowiednim rozporządzeniem,
  • złe rozłożenie kosztów pomiędzy stronami o strona pozwana nie dała podstaw do wytoczenia powództwa (np. nie zostało wystosowane wezwanie do zapłaty) i dokonała spłaty przy pierwszej czynności procesowej (po otrzymaniu powództwa). W takich okolicznościach mimo formalnie przegranej sprawy nie powinna być zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego obciążana kosztami. Jeśli stało się inaczej, może postanowienie skarżyć. 
  • nieuwzględnienie wszystkich zgłoszonych przez stronę kosztów postępowania (jeśli mieszczą się w ustalonych ustawowo widełkach- odpowiadających zryczałtowanym kosztom zastępstwa prawnego adwokata lub radcy prawnego)

W sytuacji, w której sąd nie orzekł (mimo obowiązku) o kosztach postępowania w ogóle, stronie przysługuje wniosek o uzupełnienie wyroku, w terminie 2 tygodni od jego ogłoszenia lub otrzymania odpisu.

Polecamy serwis Umowy

Jakie są skutki zażalenia?

Jeśli pomyłka sądu jest w miarę oczywista (i jest np. błędem rachunkowym)- warto złożyć wniosek o rozpoznanie zażalenia w trybie art. 395§2 kpc. Zastosowanie tego przepisu pozwala sądowi pierwszej instancji na uchylenie postanowienia i wydanie nowego, bez potrzeby przekazywania sprawy do sądu II instancji. Znacznie przyspiesza to procedurę.

Jeśli zażalenie nie jest jednoznaczne- sprawę rozpoznaje sąd II instancji, należy jednak pamiętać, że jeśli nie zostało zaskarżone samo orzeczenie, można (po jego uprawomocnieniu i nadaniu mu klauzuli wykonalności) prowadzić z niego egzekucję. W zakresie samych kosztów jednak- będzie to możliwe po rozpoznaniu zażalenia.

Zażalenie w postępowaniu cywilnym

Moja firma
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

pokaż więcej
Proszę czekać...