Prawo autorskie jako wkład do spółki

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Prawo autorskie może być aportem do spółki / Fot. Fotolia / Fotolia
Majątkowe prawa autorskie, czy patent jako wkład do spółki to sposób na biznesowe wykorzystanie pomysłów twórcy. Co powinieneś o tym wiedzieć?

Wkłady do spółki

Możliwość biznesowego wykorzystania twórczości autora jest często jednym z najważniejszych korzyści prawa autorskiego. Jednym z możliwych sposobów jest wniesienie majątkowych praw autorskich lub patentu do tworzonej spółki w formie wkładu niepieniężnego. W zamian podmiot, któremu takie prawa niematerialne przysługują otrzyma określony procentowo udział w kapitale spółki oraz udział w jej zysku.

Wkład niepieniężny

Możliwość wniesienie majątkowych praw autorskich lub też patentu w formie wkładu niepieniężnego (tzw. aportu) wynika z charakteru tego wkładu. Przepisy prawa nie określają dokładnie czym jest taki wkład, przedstawiając jedynie kilka wyłączeń (np. art. 14 par. 1 Kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek kapitałowych).

Zobacz: Wkłady na kapitał zakładowy spółki kapitałowej

Niemniej jednak w doktrynie i orzecznictwie przedstawiono cechy, które powinien posiadać przedmiot wkładu niepieniężnego. Przede wszystkim zdolność aportową (zdolność do wniesienia do spółki w formie wkładu niepieniężnego) mają prawa zbywalne, mające ekonomiczną wartość oraz nadające się do ujęcia w bilansie spółki po stronie aktywów.

Taka charakterystyka oznacza, że przedmiotem wkładu może być m.in. autorskie prawo majątkowe.

Zobacz: Utwór na gruncie prawa autorskiego

Prawo autorskie

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych istnieje tzw. dwoistość praw do utworu. Prawo autorskie dzieli się bowiem na osobiste prawo autorskie, które zgodnie z art. 16 ustawy o prawie autorskie składa się w szczególności z prawa do autorstwa utworu (oznacza zatem, że nikt nie może być autorem cudzego utworu), prawa do oznaczania utworu swoim nazwiskiem i pseudonimem. Prawa osobiste charakteryzują się tym, iż nie mogą być zbyte i nigdy nie wygasają.

Uzupełnieniem jest majątkowe prawo autorskie, które dotyczy majątkowych aspektów utworu i jego wykorzystywania, w tym rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji (art. 17 ustawy o prawie autorskim).

Prawo do wynagrodzenia za powielanie utworu, jego publikację.

W tym przypadku prawo to jest ograniczone czasowo i może być zbyte. I właśnie w tym drugim (majątkowym) aspekcie prawa autorskiego mowa jest o zdolności aportowej. Majątkowe prawo autorskie może być bowiem wniesione do spółki w formie wkładu niepieniężnego.

Zobacz: Czy można korzystać z kapitału zakładowego?

Taka możliwość daje znaczne możliwości biznesowego wykorzystywania utworów objętych ochroną prawa autorskiego.

X jest twórcą programu komputerowego, do którego przysługują mu majątkowe prawa autorskie i chce na jego podstawie rozpocząć działalność gospodarczą. Do celu potrzebuje jednak znacznych środków finansowych (w celu prowadzenia dalszych prac rozwojowych, marketingowych etc.). W związku z tym zawiązuje wraz z inwestorem Y spółkę akcyjną.  Obydwaj akcjonariusze uzyskują po 50 proc. akcji przy kapitale zakładowym w wysokości 200 tys. zł. Z tego X pokrywa swoje akcje wkładem niepieniężnym w postaci majątkowych praw do programu komputerowego, a Y (inwestor) wnosi wkład pieniężny w wysokości 100 tys. zł.

Jak wyglądają formalności przy wniesieniu majątkowych praw autorskich do spółki? Czytaj w części drugiej.

Moja firma
Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]
06 maja 2024

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać
02 maja 2024

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt
30 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?
30 kwi 2024

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?
30 kwi 2024

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?
30 kwi 2024

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

pokaż więcej
Proszę czekać...