Przerwa w pracy przyznana pracownikowi przez pracodawcę

Monika Pązik
rozwiń więcej
Pracodawca ma prawo wprowadzić jedną przerwę, niewliczaną do czasu pracy, przysługującą pracownikowi na spożycie posiłku oraz załatwienie spraw osobistych. Wymiar przerwy nieprzekraczający 60 minut powinien obejmować wszystkich pracowników.

Ustanowienie prawa do przerwy w pracy jest korzystne zarówno dla pracownika, jak również dla pracodawcy. Podczas przerwy pracownik regeneruje siły zwiększając wydajność i efektywność pracy. Wskazane prawo do przerwy zostało uregulowane w art. 141 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy niewliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Istotne jest, iż wskazanego wymiaru nie można podzielić na części, np. po 15 minut każda. Wobec tego taki układ nie jest zbyt korzystny dla palących pracowników, którzy potrzebują częstszych a krótszych przerw w pracy.


Przerwa dla pracowników


Ustawodawca nie zaznaczył żadnych przeciwwskazań do wprowadzenia krótszego wymiaru przerwy, np. do 30 minut. Jednakże w takiej sytuacji należy zastanowić się czy cel, dla którego przerwa została wprowadzona (czyli spożycie posiłku oraz załatwienie spraw osobistych) może zostać spełniony. Za cały czas przerwy pracownika nie przysługuje wynagrodzenie za pracę oraz inne świadczenia pieniężne. Ustanowienie przez pracodawcę przerwy nie jest uzależnione od wymiaru czasu pracy pracownika, bowiem przerwa może zostać wprowadzona nawet, jeżeli pracownik wykonuje pracę w wymiarze niższym niż 8 godzin. Taki rodzaj przerwy nie ogranicza prawa pracownika do ustawowych 15 minut przerwy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin (art. 134 k.p.). Nieudzielenie wskazanej piętnastominutowej przerwy przez pracodawcę stanowi naruszenie praw pracowniczych wynikających z przepisów prawa pracy.


Zobacz również:
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron


Wprowadzenie przerwy w zakładzie pracy


Pracodawca może ustanowić prawo do godzinnej przerwy dla pracowników w układzie zbiorowym bądź regulaminie czy umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest zobowiązany do ustalenia regulaminu. W sytuacji, gdy pracodawca nie ma takiego obowiązku, wprowadzenie przerwy jest wynikiem postanowień umownych. Wówczas pracodawca powinien uzyskać zgodę pracowników, gdyż może dojść do konfliktów między zatrudnionymi już osobami (z ustalonym czasem pracy) a nowymi pracownikami. Jednakże odmowa zainteresowanego może być podstawą niezawarcia umowy. Zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego (I PR 25/73) przysługujące pracownikowi - na podstawie układu zbiorowego pracy - uprawnienie do korzystania z przerwy na spożycie posiłku z istoty swej jest świadczeniem z zakresu b.h.p., zobowiązującym zakład pracy do takiej organizacji czynności zleconych pracownikowi i miejsca jego pracy, aby pracownik w odpowiednich warunkach spożył posiłek niezbędny do regeneracji sił. Przerwa udzielana pracownikowi na spożycie posiłku w czasie pracy nie oznacza skrócenia o czas jej trwania czasu pracy obowiązującego pracownika i nie rodzi roszczeń o dodatkowe wynagrodzenie z tytułu świadczenia pracy w okresie tej przerwy.


Pracodawca może wprowadzić do umowy z pracownikiem drogą aneksu postanowienia o przyznaniu 60 minutowej przerwy w pracy z jednoczesnym ustaleniem nowych godzin pracy dla tego pracownika. Jeżeli jednak podwładny nie zgodzi się na warunki wprowadzenia godzinnej przerwy na mocy porozumienia stron, pracodawca może dokonać wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia poprzez ustanowienie nowych godzin pracy z uwzględnieniem godzinnej przerwy. Na pracodawcy spoczywa obowiązek uzasadnienia swojej decyzji. Przyczyną może być zmiana organizacji w zakładzie pracy, a nieprzesunięcie godzin pracy wiązałoby się z trudnościami w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.


Przerwa w systemie przerywanego czasu pracy


Niedopuszczalne jest ustanowienie przez pracodawcę przerwy w przypadku stosowania przerywanego czasu pracy. Zgodnie z art. 139 k.p. może być stosowany system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby, trwającą nie dłużej niż 5 godzin. Przerwy nie wlicza się do czasu pracy, jednakże za czas tej przerwy pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju. Wobec czego prawo do kolejnej przerwy nie jest uzasadnione.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

 

Moja firma
Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?
30 kwi 2024

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu
30 kwi 2024

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów
29 kwi 2024

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?
29 kwi 2024

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu
26 kwi 2024

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?
26 kwi 2024

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej
26 kwi 2024

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?
25 kwi 2024

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić
25 kwi 2024

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?
24 kwi 2024

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...